Csata a Haifa utcában
Az iraki kormány szerint Szaddám Huszein hívei, a betiltott Baath párt tagjai és az al-Kaidához tartozó terroristák együtt harcolnak. A történethez hozzátartozik, hogy a rendőrség soraiban általában síiták szolgálnak, s a szunnita irakiak szerint a belügyminisztérium elnézi a halálosztagok működését.
Amerikai katonai források jól szervezett, kiterjedt ellenállásról, szabályos utcai harcokról beszélnek. A házak fölött harci helikopterek és vadászbombázók cirkáltak. Az iraki erők kilenc katonájuk elvesztését jelentették, mintegy félszáz fegyverest megöltek, húsznál többet elfogtak. Az amerikaiak veszteségeiről még nem tudni.
A Haifa utcai csata a jelek szerint a Nuri al-Maliki miniszterelnök által szombaton megígért kemény fellépés első jele. George W. Bush ma estére - magyar idő szerint holnap hajnalra - tervezett beszédében valószínűleg úgy fogja feltüntetni az eseményeket, mintha az USA csupán támogatná a Maliki-kormány rendteremtési szándékát. Ennek keretében a kiszivárgott hírek szerint újabb húszezer katonát vezényelnek Irakba. A hivatalosan "hullámnak", ellenzői által azonban a háború eszkalációjának nevezett csapaterősítés zömét Bagdadba akarják koncentrálni. A Fehér Ház úgy véli, a hatmilliós főváros biztonsági helyzetének stabilizálása lehetőséget adna a Maliki-kormánynak a hosszú távú megoldáshoz elkerülhetetlen politikai kompromisszumokra és a szükséges gazdasági lépések megtételére. Az amerikai kormány szakértői maguk is megosztottak abban, hogy mennyire bízhatnak Malikiban. A síita kormányfő Bush elnökkel folytatott videotelefonos beszélgetésén a múlt héten megígérte, a síita milíciák ellen is fel fog lépni.
Iraki parlamentben többségben lévő síita blokk egyik vezetője, a nemrég a Fehér Házban is fogadott Abdul Aziz al-Hakim felpanaszolta, hogy Szaúd-Arábia nemcsak szóban támogatja a szunnita ellenállást. A szunniták viszont egyszerűen "irániakként" emlegetik a síitákat, arra célozva, hogy vallási vezetőik egy része Szaddám rezsimje elől a szomszédos országba menekült, és most is jó kapcsolatokat ápol Teheránnal.
A Bush-beszéd a katonai részletek mellett politikai elvárásokat is tartalmaz majd, és szó van gazdasági segélyről is. Elemzők egyetértenek abban, hogy az elnök számára eljött a "most vagy soha" pillanata. Ha nem tudja megfordítani a közhangulatot és meggyőzni az amerikaiakat, hogy reális terve van a válság megoldására, elnöksége utolsó két évére teljesen megbénulhat. Bush a hét végén több csoportban republikánus szenátorokat próbált megnyerni, a jelek szerint korlátozott sikerrel. Az egyik résztvevő azt mondta, csoportjából egyedül ő biztosította az elnököt a támogatásáról, a többiek hümmögtek. A demokrata párti politikusok ellenzik a katonák létszámának növelését, saját tervük megfogalmazásával azonban várnak.
Az iraki Balad repülőterénél tegnap a nagy köd miatt lezuhant egy török katonai repülőgép: harminc ember meghalt.
Új felvétel
Új videofelvételt tettek közzé a kivégzett Szaddám Huszein volt iraki diktátor holttestéről kedd hajnalban az interneten. A felvételen, amelyet feltehetően mobiltelefonnal készítettek, a kamera a lábától fogva pásztázza végig a volt iraki vezető lepellel letakart tetemét. A felvételen a leplet a fej magasságában visszahajtották, látható Szaddám feje és nyaka. A fej 90 fokos szögben jobb felé, természetellenesen kifordult, és kör alakú, nyílt véres seb látható a nyakán. A 27 másodperces videofelvételt egy iraki internetes honlapon tették közzé, amelyről köztudott, hogy a szaddámi rendszerben uralkodó Baath pártot támogatja. (MTI)