Kétharmadosok fél Házzal
Ha a kormány a kétharmados törvények esetén nyitottnak bizonyul, és kellő készséget mutat a fideszes módosítások elfogadására, akár több egyezség is születhet tavasszal a T. Házban - állítja Répássy Róbert, a párt frakcióvezető-helyettese. Gyurcsány Ferenc személyének elutasítása ugyanis szerinte nem akadálya a Fidesz és az MSZP, illetve a kormányoldal törvényhozási együttműködésének. Navracsics Tibor, a Fidesz parlamenti frakcióvezetője a múlt héten úgy nyilatkozott, hogy a Fidesz az MSZP-t tárgyalópartnernek tekinti.
A miniszterelnök által Szili Katalin házelnöknek megküldött tavaszi parlamenti jogalkotási programnak ugyanakkor csak a függeléke tartalmazza annak a másfél tucatnyi törvényjavaslatnak (például alkotmánymódosításnak) a sorát, melyek megszavazásához a fideszes voksokra is szükség lenne.
Répássy Róbert tegnap lapunknak nyilatkozva részletezte pártja álláspontját: ha a kormány tavasszal változatlan formában terjeszti a T. Ház elé reformelképzeléseit, például a regionális önkormányzatok kialakításáról, akkor a Fidesz ismét elutasító lesz. Ez érvényes a médiatörvényre és a választási reformmal kapcsolatos kormányjavaslatokra is. A pártok működéséről és gazdálkodásáról szóló törvénymódosítás esetén viszont a Fidesz lát esélyt a megegyezésre - feltéve, hogy a kormány nyitott lesz a fideszes "sarkalatos pont" megszavazására. Vagyis arra, hogy a választásokat megelőző egy év során a kormány nem folytathat kampányt közpénzen.
- Megfelelő egyeztetést követően megszülethet az egyetértés a szakmapolitikai vagy EU-jogharmonizációs törvényekről (például a schengeni rendszerhez való csatlakozással kapcsolatos jogszabályok). A fideszes képviselő emlékeztetett, hogy tavaly az uniós kötelezettségekkel kapcsolatos migrációs törvényt is közösen szavazták meg a pártok.
Az új ciklus eddigi eredménye: 62-14 - vagyis csak minden negyedik alkalommal sikerült a kétharmados javaslatokat átvinni a parlamenten. Ez történt például a honatyák tiszteletdíjának, illetve költségtérítésének mérsékléséről szóló norma esetén. A szeptemberi utcai zavargásokat is közös nyilatkozatban ítélte el a T. Ház. Fideszes javaslatra szélesítették a vagyonnyilatkozatra kötelezettek körét és az adatsort is.
A lapunknak név nélkül nyilatkozó fideszes politikusok szerint most a tavaszi ülésszak során pusztán "a sterilen" szakmapolitikai jellegű kétharmados törvényeknek van esélyük - de a Fidesz részéről még ezeknek a megszavazása is "elcsúszhat egy banánhéjon a politikai klímától függően". Orbán Viktor ugyanis olyan kemény, konfrontatív politikát diktál a fideszes és a kereszténydemokrata honatyák számára, mely az MSZP-vel való együttműködést nagyon megnehezítheti.
Pelczné Gáll Ildikó alelnök tavaly úgy nyilatkozott lapunknak, hogy "más a politika, és más a szakma", "az ország érdekében hajlandóak az együttműködésre". Gyurcsány Ferenc az azóta eltelt idő alatt - szocialista megfogalmazás szerint - gesztusokat tett, például zöld jelzést adott az uniós fejlesztési pénzeket ellenőrző parlamenti bizottság felállítására a Fidesz kérésére. Válaszgesztus még nem érkezett, a párt továbbra is nemkívánatos személynek tekinti a miniszterelnököt.