Miért rejtőzködik a rászorulók negyven százaléka?

Becslések szerint Magyarországon kétmilliónyian igényelhetnének különböző jogcímen támogatást, de negyven százalékuk nem él a lehetőséggel. Az okok sokfélék: az információhiány mellett a valós jövedelem eltitkolása miatti lebukás veszélye is ide sorolható.

Szakértők szerint a szociális tárca túlbecsülte a gáz-, illetve távhőtámogatásra jogosultak számát, amikor úgy gondolta, hogy kétmillióan adják be a kompenzációs igénylőlapot. Valójában húsz százalékkal kevesebben éltek ezzel a lehetőséggel. Igaz, ez az arány is magas, hiszen Magyarországon a különböző jogcímeken igényelhető támogatásokat a rászorultak átlagosan 60 százaléka veszi igénybe.

Krémer Balázs szociológus lapunknak a skandináv államok példáját említette: Svédországban vagy Dániában anynyira pontos a személyes - így a társadalombiztosítási, adóbefizetési vagy lakó-nyilvántartási - adatok regisztrálása, hogy hibaszázalék nélkül, naprakészen tudják, ki jogosult valóban szociális vagy egyéb támogatásra, amit automatikusan meg is kap. A szociológus szerint ugyanakkor a mediterrán országok hozzánk hasonló helyzetben vannak, vagyis ott sem tudják a valós jövedelmet mérni a hatóságok. Ennek az a következménye, hogy az indokoltnál lényegesen többen szerepelnek a rászorultak listáján. Ők azok, akik aztán a támogatás igénylésének lehetőségével nem élnek, mert tartanak a "lebukástól".

Másokat a szégyenérzet tarthat vissza. Erről Krémer Balázs azt mondta: nem gondolja, hogy az embereknek morális gátlásaik lennének a tekintetben, hogy "személyes előnyökre tegyenek szert a közjavakból". Valójában szerinte arról van szó, hogy a legrászorultabbak többnyire a túl bonyolult eljárás, a formanyomtatványok beszerzésének, kitöltésének nehézsége miatt maradnak le a támogatásokról. Az is előfordul ugyanakkor, hogy amikor megcsappan a segélykeret, az önkormányzatok elzárják az igénylőlapokat, és egyszerűen csak annyit közölnek, hogy most nincs kifizetés.

A szociális tárca illetékese is azt mondja: nem biztos, hogy mindenki rászorult, aki annak látszik. Sokszor nehéz ugyanis megmagyarázni, miként fizet ki egy minimálbéren bejelentett ember minden gond nélkül havi 45 ezer forintos fűtésszámlát. Pedig ez gyakran megtörténik. Ugyanakkor a tapasztalatok szerint sokan "válogatnak" a támogatások között, attól tartva, hogy éppen a számukra legfontosabb segítségtől esnek el, ha valamennyi lehetőséget kihasználják.

Szociális támogatások igénybevételének aránya

(százalékban)

Egyesült Királyság 85-90
Franciaország 52-65
Németország 50-60
Magyarország 62-64

Különböző magyarországi szociális támogatások igénybevételének aránya

(százalékban)

Szociális segélyezés 60-65
Normatív lakásfenntartási támogatás 52
Gáz-, távhőtámogatás 85

l A gáz- és távhőfűtés-támogatásra jogosult kétmillió háztartásból eddig 1,7 millió jelezte: igényt tart az állami segítségre. Ez a 87 százalékos arány kiugróan magas.

- Nem csoda, hiszen ezúttal nemcsak egy jogszabály jelent meg, hanem minden érintett levelet kapott - magyarázza Kiss Péter a kiemelkedő érdeklődés okát. A szociális és munkaügyi miniszter szerint általában az alulinformáltság miatt nem él a jogosultak harmada az állami segítséggel. A másik ok az lehet, vélekedett Kiss Péter, hogy számos olyan vállalkozó akad, aki papírforma szerint a támogatandók körébe tartozik ugyan, a valóságban azonban nem - márpedig a támogatások igénybevételénél sokkal inkább ellenőrzik a valós vagyoni helyzetet. (N. B. Gy.)

Pécsi roham a gázórák átírásáért
Pécsi roham a gázórák átírásáért
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.