Kormány: 2007 az egyensúly, a reformok és a fejlesztés éve
A kormányszóvivői közlemény szerint a stabil alapok lerakása azzal jár, hogy 2007-ben � miután az elmúlt négy évben dinamikusan nőtt az életszínvonal � enyhe korrekció következik. Az áldozat azonban nem hiábavaló: minden egyes megtakarított forintra öt forint fejlesztési forrás jut a következő években. Az adószabály-változások közül kiemelik, hogy január 1-jétől a 18 százalékos személyi jövedelemadó sávhatára az eddigi 1 millió 550 ezer forintról 1 millió 700 ezer forintra, a munkáltató által a munkavállaló részére juttatott meleg étkezési hozzájárulás adómentes határa kilencről tízezer forintra, a hideg étkezési hozzájárulás esetében az értékhatár 4.500 forintról 5.000 forintra emelkedik.
Emellett nő a munkáltató által adható adómentes iskolakezdési támogatás összege is: ez 19.000 forintról 20.000 forintra változik. A jövő év elejétől kezdve kell megfizetniük a 4 százalékos szolidaritási adót azoknak a magánszemélyeknek akiknek az összevont adóalapba tartozó éves jövedelme meghaladja az egyéni járulékfizetés felső határának megfelelő összeget (mintegy 6,5 millió forintot). A nyugdíjak továbbra is adómentesek, ha nem társul melléjük más jövedelem, ellenkező esetben azonban összegüket be kell számítani az éves összevont adóalapba, noha a nyugdíjra jutó adó csökkenti a számított adót.
Megjelenik az elvárt adó, így minden társas és egyéni vállalkozónak - kivéve, akikre normatív módon nem vonatkozik ez a kötelezettség - kell személyi jövedelemadót vagy társasági adót fizetnie. Az egyéni társadalombiztosítási járulék mértéke 6-ról 7 százalékra emelkedik, és annak a mezőgazdasági őstermelőnek is kell majd járulékot fizetnie, aki egyébként nem biztosított. 2007-től "minimális díjat", 300 forintot minden gyógyszerért fizetni kell majd. "Az Egészségbiztosítási Felügyelet létrehozásával a fogyasztók, a betegek és a járulékfizetők érdekeit hatékonyan képviselő és védő szervezet jön létre, amelynek feladata lesz, hogy biztosítsa az ellátás színvonalát és ellenőrizze betegek jogainak érvényesülését" - áll a közleményben. A "potyautasok" kizárását szolgálja a biztosítási csomagok bevezetése.
A jövőben minden biztosított tudni fogja, hogy a befizetett járulékért milyen szolgáltatások járnak neki, míg a várólista-rendszer kialakítása igazságosabbá és ellenőrizhetőbbé teszi az egészségügyi ellátást a szervátültetésre vagy nagyobb költségű ellátásra váróknak. "Nem változik a gáz ára, igazságosabbá és fenntarthatóbbá válik viszont a támogatási rendszer: nem annak ad többet a közösből, aki többet fogyaszt, hanem annak, aki valóban rászorul a támogatásra" - hangsúlyozza a közlemény, amely kiemeli: az új támogatási rendszerben a legalacsonyabb jövedelműek jövőre is csak a tényleges gázár 60 százalékát fizetik; sőt még azok a támogatott családok is csak a valós ár 82 százalékát fizetik meg, amelyek a legkisebb támogatást kapják.
Az összefoglaló szerint februárban emelkednek a díjak a közlekedésben: a Volán buszok viteldíja 6 százalékkal, a vasúti személyszállítás díja pedig 16 százalékkal emelkedik, az autópálya-matricák ára a jövő év első napjától érzékelhetően csak a 12 tonnánál nehezebb tehergépjárművek számára emelkedik: ebben a kategóriában 8,8 százalékkal kell majd többet fizetni a matricákért, más kategóriákban az emelkedés nem éri el a 2 százalékot sem.
Fidesz: fogalmuk sincs
Szijjártó Péter Fidesz-szóvivő közleménye szerint a kormányzatnak semmiféle elképzelése sincs a reformokról; amelyek helyett eddig is "pénzbehajtást folytattak". A szóvivő szerint a kormányzatnak arról sincs elképzelése, hogyan lehetne a valóban fontos és átalakításra váró területeken valódi reformokat végrehajtani. "Mert az nem reform, ha egy-egy szakterületről komoly pénzeket vonnak ki, márpedig 2006-ban ez történt, akár az oktatást, akár az egészségügyet, akár a többi ágazatot nézzük" - vélekedett. Az ellenzéki politikus hozzátette: a minisztériumok összesen 20 milliárd forintot fordítanak különböző reprezentációs, pr- és reklámköltségekre. "Amikor az emberek nem tudják, hogy a megemelt gáz- és távhő számlájukat, a növekvő közlekedési költségeket miből fogják fizetni, ebben a helyzetben rendkívül arcátlannak és elfogadhatatlannak tartjuk, hogy a minisztériumok ennyit költenek önmaguk és intézkedéseik reklámozására" - áll közleményében. "2007 tehát, ha ugyanígy folytatják a szocialisták, akkor valóban fájni fog Magyarországnak" - írta Szijjártó Péter.