Nemzetközi sajtóvisszhang Szaddám Huszein kivégzéséről
Szaddám Huszein halála aligha lesz hatással az Irakot felőrlő különböző felkelésekre, hiszen ezek résztvevői nem egy bukott diktátor emlékéért, hanem a maguk jövőjéért harcolnak - mutatott rá a londoni The Observer.
A liberális brit hetilap nem látja, miként lehetne Szaddám kivégzése - Bush amerikai elnök szavaival - "mérföldkő az iraki demokrácia felé vezető úton" anélkül, hogy a Fehér Ház radikálisan megváltoztatná Irakban követett stratégiáját. Egyre világosabb ugyanis, hogy Bush és legközelebbi tanácsadói elutasítják az iraki helyzettel foglalkozó Baker-bizottság ajánlásait.
Szaddám Huszein bábként született, amelyet Washington hozott létre és mozgatott, hogy felhasználja az iráni ajatollahok elleni háborúban, és bábként is halt meg, ugyanazzal az amerikai kötéllel a nyakán, amely korábban a lábaira fonódott, és végül a nyakát szegte - vélekedett a La Repubblica. - Meghalt egy sötét bábfigura, akit összetörtek és elhajítottak, ám az iraki konfliktus itt maradt.
A bukott iraki diktátor uralkodásának alapos feldolgozásában a jelek szerint sem az Egyesült Államok, sem a domináns szerephez jutott síiták nem érdekeltek - állapítja meg a Neue Zürcher Zeitung am Sonntag. - Márpedig ha az állam nem vonja felelősségre a bűnösöket, akkor ez az állam elvesztette a játszmát. A véres merényletek képei már ma is elhomályosítják a Szaddám-rezsim kegyetlenségének és könyörtelenségének az emlékét. Szaddám Huszein ma már történelem - pusztító öröksége azonban még messze nem az.
Csak a legnaivabb megfigyelők gondolhatják, hogy önmagában Szaddám kivégzése meghozza Iraknak a békét - mutat rá a The Sunday Telegraph. - A felekezetközi erőszakot Irakban sem a kormány, sem a (külföldi) szövetséges erők nem képesek megfékezni. Szaddám halála viszont hosszú távon szakadást idézhet elő a bukott Bász-rendszerhez lojális szunniták és azon szélsőségesek között, akik iszlám kalifátust akarnak létrehozni.
Az AI elítélte Szaddám kivégzését
Az Amnesty International (AI) elítélte Szaddám Huszein kivégzését. Vasárnap kiadott nyilatkozatában a nemzetközi emberjogi szervezet rámutat: nem csak arról van szó, hogy az AI elvből ellenzi és az élethez való jog megsértésének tekinti a halálbüntetést. A szervezet számára különösen nyugtalanító, hogy a kivégzés már az ítélethirdetés után befejezett ténynek tűnt, és a fellebbviteli bíróság csak a fügefalevél szerepét töltötte be egy elhibázott perben. Az AI mindig is szorgalmazta, hogy Szaddámot vonják felelősségre bűneiért. Sajnálatos módon azonban a volt diktátor pere "mélységesen elhibázott afférrá" változott. "Sokan ezt a győztesek igazságszolgáltatásának tekintik, ami nem fog hozzájárulni a politikai motivációjú gyilkosságok megfékezéséhez" - mutat rá az AI nyilatkozata.
(forrás: MTI, NOL)