Egy kis lankadás nem árt a növényeknek sem

Sokan ajándékoznak karácsonyra növényt vagy a zöldekről szóló könyvet, albumot. Az élő ajándék akkor okoz igazán örömet, ha ismerik az ajándékozott lakását és a növény elhelyezési lehetőségeit.

Karácsonykor megkésett ajándéknak is jól jöhet a cserepes szobanövény. Vágott virágot pedig a vizitálóknak illik magukkal vinniük. Figyelmesség, ha az üzletben a vágott virág mellé tartósító tápsót is kérnek. Ezek hatása abból áll, hogy lelassítja a virág légzését, tisztán és épen tartja a szárban lévő edénynyalábokat, stabilizálja a növény hormonháztartását. Ha jól használják, akkor sokszorosára hosszabbítható a csokor élete. Ha nem jár a csokor mellé tartósítószer, akkor az egész csokrot vízbe kell dugni, és a szárából kevéskét le kell vágni. Ezt a vízcserével együtt mindennap meg lehet ismételni. De a szárfaló baktériumok elszaporodása a háznál lévő fertőtlenítőszerek bármelyikével csökkenthető. Ha lehet választani, azért ne a legdurvább hatást kiváltó fehérítőket, toalett-tisztítókat és vízkőoldóval kombinált szereket használják. Ellenben jó a kevéske szalicil, borkősav, hipó, timsó valamelyike. A nagyobb dózis károsítja a növényt.

A virág élettartamát a víz minősége is befolyásolja. A túl kemény csapvizet nem szeretik a virágok, ezért a legjobb az összegyűjtött esővíz. Sokan esküsznek a forralt csapvíz jótékony hatására. Tudni kell azonban, hogy a sokáig forralt víz a szárakba került levegő-buborékokat kioldja, ezért elegendő, ha csak 40-50 fokig melegítik a vizet.

A cserepes virág ajándékozása egy ízléses csokor beszerzésénél bonyolultabb. A vásárlás előtt érdemes az elhelyezésről tájékozódni, és ezt összevetni a kínálattal. Jó tudni azt is, hogy a növény mérgező-e. Ez különösen fontos a kisgyermekes családokban, vagy ott, ahol háziállatok is vannak.

Aki növényt kap, annak az első hetekben meg kell figyelnie, hogy érkezett-e vele rovar vagy gombakártevő. Ha igen, akkor gyorsan védekezni kell, mielőtt még az egész növényközösséget megfertőzik.

Ha ismeretlen a növény gondozási igénye, akkor az általános öntözési, táplálási, szellőztetési eljárást kell alkalmazni. Reggel vagy délelőtt kell locsolni, és csak olyan mennyiségben, hogy az öntözés után a cserép alátétjében ne maradjon víz. A pangó víz ugyanis talajlevegőtlenséget, így a gyökerek rothadását okozza. Azt észreveszik, hogy a növény két öntözés között mennyi vizet párologtat el, ennek megfelelően kell a locsolás időzítését és mennyiségét beállítani. Nem szabad elfelejteni, hogy a növények is hamar hozzászoknak a jóhoz, s a rendszeres, bőséges vízellátás elkényelmesíti őket. Ezért nem árt, ha a küzdelemhez hozzászoknak, és néha szomjan lehet hagyni őket. Arra azonban ügyelni kell, nehogy visszafordíthatatlan károsodást, levélvesztést okozzanak. Egy kis lankadás azonban még nem árthat.

Az öntözővízhez adagolt tápanyaggal lehet "etetni" a növényeket. Ez azonban a rendszeresen átültetett cserepes levél- és dísznövények számára csak desszert. A téli, fényszegény időszakban nem ajánlott a tápoldatozás. Ez alól talán csak a virágzó orchideák jelentenek kivételt.

A szellőztetéssel lehet a legtöbb bajt okozni, ezért a legjobb az ajtók, ablakok teljes és rövid ideig tartó nyitása De szép számmal akadnak olyan növények, amelyek a lakás téli, belső levegőmozgására is érzékenyek. (Attól függetlenül is mozog a levegő a lakásban, hogy egyetlen külső nyílászáró sincs nyitva.) Ilyenek a fikuszok, krotonok. Ezek levelének csúcsai, szélei barnulnak, sárgulnak, ha rendszeres huzatban állnak.

A jövő héten a közöttünk élő mérges növényekről írunk.

A golgotavirágnak segít a táp
A golgotavirágnak segít a táp
Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.