Gyorsuló növekedést jelez a Beszerzési Menedzser Index

Nőtt a Beszerzési Menedzser Index (BMI) 2006. decemberében, ami a  feldolgozóipar gyorsuló ütemű növekedését jelzi - közölte a Magyar  Logisztikai, Beszerzési és Készletezési Társaság (MLBKT) keddi  gyorsjelentésében.

Az index szezonálisan kiigazított decemberi értéke 53,7 százalék volt, ami 2 százalékpontos emelkedés az előző havihoz képest. A 2006 decemberi index 3,2 százalékponttal elmarad a megelőző év decemberi mutatójától, ugyanakkor magasabb a 2002-2004 azonos időszakaiban mért mutatók 51,8 százalékos átlagánál. A BMI 2006 utolsó negyedéves értéke 53,3, az éves átlag pedig 54 százalék volt. A 2005. év utolsó három hónapjának átlaga 55,3, a 12 havi pedig 51,4 százalékot tett ki. 

Az MLBKT éves átlagban eddig 2000-ben mérte a legmagasabb BMI értéket, 55,4 százalékot, 2006 átlaga a második legmagasabb érték. 

A gyorsjelentést készítő társaság a következő időszakra lassuló ütemű növekedés prognosztizál, amelyet a felmérés történetének konjunktúra ciklusaira alapoz. A feldolgozóipar teljesítménye a decemberi fellendülés előtt novemberben is lassult - emlékeztet az MLBKT. 

A felmérés szerint a decemberi gyorsuló ütemű növekedés a részindexek többségére is jellemző. Az 55,4 százalékos termelési mennyiség index 3,3 százalékponttal nőtt előző havi értékéhez képest, az előző három év azonos időszakaiban átlagát 0,8 százalékponttal haladta meg. A decemberben 55,8 százalékot jelző "új rendelések" továbbra is nőttek, ami az 55,1 százalékos "beszerzések" gyorsuló növekedését vonta maga után. A külpiaci mutatók kisebb ütemű növekedést jeleznek, mint egy hónappal korábban, de egymáshoz viszonyítva továbbra is kedvezően alakulnak - áll a jelentésben. Az import részindex 51,9 százalékon, az export 54,4 százalékon állt decemberben. Az előbbi 2,2 százalékponttal, az utóbbi 1,5 százalékponttal alacsonyabb a megelőző havi értéknél. A legkedvezőtlenebb mutató a foglalkoztatás index, amelyek értéke 1,2 százalékponttal 47,7 százalékra csökkent decemberben a megelőző havihoz képest. 

Az MLBKT által számolt BMI összetett mutatószám, az új rendelések, a termelési mennyiség, a foglalkoztatás, a szállítási átfutási idő valamint a vásárolt készletek indexének súlyozott átlaga. A BMI 50 százalék feletti értéke a feldolgozóipari tevékenységek fellendülésére, az 50 alatti pedig a recesszió irányába való elmozdulásra utal. A felmérés módszertanát az Egyesült Államok Nemzeti Beszerzési Társasága (NAPM) dolgozta ki. A beszerzési vezetők körében végzett felmérés a tapasztalatok szerint jó alapja a gazdasági konjunktúra vagy recesszió jelzésének, mivel a vállalatok először beszerzési döntéseikkel reagálnak a piaci környezet változásaira. (MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.