Robbantássorozat Bangkokban magyar sebesültekkel
A thaiföldi rendőrség tájékoztatása szerint az éjjeli robbantásoknak a három halásos áldozat mellett 38 sebesültje is van, közülük kilenc külföldi: magyar, szerb, brit és amerikai túristák is megsérültek.
Egy magyar állampolgárságú nő súlyosan megsérült a lábán, őt helyi idő szerint hétfő hajnalban megműtötték a thaiföldi főváros egyik kórházában. Balogh András bangkoki nagykövet elmondta: a magyar nőt a merénylet után egy előkelő bangkoki klinikára szállították, ahol több órán át tartó sebészi beavatkozást hajtottak végre rajta az egyik legfelkészültebb thaiföldi specialista vezetésével. A magyar külképviselet vezetője nem zárta ki, hogy a sebesültön újabb műtétet hajtanak végre, és még egy ideig a bangkoki kórházban kell rehabilitáción maradnia. Balogh András hangsúlyozta, hogy a robbantásokban sérülést szenvedett magyarok hozzátartozóit értesítették a rokonaik állapotáról.
A robbantások három könnyebb magyar sérültje kedden hazatérhet. A négy magyar sérültje közül ketten sebük ellátását követően még vasárnap elhagyhatták a kórházat, harmadik társukat - aki a karján sebesült meg - pedig hétfőn bocsátották útjára az orvosok, így ő is hazarepülhet kedden.
Az MTI a bangkoki magyar nagykövetségtől úgy értesült, hogy mind a négy magyar egy nagyobb társasághoz tartozott, s valamennyien a városközpont egyik nagyobb bevásárlóközpontjában tartózkodtak, amikor pokolgépes merényletet követtek el az épület és látogatói ellen.
A magyar képviselet már korábban, még az ősszel, a katonai hatalomátvételt követően figyelmeztetést tett közzé honlapján a Thaiföldre látogató magyarok számára, hogy - tekintettel a terrorcselekmények veszélyére - kerüljék a forgalmasabb helyeket, nagyobb tömegeket vonzó létesítményeket és rendezvényeket. A szilveszteri merényleteket követően más magyar állampolgárok egyelőre nem fordultak a képviselethez konzuli segítségért, a magyar utazási irodák helyi képviselői sem tudnak olyanokról, akik a terrorcselekmények nyomán útjuk megszakításáról, korábbi hazajövetelről döntöttek volna.
Egyes becslések szerint 3-400 magyar tölthette a szilvesztert Thaiföldön.Kilenc pokolgép robbant
Az éjfél utáni detonációk közül kettő Bangkok belvárosában történt a Central World Plaza bevásárlóközpont közelében. Az egyik robbanószerkezet, amelyet egy telefonfülkében helyeztek el az óriási bevásárlóközponttal szemben, akkor lépett működésbe, amikor az épületnél összegyűlt több tízezer ember a szilveszteri visszaszámlálást figyelte. A másik pokolgép egy csatorna hídjánál robbant, itt nem sebesült meg senki.
A merényletek után szigorú biztonsági intézkedéseket foganatosítottak Bangkokban, de hírek szerint nem tört ki pánik. Szonti Bunyaratglin tábornok, a Thaiföldet a szeptember 19-i államcsíny óta irányító katonai junta vezetője elrendelte katonák Bangkokba telepítését, hogy a rendőrség segítségére legyenek a rend fenntartásában. Szurajud Csulanon miniszterelnök válságtanácskozásra hívta a katonaság és belügyminisztérium magas beosztású tisztségviselőit. A fővárosban lefújták a tervezett újévi ünnepségeket.
A kora esti robbantások közül az egyik egy bevásárlóközpont előtt történt egy buszmegállóban Bangkok központjában, a győzelmi emlékmű mellett. Egy másik pokolgép mintegy 3 kilométerrel távolabb, az óvárosban lépett működésbe, egy harmadik - amely öt embert sebesített meg, köztük egy tízéves gyereket - a kikötő közelében egy piacon. Összesen 34 sebesültje van a kilenc robbantásnak.A megbuktatott exminiszterelnök híveit sejti a kormány a robbantások mögött
A hadsereg által kinevezett thaiföldi kormány hétfőn azt közölte, hogy feltehetően a posztjáról szeptember közepén eltávolított előző miniszterelnök, Thakszin Sinavatra támogatói követték a robbantássorozatot.
Szurajud Csulanon kormányfő hétfőn azt mondta, hogy a hatalmukat elvesztett emberek, köztük Thakszin Sinavatra támogatói állhatnak a robbantások mögött, amelyek miatt Bangkokban leállították a szilveszter éjszakájára tervezett utcai mulatságokat. "A különböző titkossszolgálatoktól kapott, bizonyítékokon alapuló értesülések arra utalnak, hogy (a merénylők) politikai hatalmukat elveszető csoportokból kerültek ki" - mondta a sajtótájékoztatóján Szurajud kormányfő, közvetve cáfolva azokat a feltételezéseket, amelyek szerint muzulmán lázadók lehettek a merénylők. Hozzátette, hogy egyelőre még nem tudják megmondani, hogy konkrétan milyen csoport követte el a merényleteket. Azt azonban nem árulta el, hogy milyen bizonyítékok utalnak a robbantások politikai összefüggéseire.
Az exminiszterelnök nem sokkal később ügyvédje útján határozottan tagadta, hogy köze lenne a merényletekhez, és óva intette utódját az elsietett következtetésektől. Thakszin Sinavatra volt kormányfőt tavaly szeptember 19-én, vértelen katonai puccsal távolították el hatalmából.
(forrás: MTI)