Derűlátó londoni elemzések

Egyre bizakodóbban tekintenek Londonban a magyarországi gazdasági fejleményekre. Az elemzési házak folyamatosan javítják a várakozásaikat - bíznak az egyre javuló egyensúlyban.


Az év végi ünnepi szezon "legnagyobb meglepetése volt" a harmadik negyedévi magyar folyómérleghiányról közzétett adat, áll az egyik vezető londoni befektetési ház hétvégi elemzésében, amely szerint a cég ezután gyorsan csökkenő folyó deficitet vár Magyarországon, és meredeken csökkenti saját előrejelzését is. Az MNB december 29-én közzétett előzetes adatsora szerint a folyó deficit 1,129 milliárd euró volt a tavalyi harmadik negyedévben. Elemzők előzetesen 1,46-1,48 milliárd euró összegű folyómérleghiányt vártak az időszakra.

A JP Morgan, amelynek londoni elemző részlege minden hétvégén áttekintést ad ki a befektetőknek az elmúlt egy hét európai feltörekvő piaci makrofejleményeiről, idei első ilyen összesítésében - amelyben a tavalyi utolsó térségi adatszolgáltatások elemzése is szerepel - azt írta: a 2006 harmadik negyedévéről közölt magyar folyómérleg-adat egymás után harmadszor mutatott a várnál sokkal alacsonyabb hiányt.

A JP Morgan Londonban kiadott hétvégi térségi elemzése szerint a harmadik negyedévi hiány, amely a cég várakozásánál is sokkal kevesebb volt, "figyelemreméltó", 38 százalékos csökkenést jelent az egy évvel korábbi azonos időszakhoz képest.

A jelentés szerint a harmadik negyedévi hiányadat után a JP Morgan meredeken csökkentette az egész évre szóló deficitjóslatát. A cég 2006-ra most már csak 5,3 milliárd eurós hiányt vár, ami a GDP-érték 6 százalékának felelne meg; a ház eddigi várakozása 7,1 százalék volt.

A magyarországi külső egyensúly idei alakulásáról más nagy londoni házak is a korábbinál jóval derűlátóbb előrejelzéseket adtak az utóbbi hetekben. A Merrill Lynch befektetési csoport éves előrejelzésében az állt, hogy ha a költségvetési kiigazítás zömét a terveknek megfelelően végrehajtják, és az euróövezeti növekedés szilárd marad, a magyar külkereskedelmi mérleg már 2006-ban többletbe fordulhat át, ami a 2007-es folyómérleghiányt a GDP 5-5,5 százalékáig szoríthatja vissza.

A Goldman Sachs ennél enyhébb ívű, de így is jelentős folyóhiány-csökkenést jósolt: ennek a befektetési bankcsoportnak az idei londoni prognózisa szerint a magyarországi költségvetési szigorításból eredő belső "keresleti sokkot" részben ellensúlyozza a javuló export, aminek révén a cég által 7,9 százalékra várt tavalyi éves hiány után 2007-ben a GDP 6,0 százalékára csökken folyómérleg-deficit.

A vezető londoni befektetési házak többsége az utóbbi hetekben a magyarországi költségvetési kilátásokra is jelentősen javuló előrejelzéseket adtak. A Goldman Sachs 2007-re közölt magyarországi makroelőrejelzésében például azt írta: a ház "már egy ideje azon a véleményen van", hogy az idei év végi tényleges államháztartási deficit még valamivel alacsonyabb is lesz a hivatalos célnál. A GS londoni prognózisában az állt, hogy a cég a 2006-ra valószínűsített 10,1 százalék után az idén 6,4 százalékos ESA-szabvány szerinti államháztartási hiányt vár a kormány által kitűzött 6,8 százalék helyett. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.