Merkel: Oroszország tartsa be a szállítási szerződéseket
A szállítási szerződések betartására és az ezzel kapcsolatos jogbiztonságra szólította fel Oroszországot Angela Merkel német kancellár kedden. A Moszkva és Minszk közötti vita következményeként az orosz kőolajszállítások szüneteltetése Németországot is erősen sújtja, különös tekintettel arra, hogy az ország olajszükségleteinek csaknem negyven százalékát orosz készletekből fedezi, s e készletek tekintélyes mennyisége a Barátság-kőolajvezetéken keresztül érkezik.
Ez indította Merkel kancellárt arra, hogy televíziós nyilatkozatában rendkívül határozott hangon sürgesse Moszkvát szerződéses kötelezettségeinek betartására. Hasonló felhívást intézett a kancellár asszony Fehéroroszországhoz is, hangoztatva, hogy mindez a tranzitországokra is vonatkozik. Angela Merkel utalt arra, hogy a kérdést szóba kívánja hozni Vlagyimir Putyin orosz elnökkel tervezett moszkvai találkozóján, amelyre január harmadik harmadában kerül sor. Hangsúlyozta egyúttal: az Európai Unió soros elnökeként - a történtek nyomán - még határozottabban törekszik majd arra, hogy az unió az energiaszállítások vonatkozásában együttműködési megállapodást kössön Moszkvával.
A német kancellár kijelentette, hogy az orosz olajszállítások szüneteltetése miatt Németország energiaellátása nem került veszélybe. Ugyanakkor nyomatékosan hangsúlyozta: a blokád egyértelműen bizonyítja, hogy Németország nem függhet egyoldalúan egy energiaszállítótól. A kialakult válságot Merkel felhasználta arra is, hogy megerősítse korábbi álláspontját, amelynek lényege, hogy - mint fogalmazott - szükség van "az energiaforrások átfogó és kiegyensúlyozott diverzifikálására".
Ezzel összefüggésben megismételte, hogy kancellárként és a konzervatív CDU elnökeként ellenzi az atomenergia felhasználásáról való lemondást, amit - elsősorban a szociáldemokraták nyomására - tartalmaz a nagykoalíciós kabinet hivatalba lépésekor elfogadott kormányprogram is. Az orosz olajszállítások szüneteltetése egyformán aggodalmat váltott ki német politikai és gazdasági körökben.
Az ellenzék pártjai - elsősorban a Zöldek - még a koalíciós pártoknál is egyértelműbben fogalmazták meg azt a véleményt, hogy Oroszország nem megbízható partner. Vezetőjük, Reinhard Bütikofer szerint mindebből elsősorban az Európai Uniónak kell levonnia a megfelelő következtetéseket, s olyan koncepciót kell kidolgoznia, amely ebben a tekintetben minimálisra csökkenti az uniónak harmadik országoktól való függőségét.
A konzervatívok koalíciós partnere, a Német Szociáldemokrata Párt (SPD) egyetértett Merkel kancellárral abban, hogy Németországot a lehető leggyorsabban függetlenné kell tenni az energiaellátás terén. A párt energiapolitikai szóvivője ezzel összefüggésben új energiaforrások lehetőségéről beszélt. Határozottan ellenezte ugyanakkor a kancellár asszonynak azt a felvetését, hogy Németország mondjon le az atomenergiáról való "lemondásról". Ennek kapcsán megfigyelők szerint a korábbi német belpolitikai vita újbóli fellángolása várható.
Még nem indult újra az olajszállítás a barátságon >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>
Fico szerint Szlovákia könnyen megbirkózik az olajszállítás szünetével
Szlovákiának nem okoz gondot az előállt helyzet, könnyedén megbirkózik az olajszállítás átmeneti kimaradásával, mondta Silvia Glendová kormányszóvivő, Robert Fico kormányfő véleményét tolmácsolva, miután hétfőn este a Barátság olajvezeték Szlovákiába belépő szakaszán is leállt az olajszállítás.
Szlovákia tartalékai több mint két hónapra elegendők.
A szlovák gazdasági tárca szóvivője Branislav Zvara még hétfőn elmondta, hogy a nem becsülik alá a helyzetet, de nem is dramatizálják, mert várakozásaik szerint az orosz és a fehérorosz fél tárgyalásai a szállítás felújításához vezetnek. - Sok múlik majd a kimaradás időtartamán - mondta a szóvivő. Úgy vélte, ha az olajszünet elhúzódik, akkor az Európai Unió hatáskörében oldódik majd meg a helyzet.
A Mol Nyrt. többségi tulajdonában lévő pozsonyi olajfinomító, a Slovnaft zavartalanul üzemel: a feldolgozás a társaság tartalékából történik, a kialakult helyzet várhatóan nem okoz majd gondot a Slovnaft folyamatos üzemmenetében, egyszersmind a szlovákiai üzemanyag ellátásban sem. Ha mégis, akkor a finomító az Adria olajvezetékről elérhető nyersolajra építhet.
Fél Krisztina, a Slovnaft kommunikációs igazgatója szerint a szállítás szünete várhatóan nem húzódik el. Hasonló véleményt nyilvánított hétfőn reggel Czucz István, az olajvezetéket üzemeltető Transpetrol igazgatója is.
Csehország Szlovákia tartalékából kap olajat
A Barátság-vezeték Szlovákiából Csehországba tartó szakasza működik, Csehország kedden 52-55 ezer tonnát vesz át a Szlovákiában tárolt tartalékából, ez négy napra elegendő, a cseh ipari és kereskedelmi minisztérium keddi, írásos közleménye szerint. A teljes cseh állami kőolajtartalék körülbelül száz napra elgendő, és a vállalatoknak további tartalékaik vannak.
(MTI)