Százak jelenkeztek: kivégzik Szaddámot
A morbid licitálás azután kezdődött, hogy kedden az illetékes iraki fellebbviteli bíróság helybenhagyta az exdiktátor elleni halálos ítéletet, és meghagyta, hogy harminc napon belül végre kell hajtani a verdiktet, a kötél általi halált. A kivégzésre ezen időszakon belül akármikor sor kerülhet. Az ország korábbi teljhatalmú vezetőjét nem jogerősen ez év november 5-én ítélték halálra emberiesség ellen bűncselekmények elkövetése, 148 síita kivégzése miatt.
Núri al-Máliki iraki miniszterelnök tanácsadója, Basszám al-Husszeini közölte az ABC News amerikai hírtelevízióval, hogy több százan jelentkeztek eddig Szaddám Huszein hóhérjának, holott hivatalosan ilyen állás nem is létezik. A tanácsadó naponta 8-10 telefonhívást és 20-30 elektronikus levelet kap az "önkéntes hóhéroktól", szép számmal jelentkeztek mindhárom nagy iraki vallási és etnikai csoportból, de voltak az érdeklődők között mindenféle emberek, kezdve a munkahelyi kiszolgálóktól egészen magas beosztású kormányilletékesekig. Biztonsági okokból a kormány nem fogja nyilvánosságra hozni, hogy ki hajtja végre a halálos ítéletet.
A fellebbviteli törvényszék ítélete végleges
A Szaddám Huszein exdiktátor elleni ítélet fellebbviteli törvényszék általi jóváhagyása végleges döntés, azt már Dzsalal Talabani államfőnek nem kell jóváhagynia - jelentette be szerdán az elnöki hivatal. "Nem szükséges az elnök jóváhagyása. A bíróság döntése végleges" - mondta Hiva Oszmán, Talabani médiatanácsadója. Különböző iraki tisztségviselők még a törvényszék keddi döntése előtt azt mondták, hogy ha a halálos ítélet megerősítést nyer, akkor azt még az államfőnek és két helyettesének is ratifikálnia kell.
..."feláldozza magát" Irakért
Szaddám Huszein kötél általi halálra ítélt volt iraki diktátor vállalja "mártírhalálát" az iraki néphez intézett, szerdán ismertté vált üzenetében, egységre szólítva fel az irakiakat "ellenségeikkel szemben".
Az exdiktátor ügyvédjei által szerdán - a még novemberben született halálos ítéletet megerősítő fellebbviteli bírósági döntés után egy nappal - ismertetett üzenetben arra szólította fel az irakiakat, hogy egységesen forduljanak szembe az ellenséggel. Szaddám megfogalmazása szerint "mártírként megy a bitófára", és "feláldozza magát" Irakért. "Országotok ellenségei, a megszállók és a perzsák korlátba ütköztek a köztetek és a titeket irányítók közötti egységben. Ezért arra törekednek, hogy gyűlöletet szítsanak köztetek" - olvasható a szövegben, amely ezzel az amerikai hadseregre és az Irakkal szomszédos Iránra utal.
Eközben a volt iraki elnök pártja, a Baasz Párt internetes honlapján kilátásba helyezte, hogy megtorolja Szaddám Huszein esetleges kivégzését. "Pártunk és az ellenállás eltökélt abban, hogy minden eszközt bevetve bárhol a világon bosszút álljon, ártson Amerikának és érdekeltségeinek, ha ezt a bűncselekményt végrehajtja" - hangzik a szöveg, amelyet valószínűleg Jemenben tettek fel a világhálóra. Jemenben az iraki Baasz Párt sok száműzöttje talált menedéket. Az üzenet kifejtette azt is, hogy az amerikai vezetést terheli majd a felelősség, ha az elnöknek bántódása esne, hiszen az Egyesült Államok hozza a döntéseket (Irakban), nem pedig az iraki bábkormány.
Végezetül az írás leszögezte: ha végrehajtják az ítéletet, a Baasz Párt számára lehetetlenné válik, hogy részt vegyen azokon az amerikai és az iraki vezetőkkel folytatandó tárgyalásokon, amelyek az arab országban dúló erőszakos cselekmények csillapítására irányulnak.
Visszhangok a halálos ítéletről
A Fehér Ház kedden úgy ítélte meg, hogy a Szaddám Huszein volt iraki diktátorra kimondott halálos ítélet "korszakalkotó" esemény az irakiak számára, és úgy vélte, hogy az egykori "zsarnok" pere igazságos volt. "Ez a nap korszakalkotó lesz azokban az erőfeszítésekben, amelyekkel egy zsarnokot akarnak jogállammal felváltani" - közölte Scott Stanzel szóvivő. Hozzátette: Szaddám pere "megfelelő formában és törvényes jogainak megfelelően zajlott, amelyeket ő oly sokáig megtagadott az irakiaktól". "Az irakiak megérdemlik az üdvözletet amiatt, hogy továbbra is felhasználják a demokrácia intézményeit az igazságtételre" - tette hozzá a szóvivő a repülőgép fedélzetén, amelyen George Bush elnök a texasi Crawfordban lévő farmjára utazott.
A Human Rights Watch felszólította az iraki kormányt: ne végezzék ki az exdiktátort. Az emberjogi szervezet szerint ugyanis a volt elnök által elkövetett háborús bűncselekmények ügyében lefolytatott perben szabálytalanságok történtek. "Halálos ítéletet - amely minden esetben védhetetlen - elrendelni sokkal nagyobb hiba egy ilyen méltánytalan eljárás után" - közölte Richard Dicker, a New York-i székhelyű Human Rights Watch nemzetközi igazságszolgáltatási programjának igazgatója. Hozzátette: az a tény, hogy az igazságszolgáltatás egyik döntését az iraki elnök nemzetbiztonsági tanácsadója jelentette be, megerősíti a Szaddám Huszein perén foltot ejtő politikai beavatkozásokat.
Massimo D,Alema olasz külügyminiszter kedd este, a Szaddámra kirótt halálos ítélet megerősítése után ismételten leszögezte: Olaszország ellenzi a halálbüntetést. Mint ahogyan az elsőfokú ítélet kihirdetése után, a miniszter ismételten a teljes igazság és igazságosság szükségességét hangsúlyozta Irakban, ugyanakkor felhívta a figyelmet az ítélet esetleges végrehajtásának az iraki nemzeti megbékélés szempontjából várható hatásaira - jelentette az ANSA olasz hírügynökség. Massimo D,Alema előzőleg Santiago de Chilében, ahol hivatalos látogatáson tartózkodik, kijelentette: "továbbra is reméli, hogy az ítéletet nem hajtják végre". (MTI)