Ötpárti egyeztetést akar az MSZP az oktatási reformról

Ötpárti egyeztetést szeretne az oktatási reformról az MSZP - közölte Tatai-Tóth András, a szocialista frakció oktatási és kulturális munkacsoportjának vezetője Budapesten. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ) továbbra is fenntartja a sztrájkköveteléseit.

Tatai-Tóth-András a sajtóértekezleten elmondta: nem tartják kizártnak, hogy az átalakítások bizonyos pontjai miatt sztrájkok, demonstrációk lesznek tavasszal.

"Itt elsősorban a bérek miatt lehetségesek ezek a tiltakozások, mint ahogy eddig történt. (...) Kevés a forrás, kevés a pénz, ez vezethet tiltakozásokhoz. De én azt gondolom, hogy a pedagógusok többsége reformpárti" - mondta el a távirati irodának Tatai-Tóth András.

Az ötpárti egyeztetésekkel kapcsolatban a szocialista politikus kiemelte, hogy a megbeszélésekre nemcsak az Országgyűlés oktatási bizottságában, hanem a pártok között is sor kerülhet, azután, hogy az MSZP kialakította saját álláspontját.

Az MSZP oktatási és kulturális munkacsoportja több területen kezdi meg a döntés-előkészítést. Ezek között szerepel a kistérségi oktatási tapasztalatok felülvizsgálata, a teljesítményalapú pedagógusbérezés kialakítása, az alapfokú művészeti iskolák minősítési rendszerének felügyelete, valamint a sajátos nevelési igényű gyerekek oktatási rendszerének kiépítése - tette hozzá a politikus.

A szocialista képviselő szerint a pedagógusok régóta hiányolják a teljesítménybérezést, a szakszervezetek azonban elfogadhatatlannak tartják, hogy az ehhez szükséges többletpénzt a jelenlegi bérek átcsoportosításával teremtsék elő. Tatai-Tóth András azt mondta: az óraszámemeléssel felszabaduló forrásokból lehetne finanszírozni az új rendszert.

A PDSZ közleményében leszögezte: miután a közoktatást sújtó intézkedésekről a nagyobbik kormánypárt tárgyalni sem hajlandó,  a szakszervezet fenntartja a sztrájkköveteléseit.

Az, hogy a szocialisták továbbra sem kívánnak tárgyalni a pedagógusok kötelező óraszámáról és a korábban törvénybe iktatott ingyenmunkáról azt vetíti előre, hogy mindenféle hatásvizsgálat nélkül több ezer pedagógus elbocsátása mellé állnak - áll a PDSZ közleményében   .

Hozzátették: a teljesítménybérezés hangsúlyozását különösnek tartják egy olyan időszakban, amikor béremelés nélküli, sokszor bércsökkenéssel járó többletterheléssel sújtják a pedagógusokat. Választ várnak arra, mi ennek a javaslatnak a pénzügyi forrása.

Az oktatási reformmal kapcsolatban 2006-ban demonstrációt szervezett a Hallgatói Önkormányzatok Konferenciája (HÖOK) , és sztrájkot a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete (PDSZ). A hallgatók a tandíj bevezetése ellen tüntettek szeptemberben. A tanárok pedig kétórás figyelmeztető sztrájkot tartottak decemberben, egyebek mellett a pedagógusok óraszámemelése, az elbocsátások, a csoportösszevonások és az iskolabezárások miatt.

A szakképzésről, a közoktatásról és felsőoktatásról szóló törvényt módosító javaslatokról tavasszal szavaz a parlament.

(MTI)

 

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.