A Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsában idén várható személyi változások egy túlzottan konszenzuskereső pénzügypolitikához vezethet - figyelmeztetett Járai Zsigmond, a jegybank távozó vezetője.
Járai a Monetáris Tanácsról
A Reutersnak azt mondta, hogy a Gyurcsány-kormányhoz közel állók egyre nagyobb többségbe kerülnek a tanácsban és ez súlyos kockázatot jelent a monetáris politikára. Ugyanakkor megjegyezte: nem gondolja, hogy a 2005 óta a tanácsba beválasztott négy új tag politikai nyomásra hozta meg a döntését, de ők már egy másfajta gondolkodást képviselnek.
A 2001-ben kinevezett Járai mandátuma március 2-án lejár.
Az elnökhelyettesek között Szapáry György február 21-én, míg Auth Henrik és Adamecz Péter júliusban távozik.
A változások eredményeként a Monetáris Tanács tagjainak a száma a mostani 13-ról 11-re csökken, ugyanis a nemzeti bankról szóló törvény 2005-ös változtatása értelmében csak egy alelnök lehet a tanács tagja a mostani három helyett.
A Tanács néhány új tagja szerint a banknak a gazdaságot kell élénkítenie a kamatcsökkentéssel, de Járai és a tanács hozzá hasonlóan gondolkodó tagjai úgy vélekednek, hogy a bank dolga az infláció elleni harc.
Járai meggyőződése szerint a piac a banktól a mostani politika folytatását várja.
A nemzeti bank leköszönő elnöke nem lát lehetőséget rövid távon kamatcsökkentésre. Ugyanakkor azt mondta, hogy a kamatcsökkentésnek akkor lesz helye, amikor az infláció elkezd csökkenni az év második felében a most várt 8 százalékos csúcs után. "Ez a nemzetközi piaci helyzettől fog függeni, a piacok elvárásaitól és a Monetáris Tanács összetételétől" - mondta.
Elmondta, hogy a forint erősödése az elmúlt hónapokban a fokozott bizalom jele aziránt, hogy a költségvetési hiányt csökkentik ebben és a következő évben, ami pozitív tényezőként értékelhető. Bírálta a kormány költségvetési kiigazítási programját, amely a költségvetési hiány több mint 1000 milliárd forintos csökkentését irányozza elő erre az évre. Szerinte ez túlzottan alapoz az adóemelésekre, ahelyett, hogy a kiadásokat csökkentenék és a versenyképességet növelnék.
Járai, akit a szocialisták gyakran politizálással vádolnak, elmondta: a gazdaság még nem felkészült a lényegesen alacsonyabb kamatszintre. "A gazdasági fejlődés üteme csökkenni fog, ugyanis a gazdaság rossz pályán halad. Attól félek, hogy ez a költségvetési megszorítás nem lesz fenntartható ... . Szerkezetileg a magyar gazdaság nem eléggé felkészült egy jóval alacsonyabb kamatszintre" - mondta.
(MTI)