Bush: A világ jobb lett most
Közleménye szerint a terrorizmus elleni hosszú harcban Amerikának még sok nehéz döntést és áldozatot kell hoznia. Az elnök pénteken úgy feküdt le aludni, hogy tudta, mire reggel felébred, Szaddám Huszein már nem lesz az élők sorában. Bush úgy véli a világ jobb lett a diktátor nélkül, akit sok ezer áldozatával ellentétben legalább bíróság ítélt halálra.
2006 azzal a hírrel búcsúzott Amerikától, hogy Irakban elszenvedett veszteségei elérték a háromezer főt. A 2001. szeptemberi terrortámadások óta Afganisztánban 350 katona esett el, a sebesültek száma a két fronton meghaladja a 22 ezret. Bush elnökre nagy nyomás nehezedik, hogy változtasson az iraki politikán. A James Baker volt külügyminiszter és Lee Hamilton volt képviselő vezette kétpárti szakértői bizottság azt tanácsolta neki, hogy a járőrözésről és a polgárháború felé tartó felekezeti milíciák szétválasztásáról helyezze át a hangsúlyt az iraki erők kiképzésére, illetve 2008 elején kezdje meg a harcoló alakulatok kivonását.
Az elnök a hét végén is a teendőkről tanácskozott kormánya kül- és biztonságpolitikáért felelős tagjaival. A jelek szerint arra készül, hogy hamarosan bejelentse a 140 ezres iraki kontingens átmeneti megerősítését. Az amerikaiak két térségre koncentrálják erőfeszítéseiket: a vegyes lakosságú Bagdadra és a szunnita Anbar tartományra. A veszteségek túlnyomó többségét is itt szenvedik el. A Fehér Házban az a nézet látszik felülkerekedni, hogy a két tűzfészek csillapításával Irak még megmenthető a széteséstől, illetve az általános polgárháborútól. Az amerikai közvélemény többsége nem osztja ezt a derűlátást, és az Irakban szolgáló csapatoknál végzett felmérés is azt mutatja, hogy a katonák körében is egyre erősebb a pesszimizmus. Már csak 35 százalékuk helyesli a háborút, miközben 41 százalék ellenzi, és pontosan a megkérdezettek fele bízik abban, hogy sikerül elérni a kitűzött célokat. A csaknem négy éve folyó háború során eddig már több mint egymillió amerikai katona fordult meg Irakban.