Gyógyító masszázs
- Úgy mentem az ORFI-ba, hogy hoztak, akkora gerincsérvem volt, hogy gondolni sem tudtam járásra. Két hét múlva a saját lábamon távoztam. Pedig nem gyógyszereztek, nem műtöttek, csak gyógytornával meg masszázzsal érték el a javulást.
A 30 év körüli fiatalembert egy középkorú, vak masszőr tette járóképessé. - Amikor az embernek valamilyen mozgásszervi problémája támad, megpróbálja öntudatlanul is tehermentesíteni a fájó részt. Megváltozik a tartása, máshogy lép, más izmokat terhel meg - meséli a fizioterápiás intézetben hallottakat. A frissen megterhelt - vagy inkább túlterhelt - izmok azután megfájdulnak, görcsbe merevednek, amitől a páciens gyakran mozgásképtelenné válik - ezen a gondon a "kézrátételes gyógyítás", azaz a masszázs valóban tud segíteni (a gerincsérven kevésbé). - A legjobb az egészben, hogy folyamatos a kommunikáció: az orvosnak nem mondhatom, hogy ezt vagy azt ne csinálja, nem is értek hozzá, a masszőr viszont el is várja a visszajelzést - fogalmaz a masszírozással felélesztett gerincbeteg.
Az intézetben dolgozó masszőrök természetesen a szakma elitjét jelentik: többüknek gyógytornászdiplomája is van, kivétel nélkül államilag elismert oklevéllel rendelkeznek, és a szakmai tapasztalatuk sem hétköznapi. Magyarországon sokféle iskola és tanfolyam kínál masszőri végzettséget, ám ezek nem minden esetben jelentenek szakmát (sőt). Hivatalos OKJ-s végzettséget a gyógy-, a sport- és a fürdős masszőrök szerezhetnek. Az előző kettő érettségire, a harmadik nyolc általánosra épülő szakképzés, de a lényeg mindegyiknél ugyanaz: legalább 12 hónapos, elméleti és gyakorlati ismereteket egyaránt nyújtó, akkreditált szaktanfolyam. A gyógymasszőrképzésben évtizedek óta részt vesz az ORFI, kiemelten kezelve a vak és látássérült tanulókat (jelenleg is 13 vak szakember dolgozik az intézményben). Kellős Éva ápolási igazgató szerint idehaza a masszőrképzésben sok az anomália: a mennyiségi jelleg dominál, az iskolák is igyekeznek profitálni a divat diktálta növekvő keresletből (ennek egyik jele, hogy az árak alaposan elszaladtak) - vannak sok százezer forintért oklevelet adó képzések is -, a másik pedig az, hogy a pályára fizikailag vagy szellemileg alkalmatlan tanulókat is kiképeznek, akik csak az első gyakorlaton szembesülnek azzal, hogy nem képesek megfelelni a munka kihívásainak).
Hulkó Gyula, az egyik legnagyobb képző intézmény, az Oktáv Rt. oktatásszervezője szerint csak náluk a legutóbbi vizsgaidőszakban 170 masszőr végzett, és egy évben három vizsgaszezon van. - Divatszakmáról van szó, ami iránt folyamatosan nő az igény - hangsúlyozza. Szerinte alapvetően a közérzetjavító masszázsra van kereslet, amit azonban önálló szakmaként nem lehet elsajátítani. Gyógymasszőrként nem könynyű elhelyezkedni (az ilyen szakember csak gyógyító csapat tagjaként, orvosi felügyelet mellett dolgozhat). A gyógymasszőrök között igen sok a vak ember (az összes dolgozó vak 14 százaléka ezen a területen tevékenykedik), ők az izomzat helyzetét és állapotát ugyanolyan jól "látják" a kezükkel, mint a Braille-írást.
Államilag elismert végzettséget egyébként a távol-keleti masszázstechnikák specialistái is szerezhetnek nálunk - az ő képzésük a nem konvencionális medicina tárgykörébe tartozik, amit egy egészségügyi miniszteri rendelet szabályoz. Az oklevelet mindenesetre érdemes előre elkérni, mert a szakszerűtlen masszázs kárt (izomlázat vagy akár izomszakadást is) okozhat, és ugyanezen okból az orvossal, gyógytornásszal is érdemes konzultálni a masszírozás előtt.
