Az EU gyors etióp kivonulást szorgalmaz
A kenyai határon élő szomáliaiak etióp repülőket és helikoptereket láttak, és lövöldözésről számoltak be a Reutersnek. Nairobi már kedden lezárta a határt, hogy megakadályozza a szomáliai iszlamisták és külföldi segítőik menekülését. Kenya menekülőket sem enged be, amit az ENSZ menekültügyi főbiztossága határozottan elítélt. Ali Mohamed Gedi szomáliai miniszterelnök tegnap közölte: a kormányerők arab, etióp harcosokat és Etiópia ellenségétől, Eritreából küldött egységeket is elfogtak.
Eközben a szomáliai helyzetről, a stabilizáció lehetőségeiről tanácskozott az uniós összekötő csoport tegnap Brüsszelben, az EU soros elnökségét ellátó Németország kezdeményezésére. - Ha Szomáliába katonai békefenntartó erőt kellene küldeni, az európai országok azt támogatnák, ha ezt az alakulatot az afrikai államok adnák össze - közölte szerdán Franz-Walter Steinmeier, a soros EU-elnök Németország külügyminisztere. Ám az Afrikai Unió a követendő példaként felhozott szudáni békefenntartástól is szeretne megszabadulni, mert képtelen megfelelően ellátni a feladatokat - emlékeztetett az MTI. A tanácskozáshoz közel álló források szerint nincs napirenden, hogy az Európai Unió katonákat küldjön az országba, bár a segítségnyújtás más formái elképzelhetők.
Az EU-t aggasztja az a lehetőség, hogy az etióp erők esetleg hosszabb időre akarnak berendezkedni Szomáliában, ezért a gyors kivonulást szorgalmazza. De azt is szeretné, ha ez nem okozna "biztonsági vákuumot". Az EU már eddig is több millió euró támogatást adott a szomáliai átmeneti kormánynak, s aktívan részt vett az Egyesült Államok által tavaly júliusban életre hívott szomáliai nemzetközi összekötő csoport munkájában. A csoport az Egyesült Államok, valamint a brüsszeli találkozón részt vett európai országok mellett Tanzánia, az ENSZ, az Arab Liga és az Afrikai Unió képviselőiből áll.