Amerikai szankciók az atomsorompó-szerződés megsértése miatt
Az intézkedést pénteken hozták nyilvánosságra az amerikai kormány hivatalos dokumentumait megjelentető Szövetségi Közlönyben. A dokumentum szerint a "feketelistán" szereplő jogi személyek és állampolgárok Iránnak és Szíriának szállítottak olyan anyagokat és technológiákat, amelyek "tömegpusztító fegyverek, valamint robotrepülőgépek és ballisztikus rakétarendszerek" előállítására alkalmasak.
A két évig érvényes büntetőintézkedések tavaly december 28-án léptek életbe. A szankciókat a lejárat előtt az Egyesült Államok külügyminisztere oldhatja fel. Az amerikai kormányzat valamennyi tisztviselője számára tilos bármilyen módon együttműködni a szankciók által érintett jogi és magánszemélyekkel, az általuk nyújtott árut vagy szolgáltatást felhasználni. A büntetőintézkedésekkel sújtott vállalatok és magánszemélyek nem vásárolhatnak haditechnikát az Egyesült Államoktól.
A szankciók által érintett cégek és magánszemélyek között van a Roszoboronekszport nevű orosz fegyverexportőr cég, a Tulai Szerszámgépipari Vállalat és a Kolomenszkojei Gépipari Vállalat, valamint egy bizonyos Alekszej Szafonov. A Roszoboronekszport ellen az Egyesült Államok tavaly hasonló intézkedést léptetett életbe. Egy név nélkül nyilatkozó amerikai külügyminisztériumi illetékes szerint most újabb szankciókról van szó. Az illetékes hangsúlyozta, hogy az intézkedések csak a szóban forgó cégekre, illetve magánszemélyre, nem pedig az orosz kormányra vonatkoznak. A korábbi szokásnak megfelelően az intézkedés konkrét okaira a forrás nem tért ki.
Hasonló intézkedéseket hoztak Irakkal (2 jogi, illetve magánszemély), Iránnal (4), Kínával (3), Észak-Koreával (1), Malajziával (1), Mexikóval (1), Pakisztánnal (1), Szíriával (4, közöttük a védelmi minisztérium) és Szudánnal (3) szemben is.
Az orosz fegyverexportőrök máris tiltakoztak az amerikai szankciók ellen, azt hangoztatva, hogy tiszteletben tartják a nemzetközi jog előírásait. A Roszoboronekszport fegyverkereskedelmi vállalat egyik képviselője a cége és egész Oroszország ellen irányuló tisztességtelen konkurenciának nevezte az intézkedést. Vaszilij Grjazov, a tulai vállalat második számú vezetője viszont jelképesnek nevezte az ellenük hozott korlátozó intézkedéseket, mert gyáruk nem végez gazdasági tevékenységet az Egyesült Államokban. Vlagyimir Pehtyin dumaalelnök pedig abban vélte felfedezni az amerikai szankciók okát, hogy az Egyesült Államok fél az orosz konkurenciától.
(MTI)