Pirulák szakmai kontroll nélkül?

A vizitdíj bevezetése tovább növeli azok arányát, akik anélkül vásárolnak gyógyszert, hogy orvoshoz mennének, holott öt gyógyszerhasználó közül három már ma is előbb megy a patikába, mint az orvoshoz. A gyógyszeres terápia szakmai kontrolljának az orvos és a gyógyszerész kezében kell maradnia - állítja dr. Falkay György, a Szegedi Tudományegyetem gyógyszerhatástani tanszékének professzora.

A gyógyszer az egyik legnagyobb üzlet a világon - de különleges termék; nem olyan, mint a vaj vagy a kolbász. Gyógyító céllal adják, és nemcsak hatásai, hanem mellék-, sőt, kereszthatásai is vannak. Utóbbiak akkor, ha többféle szert szed valaki egyidejűleg - mondja Falkay György professzor. - Ezért indokolt, ha a beteg vagy a hozzátartozója a gyógyszerésztől, tehát egyetemet végzett, a hivatására esküt tett szakembertől kapja a medicinát. Ha nem egyértelmű a helyzet, a gyógyszerész kötelessége (lenne) megkérdezni: kinek lesz a gyógyszer? Például a terhesség bizonyos időszakában az aszpirin nem adható, mert olyan mértékben gátolja a véralvadást, ami a szülésnél komplikációkat okozhat.

A gyógyszerhatástan professzora felidézi a szakmában ismert megállapítást: ha ma fedeznék fel az aszpirint, nem engednék forgalomba hozni - annyiféle mellékhatása van. Vagy itt van a paracetamol: a szakirodalom számon tartja, hogy Angliában mintegy 500 ember halt meg e szer helytelen adagolása miatt. Hétköznapi, hazai példa: az anyuka nem mer hiányozni a munkahelyéről, bead valamilyen lázcsillapítót a gyereknek, hogy elvihesse az óvodába. A láz nem megy le mindjárt, keres egy másik pirulát - más néven, de ugyanaz a hatóanyag van benne, és a túladagolás májkárosodást okozhat. Vagy egy krónikus alkoholista a másra veszélytelen, szokásos paracetamol-adagtól is könnyen kaphat mérgezést.

Általában jól hat a sokat reklámozott, vény nélkül kapható megfázás elleni szer - de ha a prosztataproblémákkal küzdő nagypapa veszi be, lehet, hogy elzáródik a vizelete, vagy fölmegy a vérnyomása tőle. Ha valaki orvossal íratja fel például a Viagrát, és gyógyszertárban váltja ki, akkor meggyőződnek róla, nem szed-e olyan koronáriatágítókat, amelyek nitrátokat vagy nitriteket tartalmaznak - együtt akár életveszélyes vérnyomásproblémákat is okozhatnak. Mivel azonban az emberek szégyellnek intim dolgokat a patikában kérni, egyre többen rendelnek például potencianövelőket az interneten. A világhálón elérhető gyógyszereknek már ma is mintegy tíz százaléka hamisítvány, állítja a tanszékvezető, és ez az arány növekszik. Az a kisebbik baj, ha a hamisítvány semmilyen hatóanyagot nem tartalmaz. Az is előfordul, hogy van benne hatóanyag, de - például nehézfémekkel - szennyezett.

A közvéleményben az a meggyőződés él, hogy a természetes anyagokból készült szerek nem lehetnek veszélyesek - holott így ez egyáltalán nem igaz. Ha megnézzük a gyógyszerészet történetét, számos nagy karriert befutott, de veszélyes hatóanyagot növényekből vontak ki először: a penicillintől kezdve az atropinon át a dúvadak irtására is használt sztrichninig. Szürke zóna az étrend-kiegészítők garmadája: nagyon könnyű őket forgalomba hozni.

l Dr. Falkay György egyetemi tanár, az SZTE Gyógyszerésztudományi Karán a gyógyszerhatástani tanszék vezetője. Korábban a szegedi nőgyógyászati klinika laboratóriumvezetője volt, reprodukciós endokrinológiával és farmakológiával - a koraszülés terápiájával foglalkozott. Tanszékének jelenlegi kutatási fő iránya is a fejlett világban egyre nagyobb arányú koraszülést megelőzni, illetve kezelni képes gyógyszerek kutatása.

Egy részük teljesen hatástalan, hangsúlyozza Falkay professzor, más részük viszont ugyanolyan mellék- vagy kereszthatásokat vált ki, mint a szintetikus gyógyszerek.

Miközben az emberek felhőtlenül bíznak a természetes szerekben, étrend-kiegészítőkben, averzióval viseltetnek például a generikus szerek iránt. Ezek ugyanolyan értékűek, mint az eredeti gyógyszerek - azért olcsóbbak, mert már lejárt az eredeti szer szabadalmi védettsége. Csakhogy a betegekben az a meggyőződés él, hogy ami olcsó, az nem lehet igazán jó. A patikusnak érdeke, hogy a drágább szer fogyjon, ha ugyanannyit használ is - az orvosnak pedig esetleg érdekévé teszi a gyógyszergyári orvoslátogató.

Dr. Falkay György tart attól, hogy a gyógyszerek piacán is hamarosan ugyanaz lesz a helyzet, ami ma az élelmiszereknél. Ezért indokoltnak tartaná, hogy a gyógyszeres terápia szakmai felügyelete az orvosok és a jól képzett gyógyszerészek kezében maradjon. A nyugati világban mind elterjedtebb az úgynevezett gyógyszerészi gondozás: a betegre, főleg, aki vény nélküli gyógyszert vásárolna, több időt szánnak. Ha beleegyezik, megmérik a vérnyomását, a vércukorszintjét. Elbeszélgetnek vele. Külön intim szobákat létesítenek, ahol olyan dolgot is elmond a beteg, amit nem mondana el úgy, hogy hatan hallják mögötte a sorban. A fehér köpenyesek kitűzőt viselnek: asszisztens nem adhat tanácsot, csak a diplomás gyógyszerész, és ő is felelősséggel mérlegel: súlyosabb esetben orvoshoz küldi a pácienst.

Egy ilyen szisztémához a jelenleginél több gyógyszertárra és szemléletváltásra van szükség. A törvény által védett patikatulajdonosok belekényelmesedtek a helyzetükbe - ezen változtatni kell - véli Falkay György. Lehessen a hipermarketben gyógyszert venni - de úgy, hogy az áruházon belül gyógyszertár működik, képzett gyógyszerésszel.

A rendszerváltás előtt 1500 gyógyszert lehetett kapni Magyarországon, ma körülbelül 15 ezret. Bonyolultabb és veszélyesebb tehát a használatuk, több ismeret kellene hozzájuk. Ebben - a gyógyszerészi gondozásban - kellene versenyezniük a patikáknak. Jó lenne, ha a jogi szabályozás is ezt ösztönözné. Verseny ugyanis mindenképpen lesz, de nem mindegy - mondja befejezésül az egyetemi tanár -, hogy az lesz-e a versenyképesebb, aki szakszerűbben tájékoztatja a beteget, vagy az, aki több szappant és savanyú cukrot ad ajándékba a gyógyszerek mellé.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.