Újragondolták az újraélesztést

Az ember azt gondolná, vannak kőbe vésett orvosi szabályok. Ilyen például reanimáció, az újraélesztés ábécéje: A - mint átjárható légutak, B - mint befúvásos lélegeztetés, C - mint a cirkuláció (vérkeringés) pótlása, azaz mellkas-kompresszió, melyet helytelenül sokan szívmasszázsnak neveznek. E három betűn kívül egyre több jól kiképzett laikus ismeri és gyakorolja a D-pontot, a defibrillációt is: a nagy sebességgel remegő, ám igazi összehúzódást nem produkáló, tulajdonképpen álló szív elektromos "kiütését", mely remélhetőleg egyre több kiemelt helyen, reptereken, közintézményekben lesz nálunk is hozzáférhető.


Az orvosi társadalmat is sokkolta, hogy lyukas az életmentés hálója. Revízióra szorul. Így például az Európai Újraélesztési Tanácsnak (European Resuscitation Council) a Circulation című szaklapban megjelent irányelvei szerint kézzel már csak akkor kell megtisztítani a beteg száját (A - átjárható légutak), azaz belenyúlni, ha abban szabad szemmel is látható valamilyen idegentest.

Igazi forradalmi megállapítás, hogyha valaki egyszerűen annyira undorodik attól, hogy a beteget az orrán vagy a száján át lélegeztesse - akkor inkább hagyja (azaz kihagyhatja a B-t, a befúvásos lélegeztetést). Viszont haladéktalanul el kell kezdenie, és folyamatosan kell végeznie a mellkaskompressziót. Ha mégis lélegeztet, akkor egy befúvás ne tartson tovább egy másodpercnél.

A harmadik betű, a C, a mellkas-kompresszió kapott kiemelt szerepet. A legfontosabb: a keringésmegállás észlelése után azonnal el kell kezdeni. Nagyszámú reanimáció elemzése kapcsán egyértelművé vált, hogy a mellkason keresztül a szív mechanikus nyomását, ezzel a vér kipumpálását a segélynyújtók jelentős része túl későn, rosszkor és roszszul, nem eléggé effektíven végzik. Maximum négy-öt percünk van arra, hogy a mellkas, a szív nyomásával elindítsuk, és főleg folyamatosan fenntartsuk a véráramlást. Ezen túl maradandó károsodások alakulnak ki az agyban, de a szívben is. Márpedig a gyakorlat azt mutatja, hogy indokolatlanul hosszú idő megy el lélegeztetéssel, EKG-elemzéssel.

Sőt defibrillációval is. A legújabb ajánlatok szerint, ha nyilvánvalóvá válik, hogy a keringésmegállás oka kamrafibrilláció, először a vérkeringést kell mechanikusan fenntartani. Azaz azonnal mellkaskompresszióra van szükség, méghozzá előzetes lélegeztetés nélkül.

A mellkaskompresszió és lélegeztetés arányán is változtatni kell. Ennek számokban kifejezett pontos érteke 30:2. Azaz 30 mellkaskompressziót kell követni két befúvásnak, az orron vagy szájon át, egészségügyi képzettséggel rendelkezők esetén ún. Ruben-ballon segítségével. Kivételek persze vannak. Gyerekeknél, fokozott oxigénigényük miatt, ez az arányszám 15:2, újszülötteknél pedig 3:1.

Ha az ezt követő defibrilláció nem szünteti meg a kamraremegést, és nem tér magától vissza a normális saját szívritmus és összehúzódás, akkor sem kell azonnal újabb ütésekkel "megsorozni" a pácienst, még ha ez oly látványos is a képernyőn, a Vészhelyzet doktorának heroikusnak tetsző beavatkozása során. A következő kiütési kísérletig, két percig kell újra mellkaskompressziót és lélegeztetést végezni, és csak aztán lehet újabb elektromos ütéssel próbálkozni. Ha az is sikertelen, újabb ilyen kétperces újraélesztés következik.

Döntő a professzionalitás: azaz hogy mennyire jól képzett az újraélesztő. Egy brit tanulmány 90 mellkaskompresszió hatékonyságát elemezte. Kiderült, hogy csak minden harmadik nyomás során préselődött valóban vér a szívből az erekbe. Rosszul végezték, túl óvatosak voltak, féltek az újraélesztés okozta szegycsont és bordatöréstől, vagy nagyon elfáradtak és nem vették észre, hogy egyre gyengülnek a nyomások. Az ajánlás szerint, ha többen próbálkoznak újraélesztéssel, ennél a nagy erőfeszítést kívánó beavatkozásnál legkésőbb kétpercenként váltsák egymást. Az adrenalin a közfelfogás szerint máig is az egyik leghatásosabb szívet összehúzó, beindító szer. De valóban annyira hatásos? Évtizedek óta használják ugyan, az összehasonlító tudományos tanulmányok máig hiányoznak. Így a szkeptikusokat - vannak jó néhányan - még senkinek sem sikerült objektív érvekkel meggyőzni arról, hogy az adrenalin valóban a legfontosabb életmentő szer.

Dr. Göbl Gábor, a Magyar Reszuszcitációs Társaság alelnöke az Országos Mentőszolgálatnál három éven keresztül folytatott felmérés adataiból idézett. A tanulmány szerint a kórházon kívüli keringésmegállás az esetek 67 százalékában lakáson következik be. Az esetek több mint felénél van jelen valaki, ám az újraélesztést csupán az esetek egyharmadánál kezdik el. A szó szoros értelmében életmentő lenne tehát, ha minél többen sajátítanák el az alapszintű újraélesztés - revideált és korrekt - szabályait.

Laikusok is megvalósíthatják az álló szív elektromos
Laikusok is megvalósíthatják az álló szív elektromos "kiütését"
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.