Megszűnik az inzulin ingyenessége
Imre középkorú tanár, harminc éve küzd a diabétesszel, ahogy ő mondja: "cukorbetegnek lenni létforma". A Nyíregyházán élő férfinak I-es típusú, azaz fiatalkorban kialakuló, súlyos cukorbetegsége van. (A II-es típusba az idősebb cukorbetegeket sorolják, náluk a hasnyálmirigy a kor miatt termel egyre kevesebb inzulint.) A cukorbetegség sokkal többet jelent, mint naponta néhányszor inzulint adagolni. Idegi és veseelégtelenséggel járó szövődményekkel, látáskárosodással jár együtt. Az idősebbeknél a szív- és érrendszer megbetegedései kísérik.
A diabétesz miatt kialakuló "társbetegségekre" Imre huszonkétféle gyógyszert szed, amelyekért - mivel nem közgyógyellátott - minden hónapban harmincezer forintot kellett fizetnie - eddig. Nehezményezi, hogy az inzulint az új szabályozás alapján háromszáz forintos térítési díj ellenében hozhatja csak el a patikából.
Fövényi József, a Péterfy Sándor Utcai Kórház diabetológus főorvosa nem abban látja a fő problémát, hogy az inzulinért is térítési díjat kell fizetni. A betegekre a cukorbajt kísérő társbetegségek kezelése rója az igazán nagy terhet, hiszen a szükséges készítmények (például egyes vérnyomás-, vérzsír- és koleszterincsökkentő szerek) nem szerepelnek a közgyógyellátási gyógyszerlistán, így a rászorulók is teljes áron jutnak hozzá.
- A betegeim nagy része tíz-tizenöt gyógyszert szed. Még a közgyógyellátottak is havonta hét-nyolcezer forintot hagytak a patikákban - mondja a főorvos. - A háromszáz forintos "dobozdíj" főleg azokat a pácienseimet érinti majd, akiknek a betegsége annyira súlyos, hogy havonta több doboz inzulinra van szükségük. Ők a gyógyszerárban megjelenő egyre nagyobb önrész miatt több ezer forinttal fizetnek majd többet - teszi hozzá.
Az Egészségügyi Minisztérium tájékoztatása szerint a minimális térítési díj bevezetését költséghatékonysági szempontok indokolják. Felhívják azonban a figyelmet, hogy ez év júliusában végleg megszűnik a közgyógyellátási gyógyszerlista. Az elavultnak tartott, központilag összeállított listáról "mindig hiányzott valami": a különböző betegcsoportok képviselői más és más létfontosságú készítményt hiányoltak róla. Az új rendszerben a háziorvos állapítja meg az ellátásra jogosult beteg gyógyszerszükségletét, így a gyógyszer-támogatási keretet egyéni igényeknek megfelelően, és nem lista alapján lehet felhasználni.
Kincses János, a Magyar Cukorbetegek Országos Szövetségének elnöke azt mondja, tisztában vannak vele, hogy nem lehet megtartani a teljes ingyenességet. A cukorbetegek érdekeit képviselő szervezet rendszeresen tárgyal a tárca illetékeseivel, és úgy látják, a 300 forintos térítési díj ellenére olyan szabályozás körvonalazódik, amely elfogadható számukra. Így várhatóan a vizitdíj alól mentesülni fognak. Kincses János hangsúlyozza, hogy a megszorítások, a takarékosság egyszerre érinti a különböző krónikus betegségekkel küzdő embereket, s véleménye szerint nem kerülnek nagyobb hátrányba a diabéteszesek.
- Ismerve az unióhoz frissen csatlakozott országokban élő cukrosok helyzetét, úgy látjuk, Magyarország a középmezőnyben van. A régi tagországok sokkal fejlettebb gazdasággal sem biztosítanak ingyeninzulint. Szeretnénk, ha több támogatást kaphatnánk, de reálisnak kell lennünk: ebben a helyzetben ez nem megy - mondja az elnök.
Jó néhányan érezhetik igazságtalannak, hogy az inzulinért fizetni kell, ugyanis ez a szer 1925 óta ingyenes. Az ugyancsak cukorbetegség kezelésére szolgáló, szájon át szedhető gyógyszerekért azonban eddig is kellett fizetni. A változások ötszázezer öregkori és ötvenezer fiatalkori cukorbetegségben szenvedő beteget érintenek.