Nők, politika, hatalom

"Nők a politikai hatalomban - számvetés a rendszerváltástól napjainkig" címmel jelent a napokban Koncz Katalin egyetemi tanár tanulmánykötete, amely arra keres választ, milyen mozgásteret és mintát kínál az unió politikája a nőknek globalizálódó világunkban.

A tanulmánykötet a negatív jelenségek ellenére feltételezi, hogy a társadalmi környezet a jelenleginél inkább "nőbarát" lesz, és ez ösztönözni fogja a tehetséges és rátermett nőket, hogy nőtársaik és a társadalom érdekében vállalják a női - és ennél fogva össztársadalmi - érdekek érvényesítését és védelmét.

A kötet előszavában Gurmai Zita európai parlamenti képviselő, az EP Nőjogi és Esélyegyenlőségi Bizottsága alelnöke, az Európai Szocialisták Pártja Nőszervezetének újraválasztott elnöke hangsúlyozza: a rendszerváltás nem hozott lényeges minőségi változást sem a nőkérdés kezelésében, sem a nők lehetőségeiben a politikai intézményekben.

Az adatok azt jelzik, drasztikusan esett a nők aránya a parlamenti képviselők között: a világ 173 országának mezőnyében a 120. helyet foglaljuk el. Ezzel szemben a 24 magyar európai parlamenti képviselő közül 9 nő. Jóllehet a nők a helyi politikai döntéshozatali fórumokon nagyobb teret kapnak, mint országosan, részvételi arányuk nem elégíti ki a paritásos demokrácia elvét, amely mérceként a népességen belüli részarányt jelöli meg. A gyengébb nem részvétele elenyésző a kormányban: a rendszerváltást követően egy tárca nélküli nőminiszter kapott bizalmat, napjainkban két nő tagja van a kormánynak (Göncz Kinga külügy- és Lamperth Mónika belügyminiszter). A kormányzati nőpolitikának erőteljesebben kell megjelennie, erre a 2007es esélyegyenlőségi év kitűnő alkalom és számos lehetőséget biztosít ennek megvalósítására.

Alacsony a nők részaránya a pártok és a szakszervezetek vezetésében. A nőmozgalom nem találta meg az egész társadalom számára fontos női érdekeket, erőtlen, hogy a politika arculatát formáló tényezővé váljon. Ezért is fontos a mindenkori kormányoknak együttműködő kapcsolatot kialakítani a civil szervezetekkel.

Az eredmények meggyőzhetik a kormányokat, a pártokat, a civil szervezeteket, hogy nagyobb arányban jelöljenek nőket a vezetői posztokra és a választókat, hogy nagyobb arányban szavazzanak rájuk.Életünk emberségesebb és teljesebb lesz - s ha mást nem ért el a könyv, mint ennek a felismerésnek a tudatosítását, már nem volt hiába való tanulmányainak megírása, összegyűjtése és közreadása.

F. I.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.