Idő kérdése az újabb libanoni háború
Sajnos az ENSZ 1701-es határozata ellenére nem történnek komoly erőfeszítések a fegyverembargó betartatására - hangsúlyozta a diplomata. Hozzátette: Fuad Szinjóra libanoni miniszterelnök - akinek kormányát a Hezbollah nyíltan meg akarja buktatni - sikere vagy bukása a Közel-Kelet stabilitásának kulcsa.
Libanon a radikális és mérsékelt közel-keleti államok csataterévé vált - vélte Aharon Lesno Jaar. A diplomata emlékezett arra, hogy mivel Magyarország is részt vesz a nyári háborút lezáró ENSZ 1701-es határozat alapján létrejött UNIFIL II misszióban, hazánknak is közvetlen érdeke Libanon stabilitása.
Jaar elemzése szerint a tavaly nyári háború alatt a Hezbollah meggyengült, és ezt most belpolitikai zavarkeltéssel próbálja meg ellensúlyozni. A diplomata kitért Irán szerepére is: szerinte a perzsa államnak a libanoni politika befolyásolása jó lehetőséget ad arra, hogy markában tartsa a térséget. Ezért nem csak Izrael érdeke, hogy Libanon stabilizálódjon, és a Hezbollah-nak ne sikerüljön megbuktatnia a Szinjóra-kormányt - vélte Jaar, aki szerint a libanoni kormányfő igen bátor ember.
Szíriával kapcsolatban a diplomata a Népszabadság kérdésére elmondta: megkérdőjelezhető, mennyire komolyak Basar El-Aszad elnök nemrégiben tett kijelentései, mely szerint készen áll az Izraellel való megbékélésre. Jaar szerint az iraki felkelés támogatása, a Hezbollah felfegyverzésében vállalt szerepe, és a Hamasz palesztin szélsőséges szervezet vezetőinek Damaszkuszba való befogadása teszi Izraelt gyanakvóvá a szíriai kijelentésekkel szemben. - Aszad szeretne egy kicsit megszabadulni a nemzetközi nyomástól - véli az izraeli külügyes. - A szíriai elnök inkább az Egyesült Államokkal való megbékélésben érdekelt - tette hozzá Jaar, aki hangsúlyozta, hogy Szíriának előbb tettekkel kell bizonyítania megbékélési szándéka komolyságát.
Jaar nem kommentálta a brit The Sunday Times-ban vasárnap megjelent értesülést, mely szerint izraeli taktikai atomtöltetekkel vetne véget egy katonai akció során az iráni atomprogramnak. Ugyanakkor emlékeztetett, hogy Irán nagyobb fenyegetést jelent a térség mérsékelt arab országainak, mint Izraelnek.
Az izraeli kabinet stabilitásra vonatkozó újságírói kérdésre Jaar határozottan reagált: - A stabilitást Szíriában kell keresni, Izraelben demokrácia van, ami rugalmas, felelős kormányzást jelent - mondta a diplomata, aki közölte, hogy az Olmert-kormánynak nagyobb parlamenti többsége van, mint egyes korábbi kabineteknek.
A karrierdiplomata Jaar üdvözölte Zalmay Khalilzad amerikai ENSZ-nagykövet kinevezését. A Tel Avivban született izraeli külügyes jól ismeri az afgán születésű Khalilzadot: amikor a kilencvenes években Jaar az ENSZ-ben, az új amerikai nagykövet pedig kutatóként dolgozott.