Szaddám egy hónapon belül a bitófán végezheti
Aref Abdul-Razzak al-Sahin hivatalosan beszámolt arról, hogy az illetékes iraki fellebbviteli bíróság kedden egyhangúlag hozott döntésével helybenhagyta a Szaddám Huszein exdiktátorra emberiesség elleni bűncselekmények elkövetése miatt kirótt, kötél által végrehajtandó halálos ítéletet.
A harminc nap azt jelenti, hogy a kivégzésre ezen időszakon belül akármikor sor kerülhet, vagyis az ítélet már szerdától végrehajtható - mondta az iraki bíró.
Rajed Dzsuhi, a legfelső bíróság szóvivője közölte: az iraki igazságügyi rendszer szavatolja, hogy Szaddámot kivégezzék akkor is, ha Dzsalal Talabani államfő, illetve két helyettese nem írja alá a halálos ítéletről szóló döntést. "A törvény ereje folytán hajtjuk végre az ítéletet" - tette hozzá a szóvivő anélkül, hogy szavait értelmezte volna.
Az ország korábbi teljhatalmú vezetőjét ez év november 5-én ítélte halálra az iraki különleges törvényszék. A halálos ítélet nyomán automatikus a fellebbezési eljárás.
Szaddám Huszeint és hét vádlott-társát azért a mészárlásért vonták felelősségre, amelyet az iraki hatóságok Dudzsail síita helységben követtek el. A síita településen 1982-ben sikertelen merényletet hajtottak végre az elnök gépkocsioszlopa ellen; a merénylők bosszút akartak állni azért, hogy a rendszer 1980-ban meggyilkoltatta Mohammed Bakr asz-Szadr nagyajatolláhot. Ő volt az Iszlám Hangja (Iszlám Dava) síita párt alapítója. A sikertelen támadás után Szaddám kísérői a helyszínen agyonlőttek számos férfit.
A rajtaütés megtorlásaként a diktátor bombáztatta Dudzsailt, és leromboltatott ültetvényeket, amelyek a lakosság létalapjául szolgáltak. Később kivégeztetett több mint 140 férfit és ifjút. Több száz lakost - férfiakat, asszonyokat, gyermekeket, sőt aggastyánokat is - a hírhedt Nugra Szalman börtönbe küldtek; ez volt az ország egyik legszörnyűbb fegyintézete. A börtönlakók közül sokan meghaltak a fogva tartás embertelen körülményei következtében, mások nem élték túl a kínzásokat.
A kivégzésekről dokumentumok maradtak fenn, hasonlóképpen bizonyító erejűek a túlélők tanúvallomásai. Ez az oka annak, hogy a volt iraki elnök elleni vádak közül először a dudzsaili vérengzés ügyében indítottak pert.(MTI)