A kaposvári siker ára

Kaposvár eladósodottsága soha nem látott mértékűre nőtt - kritizálja a helyi ellenzék a fideszes Szita Károly polgármestert, akiben az ügynökügy kapcsán sem ingott meg a somogyi város lakosainak bizalma, s az önkormányzati választásokon ismét verhetetlennek bizonyult.

Szita Károlynak, Kaposvár polgármesterének nem ártottak sem az ügynökmúltjáról szóló híresztelések, sem a Kaposvári Városgazdálkodási Rt. önkormányzat által támogatott vezetője elleni vád, vagy a szabálytalan céljutalmáról, sajátos ingatlanszerzéséről, közpénzből készült kiadványáról szóló ellenzéki támadások. Magabiztosan tartotta meg tizenkét éve megszerzett polgármesteri tisztségét a szocialista - korábban fejlesztési miniszter - Kolber Istvánnal szemben.

Minek tudható be ez a siker? Szita városvezetői pályafutásának kezdetén a népszerűségét annak is köszönhette, hogy teljes konszenzusra törekedett a baloldallal, például rendszeres vendége volt a szocialisták frakcióüléseinek. A "békés" kilencvenes évek közepét idéző helyi anekdota szerint egy, a várost felkereső országos szocialista pártvezetőt még fel is kellett világosítani arról, hogy Szita nem a baloldalhoz tartozik. A fordulat 1998-ban következett be, amikor a város képviselő-testületében először kerültek túlsúlyba a jobboldaliak. Ekkortól vált jellemzővé rá az autokrata vezetési stílus, aminek legkézzelfoghatóbb megnyilvánulása, hogy többször jelent be sajtótájékoztatókon olyan dolgokat, amelyekről a közgyűlés még nem hozott döntést. Kommunikációs stratégiájának lényege, hogy ami jó történik a városban, az neki, illetve az általa irányított önkormányzatnak köszönhető, ami rossz, az a kormánynak róható fel. Kaposvár vitathatatlanul sokat fejlődött a vezetése alatt, de akadnak, akik kritikusan nyilatkoznak erről.

- A presztízsberuházásoknak és presztízsintézkedéseknek tudható be, hogy több mint kilencmilliárd forintnyi Kaposvár adóssága - állítja Pintér Attila, a kaposvári képviselő-testület szocialista frakciójának vezetője, példaként említve egyebek között az ingyenes lakossági szemétszállítást vagy az élményfürdő és a jégcsarnok beruházását. Szerinte ésszerűbb gazdálkodással előbbre tarthatna a város, ráadásul a legutolsó győzelméért már túl sok mindent "vetett be" a polgármester.

A szocialista frakció vezetője úgy látja, Szita rátermett politikus, aki olyan jól tud élni a kommunikáció adta lehetőségekkel, hogy a városlakók róla alkotott képe messze idealizáltabb a valóságnál. Nyilvános szereplésein azt a képet erősíti magáról, hogy politikailag nem elkötelezett, csupán a város felemelkedésén fáradozó lokálpatrióta - fogalmazott Pintér.

"Hiába fürösztöd önmagadban, Csak másban moshatod meg arcodat" - idézett József Attilától a baloldali politikus a polgármestert ért ügynökmúltvádakkal kapcsolatban. Szerinte Szita is így gondolja, akit az őt ért támadások nem megtörtek, hanem egyfajta bizonyítási kényszert ébresztettek fel benne.

Tóth István, a Fidesz-frakció vezetője úgy látja, érdemben nem különbözhetett a bal- és a jobboldal polgármesterjelöltjének programja, hiszen egyértelmű, hogy mire - egyebek közt munkahelyteremtésre, útfejlesztésre - van leginkább szüksége a településnek. Akkor pedig miért is ne szavaztak volna a kaposváriak arra, aki már bizonyított? Szerinte Szita a Kaposvár fejlődésében elért eredményei alapján tett szert országos ismertségre, azt pedig, hogy önkormányzati ügyekben szakmailag otthon van, mi sem bizonyítja jobban, mint az, hogy a megyei jogú városok szövetségének vezetője volt, és jelenleg is alelnöke.

Kováts Imre, a Somogyért Egyesület városi szervezetének legmarkánsabb képviselője úgy látja: Szita várospolitikájának évek óta fontos eszköze a fideszes képviselők alárendelt, függő helyzetbe hozása. A közgyűlés jobboldali tagjainak többsége a polgármesternek köszönheti egzisztenciáját, s ez a "vazallusi rendszer" jól szolgálta a hatalom bebetonozását - fejtette ki. Szerinte Szita győzelméhez nagyban hozzájárult az is, hogy az MSZP két országgyűlési képviselője, Lamperth Mónika és Kolber - azon kívül, hogy két táborra osztotta a helyi baloldalt - csak az országgyűlési mandátum megszerzésére koncentrált. Háttéralkut kötött az SZDSZ-szel, előre beáldozva a városi képviselői mandátumokat. Ezért indult Kolber csak "felsőbb nyomásra" a polgármesteri választáson, és szerepelt erőtlenül Szita sikerpropagandájával szemben egy szürke, rövid, stratégia nélküli baloldali kampányban - véli a civil önkormányzati képviselő.

l Szita Károly, Kaposvár polgármestere arra a kérdésünkre, minek köszönhető, hogy a városa ennyire kitart mellette, azt válaszolta: "Egyszerűnek tűnhet a recept: teremts közösséget, nyújts biztonságot az embereknek, további fejlődést a városnak, és amit ígérsz, azt teljesítsd is."

Szita régebben teljes konszenzusra törekedett a baloldallal
Szita régebben teljes konszenzusra törekedett a baloldallal
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.