Gyurcsány a kórházlistáról és az ágyszámokról

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szerint a kórházlistával és ágyszámokkal kapcsolatban az egészségügyi miniszter csak az alapjavaslatot tette meg, és az a normális, ha a vélemények alapján az eredetitől eltérő javaslat születik majd. A Fidesz szakpolitikusa és a főpolgármester is bírálja a kormányzati javaslatot.

Az eddig elhangzott álláspontok között több is van, amely megfontolásra érdemes, mert "hozzátesz, pontosít, korrigál" - nyilatkozta a kormányfő.

Hangsúlyozta: az egészségügyi miniszter által a Regionális Egészségügyi tanácsoknak (RET) kiküldött kórházlista és ágyszám javaslat nem lezárt egy folyamatot, hanem megnyitotta azt.

Gyurcsány Ferenc kitért arra, hogy a kormány figyel az eddig elhangzott véleményekre, kritikákra. A kormányfő úgy látja, érdemes megfontolni a kórházigazgatók, polgármesterek, és parlamenti képviselők véleményét is, akik az elmúlt napokban nyilatkoztak az egészségügyi miniszter javaslatáról. Példaként Komárom-Esztergom megyéből, Békés megyéből és több településről, Mezőtúrról, Kisbérről érkezett szakmai véleményeket említett.

Kijelentette: a javaslatnak illeszkednie kell a reformfolyamat egészének filozófiájába és logikájába, valamint ennek részeként csökkentenie kell a területi különbségeket egy régión belül. Megjegyezte, vannak olyan számítások, amelyek szerint egy régión belül a megyék között létezik arányosabb számítás, mint a mostani. Ezt az arányosítást most a RET-eknek kell elvégezniük - közölte.

Gyurcsány Ferenc leszögezte, garantálni akarják, amit a törvényben ígértek, vagyis, hogy 30-35 kilométeren belül mindenki kórházba juthat.

Arra kérdésre, hogy érinti-e a vita a koalíciót, a miniszterelnök nemmel válaszolt.

A kormányfő beszélt arról is: azt kéri az egészségügyi minisztertől, ha esetleg valamelyik regionális egészségügyi tanácsban nem tudnak megegyezni és visszakerül hozzá a döntés joga, akkor kérje ki a helyi szakmai és önkormányzati vezetők, parlamenti képviselők véleményét.

Gyurcsány Ferenc szerint azonban az lenne a legjobb, ha regionális szinten megegyezés születne. "Az odamondogatás, üzengetés a szakmai vitát nem segíti, nem visz közelebb a megegyezéshez" - vélekedett, hozzátéve: "ne tekintse senki tabunak a vitát, számoljanak, érveljenek, mert szakmai alapon kell dönteni". Mikola: "tébolyult rombolás"

Szakmailag elhibázottnak és finanszírozhatatlannak tarja a Fidesz az ágyszámok regionális elosztásáról szóló miniszteri ajánlást - jelentette ki Mikola István, aki arra szólította fel Molnár Lajost, hogy hagyja abba a "tébolyult rombolást" az egészségügyben. Demszky is levelet írt Molnárnak az aggályairól.

Az Orbán-kormány egykori egészségügyi minisztere szerint a regionális tanácsoknak a kapacitáselosztásról elküldött miniszteri ajánlás "elképesztő módon szakmaiatlan", de az ez alapján kialakuló struktúra a jelenlegi keretek között finanszírozhatatlan is, az új finanszírozási rendszert viszont még senki sem ismeri. Hangsúlyozta, hogy a kapacitások elosztásának nincs társadalmi támogatottsága, a koalíciós pártok sem értenek egyet benne, de az SZDSZ-en belül is ellentét van, hiszen több liberális politikus, köztük Demszky Gábor főpolgármester és Szolnoki Andrea fővárosi képviselő is kiállt a Schöpf-Merei kórház megmentése érdekében.

Molnár Lajost "valakinek sürgősen meg kell állítani" - jelentette ki Mikola István, aki szerint a kapacitásajánlásból, valamint a vizitdíjból, a kórházi napidíjból és a gyógyszerforgalmazás liberalizációjából adódó problémák miatt már "szétesőben van az egészségügy".

Mikola István arra is felhívta a figyelmet, hogy régiók híján a regionális egészségügyi tanácsok (ret) csupán fantomszervezetek, amelyek döntései így súlyosan jogsértők és alkotmányosan aggályosak is, ezért jövő hét első napjaiban beadvánnyal fordulnak az Alkotmánybírósághoz. A Fidesz szerint ugyanis a ret-ek nem vonhatnak el hatásköröket az önkormányzatoktól, amelyeknek tulajdonosi és fenntartói jogait a kétharmados önkormányzati törvény védi.

