Ki felel a gázártámogatás-igénylés zavaráért?
"Szeretnénk választ kapni arra a kérdésre, hogy mi az oka annak, hogy egy éven belül immáron átlagosan hatvan százalékkal emelkedtek a gázárak; mi az oka annak, hogy nem tájékoztatták időben az embereket arról, hogy mi következik, mik a lehetőségek; mi az oka annak, hogy nemcsak hogy időben, de pontosan sem tájékoztatták az embereket arról, hogy mégis mit kell tenni. Ez a helyzet, ami karácsony után, január első napjaiban kialakult, ez egy nagyon szégyenteljes, botrányos helyzet, a káoszt a kormány okozta" - hangsúlyozta Selmeczi Gabriella, aki az Országgyűlés gazdasági bizottságának is tagja.
A Fidesz képviselői pénteken nyújtják be javaslatukat a parlamenti bizottság összehívására - mondta a politikus a távirati iroda kérdésére válaszolva. Selmeczi Gabriella szerint a kormány döntéseivel megalázó helyzetbe hozta azokat, akik gázártámogatási igénylőlapot adnak be, hiszen a szolgáltatók központjai előtt hosszú sorok kígyóznak. Arra a kérdésre, hogy a Fidesznek milyen gyakorlati megoldási javaslata van a kialakult helyzetben, a képviselő azt mondta: ellenzéki pártként mindössze a figyelmet tudják felhívni a problémára. Hozzátette: próbálnak megoldási javaslatokat készíteni, de az elmúlt években indítványaikat "lesöpörte az asztalról" a kormány. A politikus közölte: az lenne az igazi megoldás, ha nem lenne gázáremelés.
Selmeczi Gabriella és a Fidesz nyilvánvalóan tévedésből kezdeményezte a gazdasági bizottság összehívását és azon Kóka János gazdasági miniszter meghallgatását a gázárkompenzáció ügyében - mondta Ábrahám Gergely, a gazdasági tárca szóvivője az MTI-nek. A szóvivő hangsúlyozta, hogy a kormány tavalyi döntése értelmében a gazdasági tárca az energiapolitikáért és ehhez kapcsolódóan a hatósági gázárak meghatározásáért, illetve a bányajáradékok beszedéséért felel. A szociális alapra helyezett gázárkompenzáció, a Szociális és Munkaügyi Minisztérium hatáskörébe tartozik. A szóvivő ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Kóka János, miként korábban is, készséggel fogad bármilyen kezdeményezést arra, hogy a hatáskörébe tartozó energiapolitikai ügyekről beszámoljon az illetékes parlamenti bizottságoknak.
A NOL úgy értesült, hogy az elmúlt időszakban a gazdasági minisztérium egyeztetett több alkalommal a gázszolgáltató cégekkel - azután, hogy kiderült: az új évben "hat megyében nem nyitottak ki a területi gázszolgáltató ügyfélszolgálati irodái, így sokan nem tudták átíratni a gázórájukat azok közül, akik már a februári fűtésszámlával egyszerre szeretnének hozzájutni a gázártámogatáshoz. Az irodák azért voltak zárva, mert a Dégáz és az Égáz által ellátott megyékben - a két gázszolgáltató cég egyesülése nyomán - átszervezésre került sor." A gazdasági minisztérium a NOL információi szerint azért egyeztetett több alkalommal a gázszolgáltató cégekkel, hogy összehangolja a cégek fogyasztók felé fennálló kötelezettségeinek teljesítését. A NOL-t úgy tájékoztatták: a földgázellátásról szóló törvény szerint a gazdasági tárca feladata, hogy - a Magyar energia Hivatalon keresztül - meghatározza és ellenőrizze, milyen szolgáltatásokat kell a gázszolgáltató cégeknek nyújtani ügyfeleik részére.
Az MTI emlékeztetett, hogy Kiss Péter szociális és munkaügyi miniszter november 17-én jelentette be, hogy a kormány elfogadta a gáz- és távhőtámogatás új rendszerét. 2007. január 1-jétől az a háztartás kap támogatást, ahol az egy fogyasztási egységre jutó jövedelem nem haladja meg az öregségi nyugdíjminimum három és félszeresét. Ugyanakkor egy háztartáson belül csak az első felnőtt számít egy fogyasztási egységnek, a többi családtagot ennél kisebb szorzószámmal veszik figyelembe a támogatás kalkulálásánál. Az új rendszerben a gázfogyasztók köbméterenként, a rászorultság mértékétől függően, maximum 40 forintos támogatást kaphatnak, a távhő-fogyasztók pedig gigajoule-onként legfeljebb 1680 forintot. A miniszter szerint a háztartásoknak mintegy kétharmada lesz jogosult gázár-támogatásra. A támogatás igénybevételéhez szükséges igénylőlapok november 22-én jelentek meg. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök 2006 nyarán jelentette be, hogy gázártámogatásra idén százmilliárd forintot fordít a kormány, ötvenmilliárddal kevesebbet, mint 2006-ban.
(forrás: MTI, NOL)