Chávez szocializmusra vált
"Haza, szocializmus vagy halál" - ekként fejezte be esküjét tegnap Hugo Chávez, amikor további hat évre, 2013-ig beiktatták a világ ötödik olajexportáló országa, Venezuela elnöki tisztébe. A nyolc éve hatalmon lévő vezető - aki a decemberi elnökválasztáson a voksok 63 százalékával győzött - két napja jelentette ki: "Az átmeneti időszaknak vége, a forradalom nemzeti tervének új, a bolívári szocializmus szakaszába lépünk".
A populista politikus felhatalmazást kér elnöki törvényekre, hogy felgyorsíthassa a "XXI. századi szocializmus építését". Egyszersmind bejelentette, államosítják a villamosenergia-szolgáltatást és a távközlést. - Vissza kell szerezni a privatizált stratégiai termelési eszközök tulajdonát - mondta. Ugyancsak ellenőrzés alá kívánja vonni az eddig önálló nemzeti bankot. Megismételte, nem hosszabbítják meg az egyik ellenzéki televízió működési engedélyét. Miután a törvényhozás majd száz százalékig Chávez-párti, aligha lesz alkotmányos akadálya a célok végrehajtásának.
Chávez már korábban nemzeti tulajdonnak nyilvánította a kőolajkincset, s rá tudta venni a külföldi kitermelővállalatokat új megállapodásokra. A most bejelentett államosítási terv elsősorban két céget, az amerikai AES tulajdonát képező Electricidad de Caracast, valamint 28 százalékban amerikai érdekeltségű, a New York-i tőzsdén is jegyzett Nacional Telefonos de Venezuelát (CANTV) érinti. A hírre mindkét vállalat részvényei akkorát zuhantak a caracasi tőzsdén, hogy 48 órára felfüggesztették jegyzésüket. 20-30 százalékkal estek a vezető venezuelai bankok részvényárfolyamai, a caracasi tőzsde történetének legrosszabb napját élte meg.
A washingtoni Fehér Ház szóvivője első reakciójában "mélységes aggodalmának" adott hangot, s közölte: elvárják, hogy az érintett amerikai vállalatok "gyors és igazságos" kártérítésben részesüljenek.
Chávez nemcsak a Bush-kormányra, hanem a hazai oligarchiára is haragszik, mert 2002-ben puccsal, majd sztrájkkal próbálták megdönteni. A decemberi választásokon vesztes ellenzéki jelölt, Manuel Rosales, szerint "a despota marxista kommunista rendszer felé halad", de ezt a lakosság nem fogja megengedni.