Európa sem kedveli a füstölgőket
A középületeknél még kényesebb a vendéglők ügye. Bár a franciáknál az idén február elsejétől tilos nyilvános helyeken cigarettázni, a dohányosok és a vendéglátósok tiltakozása nem maradt hatástalan: az éttermekben és a bárokban csak egy évvel később lép hatályba a törvény. A belgák is fokozatosan tudták visszaszorítani a nikotin rabjainak füstölgését, és először csupán a zárt középületekben tiltották meg a dohányzást.
Óvatosak Nagy-Britanniában is, ahol ez év július elsejéig haladékot kaptak a középületekben és az éttermekben cigarettázók. (A kivétel Skócia, ahol már tavaly márciusban beköszöntött a füstmentesség.) Három hónappal később, 2007. október elsejétől lép életbe egy másik brit szigorítás: tizenhatról tizennyolc évre emelik a dohánytermékek vásárlásának alsó korhatárát. Érdekes, hogy a franciáknál viszont marad a 16 éves határ.
Ami egyeseknek bosszúság, másoknak öröm. Egy franciaországi internetes felmérésben a válaszadók több mint fele 2006 legkedvezőbb eseményének a dohányzás betiltásáról hozott kormányzati döntést nevezte. Egy összeurópai közvélemény-kutatás szerint pedig az EU-állampolgárok négyötöde pártolja a cigarettázás megszüntetését a munkahelyeken, az üzletekben és egyéb zárt közterületeken.
Csakhogy ma még világszerte ritkaságnak számít a dohányosok jogait korlátozó törvénykezés. Az európai jogszabályokhoz hasonlót kevés helyen - az Egyesült Államok, Kanada és Ausztrália egyes részein, valamint Új-Zélandon és Bhutánban - vezettek be.