Javította Magyarország besorolását a Standard&Poor's
Bár a piac az utóbbi hetekben a Moody's lépésére, azaz újabb leminősítésre várt, tegnap megtört a jég, s a másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Standard & Poor's javította a magyar adóskockázati osztályzatot, elismerve, hogy a kormány eltökélt a költségvetési hiány mérséklése mellett.
A Frankfurtban kiadott közlemény leszögezi, hogy a minősítés továbbra is BBB+, ám a hozzá fűzött kilátás stabilra változik negatívról, vagyis nem kell a besorolás rontására számítani. - A módosítás azt tükrözi, hogy Magyarországon olyan intézkedéseket hoztak, amelyek stabilizálják a gyorsan növekvő államadósságot, s hogy a kormány sikeresen hajtja végre a közpénzügyek rendbetételének feladatát - mondta Kai Stukenbrock vezető elemző. Hozzátette: az éveken át folyt fiskális tékozlás megtépázta a költségvetési politika hitelességét, aminek következménye, hogy az idén a hiány a GDP 9,8 százalékát teszi ki.
A hitelminősítő úgy látja, hogy az áprilisi választások után a kormány kendőzetlenül szembenézett a kihívásokkal, s eltökéltséget mutatott a konszolidáció iránt. Ennek nyomán várható, hogy legalább a következő két évben teljesülni fognak a célkitűzések. Az S&P arra számít, hogy az államháztartási deficit 2008-ban a GDP 4,3 százalékára csökken, a konvergenciaprogramnak megfelelően. Ennek következtében az államadósság GDP-hez viszonyított aránya 71 százalékon tetőzhet 2008-ban, majd ismét csökkenhet. Az euró bevezetése így sem lehetséges 2014 előtt, mert időbe telik, mire a költségvetés hiánya fenntartható módon alacsony szintre mérséklődik. - Ha a kormány letér a pénzügyi stabilizáció pályájáról, akkor a minősítés újra romolhat, de mindennek a valószínűsége alacsony, igaz, növekedhet a 2010-es választásokat megelőző időszakban - jegyezte meg Stukenbrock.
Az S&P januárban negatívra változtatta az akkor még A- szuverén adóskockázati minősítést, ám júniusban a költségvetés és az államadósság alakulása miatt egy osztályzattal lejjebb ment, s a BBB+ besoroláshoz is negatív kilátást fűzött, vagyis további rontást jelzett előre. Akkor már nyilvánvaló volt, hogy a kormány igen derűlátó öt százalék alatti hiánycélja nem teljesülhet, sőt a deficit az év eleji tervnek gyakorlatilag a kétszerese lesz.
A másik nagy nemzetközi hitelminősítő, a Moody's februárban negatív kilátást tett az egyébként A1-es besoroláshoz, amely lényegében három sávval feljebb van, mint az S&P, illetve a legnagyobb európai minősítő, a Fitch által már tavaly december óta alkalmazott BBB+. A Moody's szeptemberben jelezte: leminősítésre "előjegyezte" Magyarországot. Az elemzők nemrégiben Budapesten jártak, de azóta nem nyilatkoztak.
Az utóbbi időben egyébként a londoni befektetési házak is olyan véleményeket fogalmaztak meg, hogy igen jók az esélyei legalább a jövő évi költségvetési terv teljesülésének.
A magyar valuta előbb furán, később kedvezően reagált a hírre. Az eurót 252-253 forint között jegyezték, ugyanabban a sávban, mint szerdán. A kilátás javításának hatására az árfolyam 251,80-ig erősödött, majd visszament 252 fölé, aztán megint alá. Akadtak elemzők, akik ezt nem nevezték érdemi mozgásnak, ám akadtak, akik a 2014-es euróbevezetési dátummal magyarázták a gyengüléseket. Az időponttal az S&P azonban nem mondott újat korábbi véleményéhez képest. Lányi Bence, a Raiffeisen Bank elemzője azok közé tartozott, akik szerint az S & P döntése nem lesz jelentős hatással a piacra. Mint kifejtette, a lépés mögött technikai ok is van, hiszen ha a hitelminősítő nem változtatott volna a kilátás besorolásán, az azt jelentette volna, hogy nem várja a jelenlegi tíz százalék körüli, GDP-arányos államháztartási hiány csökkenését, sőt a deficit növekedését sem zárja ki. Ezek után viszont már az a kérdés, mikor tesz hasonló gesztust a Fitch, s hogy mond-e valamit a Moody's.