A politikus ugyanakkor kérdésre válaszolva reményét fejezte ki, hogy a ret-ek elutasítják majd a miniszteri ajánlást. Arra a felvetésre, hogy ebben az esetben a miniszter szava dönt majd, Mikola István azt mondta: abban reménykednek, hogy a miniszter döntő szava nem születhet meg, mert a kormány visszavonja az ajánlást. Szerinte az önkormányzati választásokon aratott győzelem miatt a Fidesz ugyan túlsúlyban van a regionális tanácsokban, azonban ezt nem használhatja arra, hogy az elvtelen, az emberek bőrére menő döntéseket hozzon.

Mikola István kérdésre válaszolva elmondta: a Fidesz a kórházi struktúrák átrendezését 6-8 év alatt, egészségügyi adatokra alapozva hajtaná végre, első lépésként pedig konszolidálná, feltőkésítené az ágazatot. Az egészségügyi ellátórendszer közösségi monopólium, aki pedig ezt szétveri, az a közösséget veri szét, ezért a közösségnek fel kell emelnie a hangját minden ilyen romboló akarattal szemben - összegzett a fideszes politikus.

Demszky is aggódik
Demszky Gábor főpolgármester aggályosnak tartja a közép-magyarországi régióra javasolt összágyszámot és a reform végrehajtásának időtartamát - tartalmazza az a levél, amelyet a városvezető küldött Molnár Lajos egészségügyi miniszterhez. A főpolgármester levelében kitér arra, hogy a közép-magyarországi régióban 5.785 aktív, gyógyításra szánt ágy megszüntetésére tett javaslatot a miniszter, ami 30 százalékos csökkenés, és ez a több mint 15 ezer országosan leépíteni tervezett ágyak harmadát jelenti a fővárosban és Pest megyében, továbbá kritikusnak tartja az egyes szakmacsoportokban történő ágyszámcsökkentést is.

Demszky Gábor ilyen mértékű ágyszámleépítéssel nem látja biztonságosnak a fővárosi lakosok ellátását, hiszen a fővárosi tulajdonban lévő intézményekben 7.881 aktív kapacitásból 1.977 ágy megszüntetésére tett javaslatot az egészségügyi miniszter. A főpolgármester 836 ágy leépítésével (szemben az 1.977-tel) még biztonságosnak tartja a lakosok ellátását. "A tervezett változtatásokat három hónap alatt nem tartom megvalósíthatónak. Az ilyen nagyságrendű ágyszámcsökkentés veszélyezteti a fővárosi önkormányzati intézmények betegellátását" - fogalmaz levelében Demszky Gábor. A főpolgármester kitér arra is, hogy a krónikus ágyak száma a javaslatban emelkedett, ám ezek az ágyak növelése nem helyettesítheti az aktív ágyak csökkentését.

A Fővárosi Önkormányzat nem tartja elfogadhatónak a Schöpf-Merei Ágost Kórház és Anyavédelmi Központ Kht. megszüntetését. Mint Demszky Gábor írja, az intézményben a szülészet-nőgyógyászati ellátás mellett a fővárosban speciális, nagy hagyományú koraszülött-ellátás folyik, amely hozzájárult a budapesti koraszülött-halálozás visszaszorításához. Mivel a miniszteri javaslat alapján az intézményben az eddigiekben finanszírozott koraszülött-ellátási ágyak megszűnnének, ezért a tradicionálisan jól szervezett koraszülött-ellátás a régióban veszélybe kerülhet.

A főpolgármester levelében emlékezteti a minisztert, hogy a főváros az elmúlt években folyamatosan racionalizálta egészségügyi intézményeit, amelynek során ágyakat szüntettek meg, osztályokat vontak össze. Demszky Gábor véleménye szerint a fekvőbeteg-ellátás átalakításával párhuzamosan fejleszteni kell az alapellátást és a járóbeteg-szakellátást is úgy, hogy azok finanszírozását is át kell alakítani, és ezzel együtt is a kórházi struktúra kialakítása három-öt év alatt valósítható meg. A főpolgármester arra kéri Molnár Lajos tárcavezetőt, hogy gondolja át az átalakítást, amihez a fővárosi önkormányzat felajánlja együttműködését.

