Visszahívták a Pető Intézet igazgatóját
Visszahívta az intézmény kuratóriuma Makói Zitát a Pető Intézet éléről. Tüntetések és petíciók után, akkor, amikor megnyugodni látszottak a kedélyek, egy pecsét és egy aláírás vetett véget a világhírű intézet belső harcai egy szakaszának.
A főiskolai szenátus tett pontot a Pető Intézetben február óta folyó küzdelem végére: leszavazták ugyanis azt a javaslatot, amely engedélyezte volna, hogy 65. életévét betöltött személy vezetői poszton maradhasson. A főigazgató, Makói Zita elmúlt 65 éves. A törvény értelmében ilyen korú vezető nem állhat felsőoktatási intézmény élén, kivéve, ha erről az egyetem, vagy a főiskola másként rendelkezik. Szerdán épp ezt kellett volna a szenátus tagjainak tenniük, de másként döntöttek. Az intézmény külső, alapítványi irányító szerve, a kuratórium ezt tudomásul vette. Ez azt jelenti, hogy visszahívták Makói Zitát az iskola éléről és új pályázatot írtak ki a posztjára. Annak elbírálásáig megbízottként továbbra is főigazgató asszony irányítja az intézetet.
Február elsején nevezte ki az új főigazgatót az intézmény kuratóriuma a Pető Intézet élére, de már ekkor is a belső munkatársakat képviselő főiskolai tanács véleményével szemben. Gyűlések, petíciók, tüntetések jelezték, hogy a két fél eltérően gondolkozik a világhírű intézet, illetve a mozgássérült gyerekeket gyógyító Pető módszer sorsáról.
A korábban menesztett főigazgató helyére pályázók közül kiválasztott Makói Zitát az intézetiek nem fogadták el. Arra hivatkoztak, hogy 1. a kuratórium a törvényt megkerülve, megkérdezésük nélkül döntött; 2. Makói Zitának nincs meg az a szakmai végzettsége és tapasztalata, ami az eredeti kiírásban feltételként szerepelt; 3. Elmúlt 65 éves, ami kizáró ok.
A kuratórium az oktatási tárcától, illetve a miniszterelnöktől kért igazolást arra, hogy törvényesen járt el. Válaszul a tárca vezetője a kinevezés feltételeként szabott főiskolai címet adományozott Makói Zitának, és Gyurcsány Ferenc sem támasztott akadályt a vezetőváltással szemben.
A történteket még két utcai demonstráció, illetve aláírásgyűjtés követte – hiába: akkor sem hatottak a Makói Zita ellen felhozott érvek. Az utolsó „akció” után fél évvel viszont ugyanaz az érv mozdította el a főigazgatót posztjáról, amelyet korábban a tiltakozók hiába hangoztattak.