A Gazprom mégsem állítja le fehéroroszországi szállításait
Az aláírás után Alekszej Miller, az állami ellenőrzésű orosz monopólium vezérigazgatója, Szjarhej Szidorszki fehérorosz miniszterelnök társaságában, már újév hajnalán bejelentette: Fehéroroszország 2007-ben ezer köbméterenként 100 dollárért kapja az orosz gázt, ami újabb öt dolláros engedmény a Gazprom keddi, végsőnek minősített ajánlatához képest.
Ezután a gázár évről évre emelkedik "egy olyan árképlet szerint, amely az európai piachoz kötődik". Így 2008-ban az európai színvonal 67 százalékát, 2009-ben 80 százalékát és 2010-ben a 90 százalékát teszi majd ki, leszámítva a szállítási költségeket, míg 2011-ben el nem éri az európai színvonalat.
A Gazprom 2,5 milliárd dollárért megveszi Beltransgaz fehérorosz nemzeti vezetéküzemeltető felét, négy éven át egyenlő részletekben fizetve ki az árát.
Végül a Gazprom ezer köbméterenként és száz kilométerenként 1,45 dolláros tranzitdíjat fizet Fehéroroszországnak (a jelenlegi 0,75 dollár helyett) a Beltransgaz hálózatán keresztül Európába küldött orosz gáz után, s ez a tarifa 5 évig érvényben marad - mondta Miller.
A kompromisszumos megállapodással a Gazprom, amelynek hírnevét az európai gázellátásban zavarokat okozó egy évvel ezelőtti ukrajnai csapelzárás alaposan megtépázta, most megmenekült a "gázfegyver" agresszív alkalmazásának vádjától.
Szidorszki mindamellett nagyon kedvezőtlennek minősítette a megállapodást, hiszen Minszk eddig 46,68 dollárt fizetett csupán az orosz gáz ezer köbméteréért. Fehéroroszország, amely teljesen rá van utalva az olcsó orosz gáz- és olajszállításokra, beadta a derekát.
Aljakszandr Lukasenka elszigetelt rezsimje, nyilvánvalóan felmérte: nem várhatja, hogy az európaiak vele szemben is éppoly elnézőek lesznek, mint egy esztendeje az orosz gázt dézsmáló nyugatbarát ukrán kormánnyal szemben voltak - vélték moszkvai megfigyelők.
Szidorszki jelezte, hogy tárgyalni szándékozik orosz kollégájával, Mihail Fradkovval a Fehéroroszországban finomított olajtermékek nyugati exportjára kivetett vám Oroszországgal való megfelezéséről a vámuniós séma keretében.
Minszk ezzel el akarja kerülni az orosz olaj fehéroroszországi kivitelére bejelentett vámot. Oroszország korábban a Fehéroszországban készült olajtermékek exportvámjának 85 százalékára tartott igényt.
(MTI)