Hatósági nyomás alatt az elátkozott vízcső

Megoldódhat annak az „elátkozott” hegyvidéki vízcsőnek, az ott élők ivóvízellátásának a sorsa, ami egy teljesen kaotikus ingatlanjogi helyzet miatt több éve húzódik. Az eddig elfolyt másfélmillió forintnyi vízért senki sem fizetett, de a legutóbbi csőtörés miatt végre tárgyalóasztalhoz ülhetnek az érintettek.

Napokon át ismét csőtörés és vízelzárás borzolta a XII. kerületi Harangvölgyi utcában élő családok kedélyeit, az ünnepekre azonban mégsem maradtak ivóvíz nélkül. Csakhogy történetük egyáltalán nem szokványos: háromévnyi tulajdonjogi huzavona, hétezer köbméternyi kifizetetlen ivóvíz, csőtörések, fagyások, balesetek és a felelősök folytonos keresése – nagyjából így összegezhető annak az "elátkozott" vízvezetéknek a története, de leginkább az ott élő családok hánykódtatása, amelyre több évtized után egy tavaly januári csőtörés nyomán derült fény.

A Zugligeti útba torkolló területen egy olyan vízcső fekszik, amelyből a Pilisi Parkerdőgazdaság Zrt. és három család kapja a vizet. Csakhogy azért egyikük sem fizet, ugyanis a terület, így az ott lévő egyetlen mérőóra és a vezeték tulajdonjoga a mai napig tisztázatlan. A parkerdő és a Fővárosi Vízművek Zrt. arról vitáznak, kinek is számlázzon a szolgáltató, s az előforduló csőtöréseket kinek kell kijavítania. A vízművek szerint a főmérő már hétezer köbméternyi fogyasztást mutat, a nagyjából másfélmillió forintot azonban eddig senki sem fizette ki. Múlt pénteken egy újabb csőtörés miatt zárták el megint a szolgáltatást. A parkerdő "belátásának köszönhetően" végül kijavították a hibát, e hét közepétől pedig újra van víz a környéken.

Az esetről tavaly januárban számoltunk be először, miután az egyik olvasónk jelezte: vízcsőtörés miatt hetek óta zúdul alá a víz a Zugligeti úton, egészen az amerikai nagykövetségig, ám a hibát a vita miatt senki sem hajlandó elhárítani. A lefagyások miatt több baleset is történt, a közelben iskola is van, mindeközben pedig legalább ötszáz köbméter ivóvíz veszett kárba. Az áldatlan állapotnak a biztonság érdekében végül a vízművek véget vetett, ám a parkerdővel azóta sem rendezték a vitát. Erre most először nyílik lehetőség.

A vízművek szóvivője, Lévai Zsuzsa elmondta, a Harangvölgyi utcában lévő ingatlanoknak egyetlen közös vízórájuk van, csakhogy a szóban forgó rész nem közterület. A vízművek nyilvántartása szerint a mérő a Pilisi Parkerdőé, így minden hiba elhárítása is az ő feladata. Társaságuk az elmúlt években többször is felszólította az erdészetet arra, hogy mielőbb intézkedjen a magánhálózat rendbetételéről, s kösse meg a vízszolgáltatási szerződést. A szolgáltatást végül az ott élő, de vétlen családok miatt nem szüneteltették.

A szóvivő szerint most először nyílik lehetőség a párbeszédre, miután a Pilisi Parkerdő a minapi hibaelhárítást végül megrendelte a vízművektől. Ezzel - a vízművek szerint - lényegében elismerte a felelősségét. Megegyeztek az erdészettel, hogy ez utóbbi a XII. kerületi önkormányzatnál kezdeményezi az államkincstár tulajdonában, de a parkerdő kezelésében lévő terület közterületté nyilvánítását. Így a vízművek saját költségén elkezdheti a közhálózat és a magánházak leágazásainak kiépítését, az önálló főmérők felszerelését, s megkötheti a szerződéseket. Lévai Zsuzsa arra egyelőre nem tudott válaszolni, kiszámlázzák-e, s ha igen, kinek az eddig elhasznált hétezer köbméternyi vízmennyiséget.

Magát az erdőterületet – a Kincstári Vagyoni Igazgatósággal (KVI) kötött vagyonkezelői szerződés alapján – a parkerdőgazdaság kezeli, de a szóban forgó épületekre ez a szerződés nem vonatkozik. Az erdészeti társaságnak a vízművekkel sincs semmiféle megállapodása, ami a tetthelyre vonatkozna – közölte érdeklődésünkre az erdészet szóvivője. Lomniczi Gergely tudatta: négy szervezetnek lehet felelőssége a történtekkel és a területtel kapcsolatban: a már említett KVI-nek, az Állami Erdészeti Szolgálatnak, a XII. kerületnek és persze nekik, de utóbbit Lomniczi mostani ismeretei alapján kizárná a körből. A feleknek december 31-ig kell megtalálniuk az érintettet – egészen az 1990 előtti időkig visszaásva a dokumentumokban –, egyszer s mindenkorra rendezve a zavaros állapotokat. Lomniczi leszögezte: mindebből kiderül, azzal, hogy a parkerdőgazdaság a saját kontójára megszüntette a meghibásodást, egyáltalán nem jelenti azt, hogy elismerte a felelősségét. Csak egy havária-helyzetnek akart véget vetni, a beavatkozásról szóló számlát végül az fogja fizetni, akit illet.

Ennek némiképp ellentmondani látszik, hogy a minapi csőtörés után a XII. kerületi polgármesteri hivatal levélben szólította fel a terület tulajdonosát, a KVI-t és a Pilisi Parkerdőt, valamint a vízműveket, hogy egymás közt rendezzék a problémát – mondta lapunknak Váczi János kerületi kabinetfőnök. Ők csak a lakók érdekképviseletét tudják felvállalni, illetve az ügy hosszú távú rendezésében igyekeznek segíteni. A közterületté nyilvánításról azonban egyelőre semmilyen konkrétumot nem tudott mondani.

Nem patak, csõtörés
Nem patak, csõtörés
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.