Pirulák szakmai kontroll nélkül?
A gyógyszer az egyik legnagyobb üzlet a világon - de különleges termék; nem olyan, mint a vaj vagy a kolbász. Gyógyító céllal adják, és nemcsak hatásai, hanem mellék-, sőt, kereszthatásai is vannak. Utóbbiak akkor, ha többféle szert szed valaki egyidejűleg - mondja Falkay György professzor. - Ezért indokolt, ha a beteg vagy a hozzátartozója a gyógyszerésztől, tehát egyetemet végzett, a hivatására esküt tett szakembertől kapja a medicinát. Ha nem egyértelmű a helyzet, a gyógyszerész kötelessége (lenne) megkérdezni: kinek lesz a gyógyszer? Például a terhesség bizonyos időszakában az aszpirin nem adható, mert olyan mértékben gátolja a véralvadást, ami a szülésnél komplikációkat okozhat.
A gyógyszerhatástan professzora felidézi a szakmában ismert megállapítást: ha ma fedeznék fel az aszpirint, nem engednék forgalomba hozni - annyiféle mellékhatása van. Vagy itt van a paracetamol: a szakirodalom számon tartja, hogy Angliában mintegy 500 ember halt meg e szer helytelen adagolása miatt. Hétköznapi, hazai példa: az anyuka nem mer hiányozni a munkahelyéről, bead valamilyen lázcsillapítót a gyereknek, hogy elvihesse az óvodába. A láz nem megy le mindjárt, keres egy másik pirulát - más néven, de ugyanaz a hatóanyag van benne, és a túladagolás májkárosodást okozhat. Vagy egy krónikus alkoholista a másra veszélytelen, szokásos paracetamol-adagtól is könnyen kaphat mérgezést.
Általában jól hat a sokat reklámozott, vény nélkül kapható megfázás elleni szer - de ha a prosztataproblémákkal küzdő nagypapa veszi be, lehet, hogy elzáródik a vizelete, vagy fölmegy a vérnyomása tőle. Ha valaki orvossal íratja fel például a Viagrát, és gyógyszertárban váltja ki, akkor meggyőződnek róla, nem szed-e olyan koronáriatágítókat, amelyek nitrátokat vagy nitriteket tartalmaznak - együtt akár életveszélyes vérnyomásproblémákat is okozhatnak. Mivel azonban az emberek szégyellnek intim dolgokat a patikában kérni, egyre többen rendelnek például potencianövelőket az interneten. A világhálón elérhető gyógyszereknek már ma is mintegy tíz százaléka hamisítvány, állítja a tanszékvezető, és ez az arány növekszik. Az a kisebbik baj, ha a hamisítvány semmilyen hatóanyagot nem tartalmaz. Az is előfordul, hogy van benne hatóanyag, de - például nehézfémekkel - szennyezett.
A közvéleményben az a meggyőződés él, hogy a természetes anyagokból készült szerek nem lehetnek veszélyesek - holott így ez egyáltalán nem igaz. Ha megnézzük a gyógyszerészet történetét, számos nagy karriert befutott, de veszélyes hatóanyagot növényekből vontak ki először: a penicillintől kezdve az atropinon át a dúvadak irtására is használt sztrichninig. Szürke zóna az étrend-kiegészítők garmadája: nagyon könnyű őket forgalomba hozni.