Sok a "zöld" habzás az osztrák oldalon
Az osztrák Zöldek számára a környezetvédelem a határokon átnyúló ügy - mondta lapunk kérdésére Ruperta Lichtenecker, a párt környezetvédelmi szóvivője. A Zöldek az októberi választásokon tovább erősödött ugyan, de az új törvényhozásban ismét ellenzéki szerepet vállal, a következő hetekben pedig a párt interpellációkat tervez az illetékes miniszterekhez - a környezetvédelmi és a gazdasági tárca irányítóihoz - a magyarországi panaszokról.
A szóvivő indokoltnak tartja azt a szemrehányást, hogy Ausztria csak a határain belül kényes a környezet védelmére - igaz, ellenzéki politikusként úgy véli, ott sem elégségesek az intézkedések. A Zöldek párt tájékozott a szóban forgó ügyekről, jogászai és szakértői vizsgálják a Rábán habzásának ügyét, és árgus szemekkel figyelik a Heiligenkreuz ipari parkjába tervezett szemétégető építésének terveit. A párt vezetője, Alexander Van der Bellen egyébként kapcsolatban áll a bécsi magyar nagykövetséggel.
- Minél hamarabb olyan megoldást kell találni, amely megfelel a két ország közötti jó viszonynak - véli a szóvivő, hozzátéve: bár Ausztriának október óta ügyvivő kormánya van, s a figyelem most a kormányalakításra összpontosul, azért az érintett tárcának van gazdája, így az ügyek rendezése nem halasztódhat.
Az osztrák környezetvédelmi minisztérium szakértői tanácskozásán megvitatták például azt a tanulmányt, amelyet egy régebbi megbízás alapján a bécsi Műszaki Egyetem készített. Ebből - tájékoztatta lapunkat a téma szakértője, a tanácskozás résztvevője, Johann Wiedner tanácsos - az derül ki: a stájeroszági, illetve burgenlandi bőrgyárak megfelelően tisztán engedik a szennyvizet a folyóba. Ezzel magyarázható, hogy az ausztriai szakaszon semmiféle szennyeződés nem látható. Később, feltehetően nem is egy, hanem több - egyenként esetleg ártalmatlan - vegyi anyag bekerülése után azonban mégis hab alakul ki a folyón. Az osztrák szakemberek szerint ez a hab nem mérgező, csak esztétikailag kifogásolható. A tanulmány végkövetkeztetése, hogy a meglévő tisztítóberendezéseken túl újabbakra van szükség ahhoz, hogy ennek a bonyolult összhatásnak elejét vegyék. Ilyen berendezések alkalmazását semmilyen törvény nem írja elő: jelenleg a szakemberek azt a jogi kiskaput keresik, amely lehetővé teszi a kötelező mértékű szűrést meghaladó tisztítás elrendelését.
A másik, a két ország viszonyát terhelő ügy, a heiligenkreuzi ipari parkban tervezett nagy teljesítményű kommunális hulladékégető, amely ellen Szentgotthárdon és Szombathelyen is volt már tiltakozó megmozdulás. Ez a projekt gyakorlatilag még csak elképzelés - mondja a burgenlandi hulladékfeldolgozást ellenőrző hatóság vezetője. Gerhard Spazierer szerint a Begas - a burgenlandi energiaszolgáltató - még nem nyújtotta be a terveket. Ez az oka annak, hogy a határ magyar oldalán élő lakosságot eddig nem tájékoztatták. Az osztrák szakember tisztában van azzal, milyen félelmeket kelt egy-egy ilyen létesítmény a környéken élőkben, de hozzáteszi: az osztrák környezetvédelmi előírások igen szigorúak, s a szükséges berendezések eleve benne foglaltatnak majd a tervben. Spazierer úrnak meggyőződése, hogy a tervek kidolgozói figyelembe veszik a magyar tiltakozók aggodalmait.