Bécs szabadul Irvingtől
A bécsi bíróság az eredeti ítéletet két évre mérsékelte, és ebből - a vizsgálati fogságot is beszámítva - tizennégy hónapot letöltöttnek minősített. A fennmaradó büntetésről pedig úgy rendelkezett, hogy azt David Irving hazájában szabadlábon töltheti, mégpedig próbaidőn.
Irving a bíróság ítéletét derűsen megköszönve távozott a tárgyalóteremből - egyenesen a toloncfogságba, ahonnan várhatóan hamarosan hazaindul. Az osztrák belügyminisztérium már felvette a kapcsolatot a brit hatóságokkal a hazatoloncolás ügyében.
A híres-hírhedt Irving tavaly novemberben egy szélsőjobboldali rendezvényre érkezett Stájerországba, ahol a rendőrség egy tizenhét évvel korábbi elfogatóparancs alapján letartóztatta. A botcsinálta angol történész több, a náci birodalmat dicsőítő történelmi mű szerzője; 1989-ben két ausztriai rendezvényen közönség előtt megkérdőjelezte a holokauszt megtörténtét és a gázkamrák létét. A bírósági tárgyaláson Irving - Hitlerről írott könyvével a kezében - elismerte a vádat, ám azzal védekezett: tizenhét év nagy idő, és azóta rájött tévedésére. A bíróság ezt csak mérsékelten vette figyelembe, arra hivatkozva, Irving nézeteivel a szélsőjobboldal példaképe, így nemzetközi hatása sem lebecsülhető.
A fellebbezés a megbánást tanúsító magatartásra, a beismerésre és a büntethető nézetek módosítására alapozott, valamint arra, hogy a vád szerint elkövetett - és beismert - cselekmény nagyon régen történt. A bíróság a fellebbezésnek részben ugyan helyt adott, de nem semmisítette meg az eredeti ítéletet. David Irving a jövőben nemkívánatos személy Ausztriában, s a bécsi belügy megtette a szükséges lépéseket, hogy a 68 éves férfit többé ne engedjék be az országba.