Mozgó légszennyezettség-mérőket a városokba!

Táskára szerelhető, GPS-sel és adatrögzítővel kombinált érzékelőkkel mérik a levegő szennyezettségét - legalábbis Londonban. A készülékeket önkéntesek viszik magukkal napi megszokott útvonalaikon, így utcáról utcára felderíthető, hogy hol, mekkora légszennyezettségnek vannak kitéve.

Anthony Steed, egy londoni egyetem számítástechnika-tanára, a kísérlet elindítója, maga is hónapokig egy szén-monoxid-mérővel a hátizsákján közlekedett otthona és munkahelye között. Meglepődve tapasztalta, hogy útja legártalmasabb szakasza egy vasúti híd, ahol kiugróan magas értékeket mért mindennap.

A legtöbb városban csak néhány fix pontra rögzített levegőtisztaság-mérő állomás van, Londonban is csupán néhány tucat. Ezek részletes információkkal látják el a közvetlen környezetükben élőket, de akik nem arra laknak, vagy nem arra közlekednek, azok nem sokra mennek az adatokkal.

A kutatók a hátizsákos önkéntesekkel végzett kísérlet sikerén felbuzdulva most azon dolgoznak, hogy piacra dobjanak egy olcsó, könnyű, vezeték nélküli készüléket, ami forradalmasíthatja a városi levegőtisztaság-mérést. Mivel mindenki kíváncsi a saját környezetére, szinte bárki szívesen magával vinne egy ilyen készüléket. Ha már több ezren tartanak ilyet maguknál, akkor az önkéntesekből egyfajta mozgó mérőhálózat alakul ki, ami lefedi az egész várost, és a fix mérőállomásoknál sokkal pontosabb képet ad egy település légszennyezettségéről.

Bár még csak három éve kezdték a kísérleteket, az amerikaiak már tovább is fejlesztették az angolok ötletét. A GPS-sel felszerelt érzékelőhöz egy egyszerű mobiltelefont kapcsoltak, ami továbbítja az adatokat egy weblapra, illetve online térképre. A készüléket ráadásul nem is önkéntesekre bízzák, hanem galambokra szerelik, amelyek hozzák-viszik a városban az érzékelőket, miközben a mobiljuk SMS-ben rendszeresen küldi az adatokat a térképre.

Rufus Edwards, a Kaliforniai Egyetem orvosa azt reméli, hogy a mozgó városi mérőhálózattal csökkenthető lesz a légzőszervi megbetegedések száma, hisz aki csak teheti - különösen ha asztmás, allergiás, vagy kisgyermekkel van - elkerüli a szennyezettebb útvonalakat.

Kaliforniában már az ultrafinom lebegő részecskék mennyiségének mérésére is kifejlesztettek készüléket, amelyeket kimondottan a fejlődő országokba, guatemalai, kínai és indiai otthonokba szánnak. Ezekben az országokban ugyanis gyakori az erdők és a mezőgazdasági területek égetése, ezért még a lakáson belül is roppant magas, akár 20-40 mikrogramm lehet a lebegő szennyeződés menynyisége köbméterenként.

A mobiltelefon méretű hordozható készülékekben fém-oxid csipek vannak, amelyek képesek mérni a szén-monoxid, a nitrogén-oxidok, a kén-dioxid és az ózon koncentrációját. San Franciscóban ráadásul hamarosan elérhető lesz a Google ingyenes WiFi hálózata - jövőre talán Budapesten is -, amely ideális lenne a sok ezer adat továbbítására.

A készülékek egyelőre még nem annyira pontosak, mint a fix mérőállomások gondosan kalibrált műszerei, és hiányzik egy olyan adatfeldolgozó program is, amely elbírna ekkora adatmennyiséggel, de az Egyesült Államokban már mindkét probléma megoldásán dolgoznak.

A londonihoz hasonló mobil mérőhálózattal itthon egyelőre még nem kísérleteztek. Magyarországon jelenleg egy 58 állomásból álló Országos Levegőtisztaság-mérő Hálózat működik, amelyből 11 mérőállomás található Budapesten. Az állomások adatai természetesen itt is csak annak közvetlen környezetére vonatkoznak, a mobil mérőhálózattal azonban nem lehetne ezeket kiváltani, mivel intézkedéseket csak a pontosan kalibrált fix mérőállomások adatai alapján lehet elrendelni - mondta Bibók Zsuzsa, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium főosztályvezető-helyettese.

A londonihoz hasonló mobil mérõhálózattal hazánkban még nem kísérleteznek
A londonihoz hasonló mobil mérõhálózattal hazánkban még nem kísérleteznek
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.