Megállapodni a fő kérdésekben - egyeztetés-sorozattal kezdik a pártok 2007-et
"Az volt a célunk, ezzel az összes többi jelenlévő párt egyetértett, hogy tegyük világossá, hogy a nagyon kemény véleménykülönbségek mellett is van lehetőség tárgyalásra, van lehetőség párbeszédre" - fogalmazott Kuncze Gábor, hozzátéve, azt mindenki elfogadja, hogy a másik az ország érdekében akar tenni. Elmondta: megállapodtak abban, hogy az egyeztetés sorozat témái a versenyképesség, a nemzetpolitika, a közélet tisztasága, a társadalmi igazságosság, a demográfia, valamint az állam szerepe, a szolgáltató állam kialakítása lesznek.
Szavai szerint elengedhetetlen, hogy az ilyen átfogó kérdésekben kíséreljenek meg együtt olyan megoldásokat találni, amelyek hosszú távon az ország javát szolgálják. Hozzátette, a pártok a közeljövőben tárgyalnak a technikai részletekről. Az MTI kérdésére közölte: az egyeztetések zárt ajtók mögött zajlanak majd, de a nyilvánosságot tájékoztatni fogják az elhangzottakról.
A megbeszélést követően nyilatkozó frakcióvezetők a párbeszéd fontosságát hangsúlyozták.
Lendvai Ildikó (MSZP) azt mondta: a politikai realitásokat ismerve már azt is eredménynek tartják, "ha egymás nyakát nem fojtogatási szándékkal vesszük célba". Ez most ilyen beszélgetés volt ezért bízik a folytatásban - tette hozzá.
Semjén Zsolt (KDNP) a témák közül kiemelte a demográfia kérdését, amelyet a kereszténydemokraták számára a legfontosabbnak nevezett. Francia mintára olyan adórendszer kialakítását javasolják, amely nem csak jövedelmet, hanem az eltartottak számát is figyelembe veszi - mondta.
Véleménye szerint az egyeztetéssorozat hatására konszenzussal tudnak előrelépni legalább néhány kérdésben.
Herényi Károly (MDF) a tiszta közélet feltételeinek megteremtését, a korrupció visszaszorításának fontosságát hangsúlyozta, amelynek keretében kerülhet szóba a pártfinanszírozás. Megjegyezte, abban bízik, hogy a pártok nagyon hasonló álláspontot fognak kialakítani egy ilyen kérdésben.
Navracsics Tibor (Fidesz) elmondta: az öt frakció azonosan látja a jövő Magyarországa előtt álló problémákat, de nyilván ezt mindegyik a maga módján értelmezi. Szükség van arra, hogy a frakciók a napi törvényhozáson túli, az ország jövőjét távlatosabban érintő kérdéseket is megtudják vitatni - hangoztatta. Véleménye szerint ez már a jövő év nyitánya, hiszen a viták jelentős része jövőre zajlik majd, 2007-et ez fogja jellemezni. "Intenzív, helyenként éles viták, de folyamatos párbeszéd az öt parlamenti frakció között, erre szerintem jó kiindulópont volt a mai találkozó" - jegyezte meg.
A találkozón részt vett még Horn Gábor (SZDSZ), Répássy Róbert (Fidesz) és Lukács Tamás (KDNP).
A liberálisok az gészségügy javulására számítanak
A betegek már a jövő évtől érzékelhetik a javulást az egészségügyben - erről az SZDSZ elnöke beszélt a Magyar Televízió Nap-kelte című műsorában.
"Mihelyst az átrendeződés egyrészt létrejön az egészségügy szerkezetében, vagyis már a jövő évtől kezdve, gondolom. (...) Ezzel együtt azt is érzékeli majd, hogy most már nem oda kell majd járni orvoshoz, hanem esetleg egy másik kórházba" - fogalmazott Kuncze Gábor, arra a kérdésre válaszolva, hogy a betegek mikorra érzékelhetik majd a javulást az egészségügyben. Hangsúlyozta: a liberálisok meggyőződése szerint az átalakítással magasabb színvonalú szolgáltatásokat kapnak az emberek. Példaként említette Ausztriát, Németországot, Hollandiát, ahol jobb az egészségügyi ellátás, ezért lehet abban bízni, hogy ugyanezek a változások Magyarországon is ide vezetnek majd.
A liberálisok reménye szerint, ha 2008-tól több biztosító versenyez, akkor a beteg azt is érzékelni fogja, hogy a biztosítója mindent elkövet a megfelelő színvonalú kiszolgálásért.
Kuncze az eü-reformról: ami eltér a megszokottól, népszerűtlen
A pártelnök szerint a reformlépéseket végig kell csinálni. Ezek persze népszerűtlenek, hiszen minden változás népszerűtlen, mert eltér a megszokottól, mert érdekeket sért, mert máshová kell majd járni orvoshoz - fogalmazott. - Ugyanakkor ennek eredményeként lesznek olyan intézmények, amelyek felkészültek a különböző betegségek gyógyítására, és kihasználják kapacitásaikat - hangoztatta. Rámutatott arra is, hogy a jelenleginél nagyobb hangsúlyt kap majd a prevenció, s a folyamat végén "egészségesebbek leszünk".
Szavai szerint nem mérlegelik, hogy mindez rövid távon hoz-e népszerűséget az SZDSZ-nek, mivel azt gondolják, hogy ez jó az országnak, s megoldást jelent az egészségügy problémáira.
A felvetésre, hogy Orbán Viktor Fidesz-elnök szerint ez a társadalombiztosítás privatizációját vetíti előre, Kuncze Gábor elmondta: ha lesz több-biztosítós modell, akkor is szükség lesz állami társadalombiztosításra, amelynek természetesen átalakul a szerepe, hiszen az állami biztosító is versenyezhet. "Orbán Viktornak minden ilyen típusú megnyilvánulása, az légből kapott" - jegyezte meg. A pártelnök arra a kérdésre, hogy a koalíciót hogyan érinti majd ha mégsem lesz több-biztosítós rendszer, közölte: döntés előtt állnak, zajlik a szakmai vita, s semmilyen találgatásba nem bocsátkozik ezzel kapcsolatban. Az SZDSZ álláspontja régóta ismert, és ezt képviseli a tárgyalásokon - tette hozzá.
(MTI)