Beindították a korábban üzemzavarba került paksi blokkot

Megkezdte a villamosenergia-termelést a paksi atomerőmű 2-es blokkja - közölte Hamvas István, az erőmű műszaki vezérigazgató-helyettese.

Elmondta: már pénteken este olyan állapotot értek el az október óta álló 2-es blokkon, hogy annak teljesítményszintje már ellenőrizhető volt. A hőmérséklet folyamatos emelése mellett továbbra is folytatódtak az ellenőrző vizsgálatok. Szombaton este megtörtént a 4. számú turbógenerátor párhuzamos kapcsolása az országos villamosenergia-hálózatra, ami 240 megawattos kapacitást jelent. A többi gépet az ország villamosenergia-szükséglete szerint folyamatosan kapcsolják rá a hálózatra.

A 2-es blokkban 2003 áprilisában történt üzemzavar elhárítási munkálatainak legnagyobb részén már túl van az erőmű. A tisztítótartályból kiemelt tönkrement üzemanyagot és törmeléket hermetikusan zárható speciális tokokba helyezték, amelyeket már átszállítottak a pihentető medencébe. Az orosz TVEL cég szakemberei az ünnepekre hazautaztak, de január közepétől folytatják a munkát. Ellenőrzik, hogy a tisztítótartály terelőlemezei alatt maradt-e csekély mennyiségű fűtőanyag hulladék, amit már a blokk folyamatos működése mellett távolítanak el.

A kozloduji atomerőmű részleges leállítása

Ígéretének megfelelően vasárnap megkezdi a kozloduji atomerőmű részleges leállítását Bulgária, hogy eleget tegyen az uniós biztonsági követelményeknek - közölte a létesítmény igazgatója, Ivan Genov.

Két, az 1980-as évek óta működő, egyenként 440 megawatt teljesítményű reaktort állítanak le, a 3-as és a 4-es számút. A háromórás művelethez közép-európai idő szerint este nyolc órakor látnak hozzá. A nukleáris fűtőanyagot három év múlva kezdik meg elszállítani, a teljes szétszerelés 25 évig tarthat - mondta el Kiril Nikolov termelési igazgató.

A pontosan négy évvel korábban leállított az 1-es és 2-es reaktor fűtőanyagát megfelelő tárolási lehetőség hiányában még nem szállították el, a szerkezetek lebontása 2007-ben kezdődik meg.

Bulgária áldozathozatalként éli meg, hogy meg kell válnia reaktoraitól, miután a Balkánon a kozloduji erőmű állít elő a legolcsóbban elektromos áramot. Az ország áramfogyasztásának 42 százalékát ez a létesítmény biztosította, Bulgária pedig eddig Délkelet-Európa vezető áramexportálója volt.

Szófia szerint a kicsikart intézkedés méltánytalan, jelentősen csökkenti az ország bevételeit, ráadásul áramhiányt okozhat a balkáni térségben.

Brüsszel azonban úgy ítélte meg, hogy a reaktorok radioaktív szivárgás esetén nagy veszélyt jelentenek, s mivel az ilyen típusú reaktorokat nem lehet gazdaságosan felújítani, le kell állítani őket. A 3-as és 4-es reaktorleállítását belefoglalták a bolgár EU-csatlakozási szerződésbe.

 

(MTI)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.