Iskolák alkonya
Az Erkel és a két tannyelvű gimnáziumot az átadás előtt összevonnák, és betennék a Lovag utcai általános iskola épületébe, amely önálló iskolaként megszűnik, és afféle befogadó intézményként működik tovább.
A Városligeti fasorban álló Derkovits általános az Erkel Ferenc iskola tagintézményévé válik az előterjesztés szerint. A Lovag utcai általános iskola speciális 2-4. osztályait a Vörösmarty és a Bajza utcai iskolába teszik, később még jobban szétdobják őket. A speciális 5-8. osztályok a tovább működő iskolákba kerülnek, csakúgy, mint a normál 2-8. osztályok.
Az ugyancsak Városligeti fasori Tóth Aladár Zeneiskolát a Terézvárosi Két Tannyelvű Általános Iskolába telepítik ki. Az elhelyezést még vállalja az önkormányzat, de az akkreditációról az intézménynek magának kell gondoskodnia.
Az indoklás: "a hatékonyság érdekében átgondolt létszámleépítésre és egyes tevékenységek kiszervezésére van szükség". Az egy pedagógusra jutó tanulólétszám a VI. kerületben 14 százalékkal alacsonyabb a budapesti átlagnál, (az országosnál 24 százalékkal). Mindent egybevetve a terézvárosi iskolákban 43, az óvodákban pedig 11 pedagógussal van több a fővárosi átlaghoz viszonyítva.
A Derkovitsban a szülői szervezet és az iskolaszék már összehívta a szülőket, hogy segítségüket kérje az iskolaépület megtartásáért indítandó küzdelemhez. A megjelentek válságstábot alakítottak.
Az átszervezésre a helyi oktatás fenntarthatósága érdekében van szükség, máshogy nem biztosítható a működés - mondta lapunk érdeklődésére a szakterületért felelős alpolgármester. Rabin László közölte: az átalakítás már régóta esedékes, hiszen a struktúra mit sem változott a '90-es évek eleje óta, amikor a kerület népessége csaknem a duplája volt a mostaninak.
Az átszervezés - amellyel nagyjából 800 millió forintos hiányt akarnak megszüntetni - sajnos komoly pedagóguselbocsátásokkal jár majd (pontos létszám még nincs). A kiürülő épületek sorsát firtató kérdésünkre az alpolgármester azt mondta, hogy a Derkovitsot továbbra is oktatási-nevelési célú épületként szeretné látni, a Tóth Aladár Zeneiskola jövőjéről azonban még elképzelése sincs. Ez a fasori villa egyébként komoly rekonstrukcióra szorulna, a pénz, amit érte kapnának, legfeljebb csepp lenne a tengerben - jegyezte meg.
Hozzátette: az összes érintett szülői szervezetet fórumra hívja.