Januárban még lehet gázártámogatást kérni
Eddig 754.801 kérelem érkezett a Magyar Államkincstárhoz, amelynek nagyjából a felét dolgozták fel. Kiss Péter arra a kérdésre nem tudott válaszolni, hogy hány támogatási igényt utasítottak el, de azt mondta, nem a jogosultsággal van probléma, hanem azzal, hogy hiányoznak adatok, ezért hiánypótlást kérnek az igénylőktől. Hozzátette, hogy az ilyen kérelmek aránya magas.
A miniszter hangsúlyozta, hogy visszamenőlegesen azoknak is jóváírják a támogatás összegét, akik csak március 31-ig adják be kérelmüket. A támogatást igénylő lap kitöltéséhez a Magyar Államkincstár, a nyugdíjbiztosítók és a munkaügyi központok kirendeltségein - az országban több mint kétszáz helyen - lehet segítséget kérni. Az albérletben élők esetében az a legcélszerűbb megoldás, ha a lakás tulajdonosa megállapodik albérlőivel a lakásban található gázóra átírásáról, így a bérlők fizethetnek tényleges fogyasztásuk után. (MTI)
A Fidesz szerint nincs kompenzáció
Ismételten le kell szögezni, hogy a gázért mindenkinek többet kell fizetnie január 1-jétől! Kompenzáció már nem létezik, az egy hazugság, hiszen a „támogatás” csak azt teszi lehetővé, hogy egyeseknek egy kicsit kisebb mértékben dráguljon a gáz, mint másoknak. A rendszer bonyolult, nehezen érthető és alkalmazható, és ahogy korábban a Fidesz már jelezte, alkalmatlan a helyzet kezelésére. Ezt a bajt is egy hazugság okozta, mégpedig Gyurcsány Ferencé, aki az országgyűlési választás előtt azt mondta: egy fillérrel sem fog nőni a gáz ára - olvasható Ágh Péter országgyűlési képviselő, Fidesz által kiadott reagálásban. (OS)
A 2007. évi költségvetési törvény 112 milliárd forintot irányoz elő
A lakosság energiafelhasználásának szociális támogatásáról szóló 2006. november 22-iki kormányrendelet 2007. január 1-jén lép hatályba. A 3,8 millió háztartásból várhatóan kétmillió háztartás lesz jogosult támogatásra.
A lakossági gáz ára jelenleg köbméterenként áfával együtt 101 forint, és ebből a fogyasztók - a fogyasztástól függően - átlagosan 62 forintot fizetnek, a többit a költségvetés állja. A 2006. évi gázáremelést is figyelembe véve, intézkedések nélkül az adófizetők pénzéből 160 milliárd forintot kellett volna hozzátenni a lakosság gázszámlájához, 2007-ben pedig már több mint 220 milliárdot. Mindezt úgy, hogy nem a legrászorultabbak kapják a legtöbb támogatást, hanem azok is, akik - jövedelmük alapján - meg tudják fizetni a piaci árat.
Az új támogatási rendszerben a legrászorultabbaknak akár 11 százalékkal is csökkenhet a földgázfogyasztás költsége, de a piaci árat megfizető igen tehetőseknek sem emelkedik 62 százaléknál nagyobb mértékben a korábbi támogatással együtt számított költségeikhez képest.
Azok, akik szociális támogatásra nem jogosultak, de szükségük van rá, kérhetnek adósságkezelési szolgáltatást vagy lakásfenntartási támogatást, ami családonként átlagosan havi 5-6 ezer forint segítséget jelenthet.
A 2007. január 1-jétől érvényes támogatási rendszer meghatározott szorzó alapján veszi figyelembe az egy háztartásban élő fogyasztók számát, és ennek alapján határozza meg az egy fogyasztási egységet. A rendelet az ennek alapján megállapított egy fogyasztási egységre jutó támogatást határozza meg, a jövedelemtől függően, fűtőértékben számolva 0,536 forint/megaJoule-tól 1,18 forint/megaJoule-ig terjedő sávban. A támogatás határát a jövedelem alapján szabták meg: az egy fogyasztási egységre jutó havi jövedelem nem lehet több a nyugdíjminimum három és félszeresénél.
A támogatás mértéke a jogosultsági időszakban maximum 102 ezer megaJoule-ig terjedhet, de a nagycsaládosok esetében a határ 170 ezer megaJoule (5.000 köbméter). Az egy háztartásban élő személyek meghatározásánál - a kormányrendelet szerint - a személyi- és lakcímnyilvántartás adatai az irányadóak. A támogatást a fogyasztónak kell kérnie, és a jogosultságot a Magyar Államkincstár illetékes igazgatóságai állapítják meg. (MTI)