A Hamász száműzetésben élő vezetője szerint tény, hogy Izrael létezik
Arra a kérdésre, hogy mit akar mozgalma, azt válaszolta: "Mi a Hamászon belül azonosulunk az általános palesztin és arab állásponttal, egyetértünk azzal, hogy az (1967.) június 4-én érvényben volt határokkal létre kell hozni egy palesztin államot, amelynek része (Kelet-)Jeruzsálem, hogy (a menekülteknek) joguk van visszatérni (otthonukba), és hogy Izraelnek vissza kell vonulnia ezen határok mögé."
"Az 1967-es határok elfogadása feltételezi Izrael létét?" - kérdezte a riporter. "A gond nem az, hogy van egy Izrael nevű entitás, hanem az, hogy a palesztin állam nem létezik. Valóság, hogy Izrael létezik palesztin területen. Palesztinként nekem arra van gondom, hogy megalapítsuk ezt a (palesztin) államot. A nemzetközi kapcsolatok nemcsak az elismerésen alapulnak" - válaszolta Mesaal.
"Ez azt jelenti, hogy elfogadják Izrael létezését?" Mesaal válasza: "Nem akarunk belefolyni olyan ügyekbe, amelyek bonyolítják küzdelmünket. Mi olyan igazi lehetőséget kínálunk fel, amelyben hisznek az arabok és a palesztinok. Továbbra is lesz egy Izrael nevű állam, ez tény, de nem kellene megkövetelni a palesztinoktól, hogy elismerjék el Izraelt. Ki fogja megragadni ezt a lehetőséget?"
"Ez azt jelenti, hogy formailag elismerik Izraelt?" - kérdezte ismét a riporter. "Mi mint a Hamász és palesztinok nem beszélünk Izraelnek mint realitásnak az elismeréséről vagy elfogadásáról. Mint palesztin, ma az 1967 előtti határok között megalapítandó állam palesztin és arab követeléséről beszélek. Tény, hogy a palesztinok földjének fennmaradó részén lesz egy Izraelnek nevezett entitás vagy állam. Ez a valóság, de ezzel az elismerés vagy elfogadás szempontjából nem foglalkozom. Ez tény, amely történelmi tényezők eredménye" - válaszolta a szervezet vezetője.
"A Hamász el tudná-e ismerni Izraelt valamikor a jövőben, és meg tudná-e változtatni alapokmányát, amelyben Izrael elpusztítására szólít fel?"
"Miért kellene terhelni a gondolatainkat a távoli jövővel, amikor sürgős dolgokat kell elvégeznünk a közeli jövőben. A távoli jövőnek is meglesznek a maga körülményei, és ráér akkor meghatározni, hogy miről mi legyen az álláspontunk."
"Ezzel azt akarja mondani, hogy kitartóbban fognak alkudni, mit a korábbi (palesztin) tárgyalópartnerek?"
"Izraelnek az a tárgyalási módszere, amelyet a Palesztin Felszabadítási Szervezettel szemben alkalmaz, valamint az, hogy bőkezű kompromisszumokat akar csekély ajánlataiért cserébe, nem fog működni a Hamásszal szemben. A Hamász bizalmat kapott a (palesztin) néptől, és megnyerte a (parlamenti) választásokat. Nem fogadhatja el az Izraellel való alkudozás logikáját. Izraelnek tiszteletben kell tartania a palesztinok jogait. Palesztin államot követelünk az 1967 előtti határokkal és Jeruzsálemmel együtt, illetve a (menekültek) visszatérésének jogát. Izraelnek ebbe bele kell egyeznie, és visszavonulnia. De az, hogy Izrael különböző szakaszokkal és intézkedéscsomagokkal be akar vinni minket az erdőbe, továbbra is azt a célját szolgálja, hogy gyengítse a palesztin álláspontot, hogy húzza az időt, és közben nyomást gyakoroljon, illetve elérje, hogy a palesztinok lejjebb adjanak követeléseikből, velünk nem fog működni" - jelentette ki Mesaal.
(MTI/Reuters)