Több régióban elégedetlenek

Több régióban elégedetlenek az egészségügyi miniszter által tett ágyszámjavaslatokkal, így sok helyen nem is várható megállapodás a régiókban, megyékben - derült ki a megyei közgyűlési elnökök, tagok nyilatkozataiból. Számtalan olyan megválaszolhatatlan kérdés van, ami miatt a felelősséget nem kívánjuk átvállalni, a jelenlegi javaslatot nem fogom megszavazni, ezért nem hozhat érvényes döntést az Észak-alföldi Regionális Egészségügyi Tanács (RET) - mondta egy szolnoki sajtótájékoztatón Fejér Andor (Fidesz), Jász-Nagykun-Szolnok megye közgyűlési elnöke.

Az észak-alföldi RET alakuló ülésén derült ki, hogy komolytalan munkára kértek fel bennünket - tette hozzá az elnök, ugyanis a RET-nek 41 ágyat kellene elosztania a régióban. Hangsúlyozta: a javaslat arra jó, hogy az egyes megyék egészségügyi szolgáltatói egymásnak essenek, és olyan vállalhatatlan alkukat kössenek egymással, amire nincs meg a hajlandóság. Nem vagyunk partnerek abban, hogy Jász-Nagykun-Szolnok megyében két kórházban - Mezőtúron és a szolnoki MÁV-ban - megszűnjön az aktív ellátás.

A Dél-alföldi Regionális Egészségügyi Tanács gyakorlatilag egyhangúlag elutasította az egészségügyi miniszter javaslatát pénteki békéscsabai ülésén; Zombor Gábor (Fidesz), a tanács elnöke elmondta, hogy az első napirendi pontban a szavazás során két tartózkodással utasították el az egészségügyi miniszter ágyszámokra vonatkozó javaslatát.

Zombor Gábor beszámolt arról, hogy Grósz Andor, a kecskeméti repülőkórház igazgatója felszólalásában elmondta, hogy a Honvédelmi Minisztérium képviseletében vesz részt a RET ülésén, és bejelentette, hogy a tárca továbbra is igényt tart Kecskeméten a 184 aktív ágyra. (A miniszteri javaslatban a kórház sem aktív, sem krónikus ágyat nem kapna.)

Kósa Lajos, a budapesti Svábhegyi Állami Gyermekgyógyintézet főigazgatója közölte: meglepte az intézmény vezetését az egészségügyi miniszter ajánlása az ágyszámokról, hiszen a jelenlegi 180 aktív ágy helyett mindössze 20 aktív és 100 krónikus ágyról szól a javaslat. Példaként említette: az allergológiai és a gyermek-tüdőgyógyászati kivizsgálásnak egyik fontos eleme, hogy szubintenzív ágyak legyenek, hiszen ezeket a vizsgálatokat nem lehet járóbeteg-ellátás keretében megoldani.

Az MSZP Komárom-Esztergom megyei elnöksége elutasítja az egészségügyi miniszter javaslatát a kórházi ágyszámok csökkentéséről, és elfogadhatatlannak tartja a minisztérium módszerét - tudatta közleményében a párt megyei elnöksége pénteken.

A párt megyei elnöksége azt kéri, hogy a Regionális Egészségügyi Tanács erősítse meg a korábbi konszenzusos javaslatot, valamint remélik, hogy a miniszter felülbírálja álláspontját, és a korábban a régióban elfogadott javaslatot támogatni fogja. "Amennyiben ez nem változik, a Komárom-Esztergom megyei szocialisták szerint Molnár Lajos miniszter úrnak át kell gondolnia jövőbeni szerepvállalását" - áll az MSZP közleményében.

Zatykó János országgyűlési képviselő, Komárom szocialista polgármestere szakmailag rossznak nevezte Molnár Lajos javaslatát, mivel a régióban 97 olyan ágy került vissza az intézményekhez, melyek leépítéséért korábban a kórházak sok millió forintot kaptak az államtól.

A szegedi közgyűlés rendkívüli ülésének összehívását kezdeményezi január 26-ára a Fidesz és a KDNP képviselőcsoportja az egészségügyi tárca ágyszámjavaslata és a szegedi egészségügyi ellátórendszer helyzete miatt - közölte Oláh János, a Fidesz helyi elnöke és frakcióvezetője pénteken Szegeden.

A szegedi fekvőbeteg- és járóbeteg-szakellátást nyújtó egészségügyi intézmények integrációját és az egyetemnek történő átadást a városvezetés azzal indokolta, hogy ezzel megmenthetők a kórházi ágyak. Ez azonban nem így történt - mondta a politikus. Hozzátette, hogy az önkormányzatnak ellátási kötelezettsége van, nem tolhatja át ezt a felelősségét az egyetemre, amely így is képtelen gazdaságosan és hatékonyan megoldani régiós feladatait. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.