Tikrítben több ezren gyászolták Szaddám Huszeint
Az iraki hatóságok már korábban közlekedési tilalmat rendeltek el a Tikrítbe vezető utakon, így a város gépjárművel gyakorlatilag megközelíthetetlen. A szombaton kivégzett, szunnita iraki exelnököt vasárnap temették el szülőfalujában, a Tikrít közelében lévő Audzsában, de nem a település temetőjében, hanem a faluközpont egyik épületben. Audzsában nyugszik Szaddám Huszein két fia, Udaj és Kuszaj is, akiket a megszálló amerikai katonák öltek meg 2003-ban.
A tikríti tüntetők - köztük fegyveresek, nők és gyermekek - azt skandálták, hogy Szaddám Huszein feloszlatott és betiltott pártja, az Arab Baasz (Baath) Szocialista Párt tagjai, és iraki zászlókkal, a kivégzett vezér, "Szaddám Huszein, mártír és hős" feliratú képeivel vonultak fel.
A Szaddám-hívek megmozdulásának helyszínén szemtanúk szerint sem iraki, sem amerikai katonákat nem lehetett látni.
Az Iraki Iszlám Hadsereg (AII) nevű, a legjelentősebbnek tartott iraki szunnita lázadószervezet emírje hétfőn az iraki ellenállók által gyakran használt egyik internetes honlapon felhívást intézett a muszlimokhoz, hogy "szabadítsák fel Bagdadot az iráni megszállás alól", sürgős üzenetében még az Egyesült Államoknál is nagyobb rossznak minősítve (a síita) Iránt.
Az AII felhívásában úgy fogalmazott, hogy Irak kettős, amerikai-iráni megszállást szenved. A legrosszabb az iráni szafavida (iráni uralkodóház, amely az iszlám szunnita ágához tartozott, később a síitákhoz csatlakozott - a szerk. megj.) megszállás - szögezte le hangos üzenetében az Iraki Iszlám Hadsereg főparancsnoka, aki szerint a Bagdadért folytatott küzdelem sorsdöntő az Irakért vívott csatában. A hangfelvétel még a szunnita Szaddám Huszein kivégzése előtt, pénteken készült.
Szaddámmal rokonszenvező tüntetések Ammánban és Ciszjordániában
Szaddám egyik lánya, Ragad is részt vett hétfőn egy tiltakozáson, amelyet a kivégzés miatt rendeztek a jordániai fővárosban, Ammánban. A Szakmai Társulások nevű, 14 szakmai szervezetet - köztük az orvosokét, a mérnökökét és a jogászokét - tömörítő helyi szervezet kezdeményezte a tiltakozó akciót a szombaton reggel végrehajtott kivégzés miatt. Ragad Huszein röviden üdvözölte a megmozdulás részvevőit, és köszönetet mondott nekik az apja iránt tanúsított együttérzésükért, szolidaritásukért. A Szaddám Huszein hatalmának 2003 áprilisi megdöntése óta Jordániában élő Ragad szervezte és ellenőrizte az apját védő ügyvédi csapat munkáját. A jordániai hatóságok azzal a feltétellel adtak neki letelepedési engedélyt, hogy nem folytathat politikai tevékenységet.
Mohamed al-Oran jordániai politikafejlesztési miniszter is csatlakozott a tüntetőkhöz, de ő nem szólalt fel előttük. Jelen volt a megmozduláson a jordániai parlament több képviselője, és részt vettek jó néhány ellenzéki párt, köztük több iszlámista párt vezető személyiségei is. A tüntetők Szaddám Huszein portréi alatt Amerika-ellenes jelszavakat skandáltak.
Újabb tüntetéseket és gyászünnepségeket rendeztek hétfőn Ciszjordánia több településén is az iraki exelnök halála kapcsán. Mintegy ötszázan vettek részt a Hebron melletti Halhoulban rendezett gyászünnepségen. A megmozdulás tüntetésbe torkollott, amelyen amerikai és izraeli zászlókat égettek a részvevők. Az Amerika-ellenes és Izrael-ellenes jelszavakon kívül a tüntetők átkozták Iránt és az iraki síitákat is. A Dzsenín melletti Jábed településen is hozzávetőleg félezer ember vett részt a kivégzett iraki exállamfő tiszteletére rendezett emlékmenetben.
Az ex-diktátort szülőfalujában temették el
Szülőfalujában, az észak-iraki Tikrít közelében lévő Audzsában temették el Szaddám Huszein volt iraki elnököt - közölte annak a törzsnek a vezetője, amelyhez az exdiktátor családja tartozik.
A szertartást vasárnap hajnalban még napfelkelte előtt bonyolították le. A volt elnököt nem a település temetőjében, hanem a faluközpontban egy olyan épületben helyezték örök nyugalomra, amelyet még az ő uralkodása idején építettek. Szaddám Huszein holttestét nem egészen huszonnégy órával azt követően hantolták el, hogy a volt iraki elnököt kivégezték.
Audzsában nyugszik Szaddám Huszein két fia, Udaj és Kuszaj is, akiket a megszálló amerikai katonák öltek meg 2003-ban.
Korábban egy családi közleményben az jelent meg, hogy a volt diktátor-elnököt a szunniták fellegvárának számító Ramádiban temetik el, és ezért Tikrítből oda is szállították a holttestet. Ramádi hatóságainak azonban nem volt tudomásuk erről az elképzelésről. (forrás: MTI)