- Akik már kipróbálták a masszázst, úgy járnak a maszszőrhöz, mint a fodrászhoz, kéthetente vagy havonta, és hasonló összeget hagynak ott - jegyezte meg Hulkó Gyula. Egy-egy "kezelés" költsége nagyjából két- és 15 ezer forint között van, a konkrét ár egyebek mellett attól is függ, hogy házhoz jön-e a masszőr - ez a drágább -, vagy mi megyünk hozzá.
Svédmasszázs: intenzívebb a klasszikus masszázsnál, a masszőr mozdulatai erősek, mélyen, olykor egészen a csontokig hatnak. A mozdulatok iránya nem a nyirokáramlással azonos (mint a klasszikus masszázsnál), hanem ellenkező előjelű.
Finn masszázs: a hüvelykujj végzi a gyúrást, a mozgás a csontágyazatokhoz közel fekvő apró izmokra irányul. Alapvetően a sportban használják.
Pontmasszázs: ugyancsak egy ujjal történik. Kínai változatában ugyanazokat a pontokat használják fel, mint az akupunktúrában. Célja, hogy javítsa a vérkeringést, és eltávolítsa az izmokban felhalmozódott tejsavmaradványokat.
Szegmentális masszázs: gyógymasszázs, a test azon területein alkalmazzák, amelyek idegi összeköttetésben állnak a belső szervekkel. Például a nyakizmok masszázsát migrén vagy magas vérnyomás esetén használják.
Köpölyöző masszázs: ugyanazokkal a köpölyözőkkel (kis üvegedényekkel) végzik, amelyeket a hörghurut vagy tüdőgyulladás esetén alkalmaznak. Itt azonban a köpölyözők nem maradnak egy helyben, hanem a masszőr mozgatja őket a síkos krémmel bekent bőrfelületen.
Erotikus masszázs: nem feltétlenül szexuális szolgáltatást jelent, inkább egyfajta szegmentális vagy pontmasszázs, amelyet az impotencia és a frigiditás megszüntetésére alkalmaznak.
Thai masszázs: a távol-keleti masszázstechnikák száraz változata. Nem az izmokat, hanem az akupresszúrás pontokat ingerlik nyomásos technikával, masszázsruhán keresztül. Az egész testen alkalmazott eljárás során minden testrészen végigmegy a masszőr, aki a tenyerén kívül a térdét és a talpát is használja.
Ayurvéda masszázs: a manuális hatás a klasszikus masszázshoz hasonló. A különbség, hogy itt olajat is használnak, amelynek illékony összetevői hatnak a bőr és az orr perifériás idegvégződéseire. Az olajjal való bedörzsölésnek méregtelenítő hatása is van.
A masszázs a lusta, vagy udvarias megfogalmazással: a kényelmes emberek sportja: az összes izom megmozgatható, sőt akár hatalmas izomláz is szerezhető masszírozás közben mindenféle aktív mozgás nélkül - állítja a 35 éves András (vezetéknevet nem mond, szerinte őt a vendégek is így ismerik, aki meg nem ismeri, annak úgyis mindegy, hogyan hívják). A 35 éves látássérült masszőr hat éve dolgozik a szakmában, kiterjedt magánpraxissal rendelkezik. Szerinte a masszőr olyannyira csak a kezével dolgozik, hogy a látás majdnem hátrány: a letapadt izmokat nem látni kell, hanem érezni. - A masszőr négyféle mozdulatot használ: simít, dörzsöl, gyúr és vibrációt kelt (ráz vagy dögönyöz), az akár többórás maszszázs e négy elem kombinációiból áll - mondja. Csak erős kezű, érzékeny ujjú, kimagasló állóképességű emberből lehet jó masszőr. Fontos tulajdonság még a diszkréció is. Az alternatív technikák megjelenése, a pálya telítettsége miatt egyre erősebb a kenyérharc, de a jó szakmai hírnév, az állandó ügyfélkör bizonyos védettséget nyújt a kóklerek ellen.