Hétről hétre változik az egészségügy

Vizitdíj, nyilvános várólisták, az ingyenes gyógyszerek megszüntetése, kiemelt kórházak megjelenése - többek között ezeket a változásokat hozta az új év az egészségügyben.

 

 

 

Az egészségügyben az év első felében állandóvá válik az átalakulás. Nem lesz hónap, amikor ne lépne be a rendszerbe olyan elem, amelynek logikája alapvetően eltér a korábbiakétól.

Január 1-jétől megszűnt az ingyen gyógyszer. A közgyógyellátottak kivételével mindenkinek 300 forintos dobozdíjat kell fizetnie az egyébként száz százalékon támogatott - tehát korábban ingyenes - gyógyszerek után. A nem támogatott gyógyszerek közül 130 ára emelkedett, 45 új orvosság is kapható. 300 készítmény tb-támogatása megszűnt. Hat százalékról hétre emelkedett az egyéni társadalombiztosítási járulék mértéke. Kikerültek a biztosítási csomagból az úgynevezett extrém sportok miatt szükségessé váló ellátások. Részleges térítési díjat kell fizetni egyes nem egészség-helyreállító beavatkozásokért, mint például a külső nemi jelleg megváltoztatása, a kábítószeresek detoxikálása, a hivatásos sportolók sportegészségügyi vizsgálata. A betegek számlát kapnak a kórházakban, amelyen feltüntetik a vizsgálatokat, a beavatkozásokat, illetve azt, hogy ezek mennyibe kerültek az egészségpénztárnak. Ezt kötelező aláíratni a beteggel. Mostantól nyilvánosak a kórházi műtéti listák, hogy ellenőrizhetővé váljon, betartják-e a sorrendet. Igaz, azokon nem a beteg személyes adatai, hanem azonosító kódja szerepel. Január 1-jétől 18 éves kortól kérhető a művi meddővé tétel, de 26 éves korig csak felvilágosítás és féléves megfontolási időszak után hajthatják végre a beavatkozást. Megszűnt az egészségügyi kamarákban a kötelező tagság. Az új évtől lépett hatályba az egészségbiztosítási felügyelet létrehozásáról szóló törvény is.

Január 15-étől drágulnak a gyógyszerek, a 90 százalékos támogatási kulcs 85-re, a 70 százalékos 55-re, míg az 50 százalékos 25-re csökken. A lakosság gyógyszerterhei becslések szerint 40 milliárd forinttal nőnek. A szak- és háziorvosoknak az azonos hatóanyagú gyógyszerekből az olcsóbbat kell felírniuk. Egyszerűbb lesz gyógyszertárat nyitni, mert nem lesz lakosságszámhoz és távolsághoz kötve a patikaalapítás.

 

Február 15-től vezetik be a vizitdíjat és a kórházi ápolási díjat. Alkalmanként 300 forintot kell fizetni a háziorvosnak vagy a szakorvosnak, s a kórházi ellátás minden egyes napja után is.

Az év első felében alakul ki a négyszintű egészségügyi ellátórendszer: legfelül a súlyponti kórházak, majd a területi kórházak, a járóbeteg-ellátás és a háziorvosi szolgálat alkotja a rendszert, amelynek új eleme a felső két szint tagolása. Áprilisig a tervek szerint az aktív, gyógyításra használt ágyak száma a jelenlegi 60 ezerről 44 ezerre csökken, míg a krónikus ápolási, rehabilitációs célokat szolgáló ágyak száma 20 ezerről 27 ezerre nő. Mintegy hétezer ágy megszűnik.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.