Kétharmadosok fél Házzal

A Fidesz nyitottnak mondja magát akár kétharmados törvények megszavazására is. Orbán Viktor ugyanakkor kemény konfrontációt diktál.

Ha a kormány a kétharmados törvények esetén nyitottnak bizonyul, és kellő készséget mutat a fideszes módosítások elfogadására, akár több egyezség is születhet tavasszal a T. Házban - állítja Répássy Róbert, a párt frakcióvezető-helyettese. Gyurcsány Ferenc személyének elutasítása ugyanis szerinte nem akadálya a Fidesz és az MSZP, illetve a kormányoldal törvényhozási együttműködésének. Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője a múlt héten úgy nyilatkozott, hogy a Fidesz az MSZP-t tárgyalópartnernek tekinti.

A miniszterelnök által Szili Katalin házelnöknek megküldött tavaszi parlamenti jogalkotási programnak ugyanakkor csak a függeléke tartalmazza annak a másfél tucatnyi törvényjavaslatnak (például alkotmánymódosításnak) a sorát, melyek megszavazásához a fideszes voksokra is szükség lenne.

Répássy Róbert tegnap lapunknak nyilatkozva részletezte pártja álláspontját: ha a kormány tavasszal változatlan formában terjeszti a T. Ház elé reformelképzeléseit, például a regionális önkormányzatok kialakításáról, akkor a Fidesz ismét elutasító lesz. Ez érvényes a médiatörvényre és a választási reformmal kapcsolatos kormányjavaslatokra is. A pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló törvénymódosítás esetén viszont a Fidesz lát esélyt a megegyezésre - feltéve, hogy a kormány nyitott lesz a fideszes "sarkalatos pont" megszavazására. Vagyis arra, hogy a választásokat megelőző egy év során a kormány nem folytathat kampányt közpénzen.

- Megfelelő egyeztetést követően megszülethet az egyetértés a szakmapolitikai vagy EU-jogharmonizációs törvényekről (például a schengeni rendszerhez való csatlakozással kapcsolatos jogszabályok). A fideszes képviselő emlékeztetett, hogy tavaly az uniós kötelezettségekkel kapcsolatos migrációs törvényt is közösen szavazták meg a pártok.

Az új ciklus eddigi eredménye: 62-14 - vagyis csak minden negyedik alkalommal sikerült a kétharmados javaslatokat átvinni a parlamenten. Ez történt például a honatyák tiszteletdíjának, illetve költségtérítésének mérsékléséről szóló norma esetén. A szeptemberi utcai zavargásokat is közös nyilatkozatban ítélte el a T. Ház. Fideszes javaslatra szélesítették a vagyonnyilatkozatra kötelezettek körét és az adatsort is.

A lapunknak név nélkül nyilatkozó fideszes politikusok szerint most a tavaszi ülésszak során pusztán "a sterilen" szakmapolitikai jellegű kétharmados törvényeknek van esélyük - de a Fidesz részéről még ezeknek a megszavazása is "elcsúszhat egy banánhéjon a politikai klímától függően". Orbán Viktor ugyanis olyan kemény, konfrontatív politikát diktál a fideszes és a kereszténydemokrata honatyák számára, mely az MSZP-vel való együttműködést nagyon megnehezítheti.

Pelczné Gáll Ildikó alelnök tavaly úgy nyilatkozott lapunknak, hogy "más a politika, és más a szakma", "az ország érdekében hajlandóak az együttműködésre". Gyurcsány Ferenc az azóta eltelt idő alatt - szocialista megfogalmazás szerint - gesztusokat tett, például zöld jelzést adott az uniós fejlesztési pénzeket ellenőrző parlamenti bizottság felállítására a Fidesz kérésére. Válaszgesztus még nem érkezett, a párt továbbra is nemkívánatos személynek tekinti a miniszterelnököt.

Orbán csak játszik a radikálisoknak?

A Fidesz részéről senki nem kommentálta névvel lapunknak, hogy mit jelent az az Orbán Viktor által tett kijelentés, hogy "amíg van esély arra, hogy az alkotmányos út eredményhez vezethet, járjunk inkább azon". Meg szerettük volna tudni, vajon mi következik azután. A Fidesz elnöke a Magyar Demokratának adott interjújában úgy fogalmazott: az alkotmányos utat javasolja, "amíg van esély...".

Az egyik fideszes politikus neve elhallgatását kérve azt mondta: Orbán Viktor az ilyen megfogalmazásokkal pusztán játszik azoknak a radikálisoknak, akik szívesen hallanának csatazajt. - A Fideszben ugyanis nincs sem "forradalmi platform", sem az alkotmányos vagy parlamenti úttól eltérő forgatókönyv. Egy másik fideszes úgy véli: Orbán Viktor nem is mondhat mást, az európai porondon ugyanis pillanatok alatt összeomlana a megítélése. Köztudomású, hogy az Fidesz elnöke az Európai Néppárt "jegyzett" politikusa szeretne lenni.

Egy vidéki fideszes honatya szerint komoly feszültség tapasztalható országszerte a fanatikus, elkötelezett jobboldali aktivisták és a párt parlamenti képviselői között: a radikális önkéntesek valóban hittek abban, hogy el lehet mozdítani a Gyurcsány-kormányt. - Ők folyamatosan "tüzelik" a fideszes képviselőket, akik viszont hűteni igyekeznek az indulatokat - fogalmazott.

A név nélkül nyilatkozók szerint Orbán azzal a fordulattal is csak rokonszenvessé szeretné tenni magát a radikálisok előtt, hogy "a kormányt csak a nép kergetheti el". Forrásaink szerint ugyanis a pártelnök - miként a fideszes politikusok általában - úgy tartja, hogy nem erőszakkal akar hatalomra kerülni.(Cs. I.)

A kormány tizennyolc törvényhez várja az ellenzék szavazatait
A kormány tizennyolc törvényhez várja az ellenzék szavazatait
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.