Fájdalomhergelők

A "nem kell félni, nem fog fájni" reformindító tételt most rontotta el végleg a kormányzat. Valószínűleg annak is migrénes tünetei lesznek ugyanis, aki még a szót sem ismerte, nemhogy az érzést, és az is Algopyrinért fog üvölteni, akiből eddig minden gyógyszer kifordult. A hírtől, hogy a legjobb fájdalomcsillapítókat csak orvos írhatja fel a jövőben, fejgörcsöt kaphat az ember.

Egy kormányzati fejfájással viszont kevesebb lehet a hirtelen felindulásból elkövetett intézkedések után: azt kell kinevezni ugyanis pr-gurunak, aki ebben a helyzetben képes olyat mondani, amitől nem ront neki egy egész váróterem, orvosostul. Aki el tudja magyarázni legalább a miniszterelnöknek, hogy ami történik, nem a direkt ellentéte annak, amit követelt az egészségügyi minisztertől. Gyurcsány ugyanis nehezményezte, hogy Molnár Lajos nem mutatja meg az embereknek a kiemelt pontokat, amelyek bizonyítják: az ő érdekeiket szolgálja az egészségügyi reform.

A kevéssé barátságos vizitdíjat azért vezetik be, hogy csak akkor menjünk orvoshoz, amikor indokolt. Majd arra köteleznek, hogy ha a legegyszerűbb - de azért hatásos - fájdalomcsillapítómra van szükségem, menjek orvoshoz. Fizessem ki a vizitdíjat, üljem végig a sorom - lehetőleg tényleg beteg emberek között. Csak Algopyrinből úgy kétszázmillió darab fogy egy évben, ami húszas levéllel számolva is tízmillió orvos-beteg találkozást jelentene. Ez arra a következtetésre visz, hogy ezt valaki nem gondolta komolyan. Még akkor sem, ha komoly arccal elmondható, hogy ezt a hatóanyagot Európában máshol is receptre adják. És még akkor sem, ha éppen akkor jöttek rá a helyzet kínos voltára, amikor végignézték, milyen gyógyszereket engedhetnek ki a patikákból, s így derült ki, hogy néhányat nemhogy szabaddá lehetne tenni, de orvosi felügyelet alá kell helyezni őket.

Csakhogy: egy 2001-es vizsgálati jelentés szerint a "metamizol-nátriumról (az Algopyrin legfontosabb hatóanyaga) (...) az 1990-es évek második felében végzett széles körű vizsgálatok kimutatták, hogy a veszélyei a feltételezettnél lényegesen csekélyebb mértékűek. Az agranulocitózis tünetei minden egymillió, havonként egyszer 500 mg metamizol-nátriumot fogyasztó személy közül átlagosan 0,2-2,0 személynél jelentkeznek. Ez a kockázati tényező más, széles körben alkalmazott gyógyszerekhez képest csekélynek mondható."

Mi történt azóta, hogy nálunk éppen most váltak a kockázatok és mellékhatások (amelyekről gyógyszerészeim nekem sohasem szóltak) oly mértékűvé, hogy a reformot néphergeléssé átminősítő lépésre indították a nem éppen erre illetékeseket?

Ráadásul mindezt körbetöviskoszorúzták: a háziorvosoknak már most csökkentették a pénzét, mondván, hogy amikor bevezetik a vizitdíjat, pénzüknél lesznek. Sőt. Addig viszont lesz miről beszélgetniük az elviselhetetlen fejfájás miatt borzalmasan sántító, tehát egyre különösebb állapotba kerülő betegekkel.

A gyógyszergyártókat érintő elvonások, vagyis a helyzet miatt fáj a fejünk - panaszkodott néhány hete Frédéric Ollier, az Algopyrint is gyártó Chinoin vezérigazgatója a Magyar orvos című lapnak nyilatkozva. "Szeretnénk azonban, ha fejfájásukat nem az Algopyrin, hanem inkább Gyurcsány, Kóka és Molnár urak gyógyítanák" - tette hozzá. Ami azt illeti, a saját gyógyszerüket már sikerült likvidálniuk.

Reméljük, hogy az említett urak feje viszont legalább fáj. Akkor legalább a maguk érdekében kénytelenek legalább fejben lejátszani a megoldást a patikától a rendelőig, a jobb sorsra érdemes reform nagyobb dicsőségére.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.