Rakétát lőttek az athéni amerikai nagykövetségre
A robbanást, amely a szemtanúk és a járókelők szerint a főbejárat közelében következett be, a hatóságok szerint rakéta okozta, amelyet az utcáról lőttek ki, és amely az épület harmadik emeletének egyik mosdójában robbant fel. Az Alfa görög magántelevízió beszámolója szerint a nagykövetség épületének homlokzatán jól látható egy körülbelül 10x30 centiméteres lyuk, amelyet feltehetően a rakéta becsapódása okozott.
A Skay rádió úgy tudja, hogy megtalálták a rakétakilövő eszközt és ennek alapján valószínűsíthető, hogy egy kis méretű harckocsi-elhárító rakétáról van szó.
Az amerikai külügyminisztérium szintén bejelentette a robbanás tényét, egyben közölte, hogy a nagykövetségen senki sem sérült meg, de a külképviselet a pénteki nap folyamán zárva marad. A nagykövetség szóvivője is megerősítette, hogy a támadásnak nincsenek sebesültjei.
Charles Reis amerikai nagykövet arról nyilatkozott, hogy nem kaptak előzetes figyelmeztetést a támadásról. Ugyancsak a helyszínre sietett Dora Bakojannisz görög külügyminiszter, aki szolidaritásáról biztosította a nagykövetet. Emlékeztetett arra, hogy a múltban hasonló akciókért "nagyon súlyos erkölcsi, anyagi árat fizetett Görögország és romlott nemzetközi megítélése is" Ezért a görög kormány mindent megtesz azért, hogy a jövőben ezek az esetek ne ismétlődhessenek meg - tette hozzá a külügyminiszter.
Az athéni rendőrség szóvivője közölte: feltehetően "szakértő" hajtotta végre a rakétatámadást és szinte bizonyosra vehető, hogy a robbanófejet egy gépkocsiból lőtték ki. A korábbi jelentések még arról számoltak be, hogy a támadók egy utcai műhelyből tüzeltek.
Szélsőbaloldali csoport vállalta a merényletet
Korábban a néhány éve felszámolt "November 17" nevű görög szélsőbaloldali terrorista szervezet használt rakétákat akcióihoz. A csoport utoljára 1996 februárjában intézett támadást az amerikai nagykövetség ellen.
Viron Polidorasz görög közrendészeti miniszter az amerikai képviselet épülete előtt közölte újságírókkal, hogy névtelen telefonálók a Forradalmi Harc (EA) elnevezésű szervezet nevében vállalták az akciót, de a közlés hitelességét még vizsgálják. A csoportot a "November 17" terrorcsoport felszámolása óta ma Görögországban a legveszélyesebb terrorista szervezetnek tekintik. Először 2003-ban hallatott magáról az EA egy athéni bíróság elleni merénylettel. 2004-ben, alig három hónappal az athéni olimpiai játékok kezdete előtt egy athéni rendőrörs volt a célpontjuk. Tavaly májusban pokolgépet robbantottak Jeórjiosz Vulgarakisz kulturális miniszter, korábbi közrendészeti miniszter háza előtt és közleményükben azt állították, hogy "ki akarták végezni" a politikust.
A közrendészeti miniszter szerint az elkövetők a terrorizmust akarták feléleszteni, de akciójukkal nem érik el céljukat. Arra törekedtek, hogy ártsanak Görögország nemzetközi kapcsolatainak - mondta. A miniszter terrorcselekménynek nevezte a támadást, amely szerinte fokozza az aggodalmakat, hogy a görögországi szélsőbaloldali erők ismét lábra kapnak. Véleményét más görög belügyi illetékesek is osztják.
(MTI)