Ütemesen nyílik a munkaerőpiac
A Szociális és Munkaügyi Minisztérium által előkészített rendelettervezetben még 140 szakma szerepelt, de a Foglalkoztatási Hivatal munkaerő-piaci adatai és a gazdaság igényei alapján összeállított listát még az utolsó pillanatban is bővítették az RMDSZ javaslatai alapján.
A tegnap elfogadott kormányrendelet értelmében az érintett szakmákban a Magyarországon dolgozni szándékozó román és bolgár állampolgároknak kérni kell ugyan munkavállalási engedélyt, de annak megadása automatikus lesz. A nyitással egyidejűleg fokozottabbá válik a külföldi munkavállalók nyomon követése, és erőteljesebb lesz az illegális foglalkoztatás elleni fellépés. A közzétett - és a www.afsz.hu oldalon elérhető - listán megtalálható szinte mindegyik, évek óta hiányszakmának számító foglalkozás a villanyszerelőtől kezdve a gépészmérnökig.
A művész- és a tudományos világ is jól járt, mivel képviselőiknek eztán nem kell majd hónapokig várni a munkavállalási engedélyre. Ugyancsak szép számmal képviselteti magát az egészségügy, általános orvostól a szülésznőig és a szakápolókig.
A listát böngészve az is világosan látszik, hogy a magyar munkavállalók is válogatósak lettek: mással nehezen indokolható, hogy például konyhai kisegítőket, hordárokat is korlátozás nélkül fogad az ország. Vannak azonban nehezen indokolható foglalkozások is a listán, mint a kozmetikus, a mentőtiszt, az irodai sokszorosító, a hosztesz, tűzrendész vagy a gyógynövénytermesztő.
Továbbra is könnyítetten juthatnak majd a munkaerőpiacra azok, akik gyakornokként dolgoznak, vagy szezonális munkát vállalnak Magyarországon. Ezekben az esetekben megmaradna az eddig alkalmazott kvóta-rendszer, vagyis továbbra is évente 700 gyakornok, illetve 8000 szezonális munkás dolgozhat hazánkban.
Akik a rendelet hatályba lépésekor megszakítás nélkül egy éve már legálisan itt dolgoznak a jövőben szintén szabadon, munkavállalási engedély nélkül helyezkedhetnek el. Ugyanez vonatkozik azokra is, akiket a rendelet hatályba lépése után foglalkoztatnak 12 hónapig megszakítás nélkül jogszerűen.
A Foglalkoztatási Hivatal októberi adatai szerint összesen 46 670 román és bolgár munkavállaló dolgozott érvényes munkavállalási engedélylyel az országban. Ebből 44,5 ezer szólt egy éves időtartamra, és mindössze 142-őt adtak ki bolgár dolgozónak.