Fáradt vagy beteg?
Pedig nemzetközi felmérések szerint az emberek egyharmada krónikusan fáradt. Amerikában a fáradtság miatt (is) a háziorvoshoz fordulók aránya 10-25 százalék között mozog.
Ami legalább ilyen fontos: csupán ebből az egyetlen jelből (tünetből?) kiindulva, sokuknál valóban találnak sokféle betegséget. A tévhittel ellentétben, egyáltalán nem vérszegénység, vashiány a legfőbb oka - más kérdés, hogy ezeknek is utána kell járni, mert maguk is krónikus vagy akár rosszindulatú betegségek tünetei lehetnek. A cukorbetegségnek vagy a pajzsmirigyműködés csökkenésének is csak egyik, de nem legfontosabb kísérője, és az alacsony vérnyomásnak sem elengedhetetlen velejárója a kimerültség. Vírusbetegségeké már igen, de ott rövid ideig tart.
A tapasztalt belgyógyász egy sor olyan okot is keres a háttérben, mint például hepatitis-B és hepatitis-C, depresszió, álmatlanság, krónikus stressz stb.
Maga a kezelés is kiválthatja, s így gyógyszerek mellékhatása is lehet. Számos altató, allergia, Parkinson-kór elleni, vagy éppen vérnyomás-szabályozó szerek egyik nemkívánatos kísérője. Keveset tudunk a környezeti szennyeződés károsító hatásairól - azokba is belefáradhatunk...
Többnyire nem orvos tudja megmondani, mitől merültünk ki annyira. Ám, ha sokáig tart, őt is érdemes megkérdezni az okairól.