Távmunkát, kenyeret?!
A távmunkával kapcsolatban sok hiedelem és félreértés terjed a felhasználók és a munkaadók között is. A 2006 decemberében Budapesten megrendezett V. Távmunka-konferencián a munkaadók, a kormányzat, a kutatók és a munkavállalók képviselői közösen igyekeztek tisztázni a meghatározását. Ezek szerint a távmunka egy rugalmas munkaszervezési mód és munkavégzési forma, amikor a központtól távol, infokommunikációs eszközök segítségével, önállóan végzik el a feladatot.
Hogyan lehet valaki távmunkás? A felmérések szerint Európa-szerte a távmunkások jelentős része vállalkozóként, saját gépén végzi a munkáját. A magyar adatok is azt mutatják, hogy a hazai távmunkások legalább negyede-kétharmada "önfoglalkoztató", sőt egy részüket fekete-szürkén alkalmazzák. A munkaadók még nem ismerték fel a távmunkában rejlő előnyöket, sokan nem is tudnak erről a lehetőségről. A konferencián is felszólaló SEED Kisvállalkozás-fejlesztési Alapítvány (www.seed.hu) honlapján is számos sikeres távmunkás esettanulmányt ismertet, szerintük hiánypótló lenne egy jó megoldásokkal foglalkozó kiadvány.
Na de mit dolgozik egy távmunkás? A Magyar Távmunka Szövetség (www.tavmunka. org) felmérése szerint a távmunkások fele adat- és szövegfeldolgozással foglalkozik, 40 százalékuk viszont magas képzettséget igénylő programozással keresi kenyerét. Írással, szerkesztéssel, fordítással és könyveléssel alig egyharmaduk foglalkozik. Jelentős még a titkársági szolgáltatásokat nyújtó távmunkások aránya, ami 20 százalék.
Vigyázat! Számos weboldalon kínálnak "távmunkának látszó" házalást, ügynöki vagy piramisjáték-szerű hálózati "munkát", pl. wellnesstermé-
Dr. Schieling Ágoston, az Informatikai Szakszervezet (ISZ) elnöke szerint első lépésként azt kell megvizsgálni, hogy mely munkaköröket lehet távmunkában végezni. Az ISZ minden távmunkásnak, távmunkát keresőnek szívesen segít. Ezért találták ki az Informatikai Szakszervezetnél az egyéni tagságot. Ez csupán jelképes tagdíjjal jár. Az iwiwen pedig külön fórumot nyitottak a távmunka iránt érdeklődőknek.
Hogy valaki távmunkához jusson, felesleges az újsághirdetéseket böngészni, ilyen munkalehetőségeket lapokban nem hirdetnek meg. Saját (táv-) munkahelyének kialakításáért viszont sok munkavállaló tehet lépéseket - mondta dr. Lackó Zsuzsanna, a Seed alapítvány igazgatóhelyettese.
Úgy kell a munkaadóval tárgyalni, hogy az érdekelt legyen új (táv)munkakört kialakítani a munkavállaló kérésére. A Seed alapítvány gyakorlatában több sikeres példát is be tud mutatni, elsősorban kismamák vagy vidéki nők esetében.
A Távmunka Programiroda (www.bmik.hu) az utóbbi években kiírt pályázataival segítette a munkaadókat új munkahelyek létrehozásában. Az idei kiírásról még nincs hírünk.