Az egészségügy új harcterei

Onnan lehet tudni, hogy az egészségügyi reform folytatásának kulcsszereplői a regionális egészségügyi tanácsok (RET), hogy immár ők kerültek a politikai viták fókuszába.

A regionális egészségügyi tanácsoknak néhány héten belül dönteniük kell arról, hogy a kiemelt kórházak mögötti második szinten hogyan osztják el a kapacitásokat. A RET-ekben nagy szerepük van az önkormányzatok képviselőinek. Ez a viszály oka, mert májusig még az előző helyhatósági választások utáni összetételben dolgoznak a testületek. A Fidesz, amely az új voksolás szerinti erőviszonyok szerint jobb helyzetbe kerülne, ezt nem fogadja el. Lapunk kormányzati szakértője az előző testületek továbbszolgálását azzal magyarázza, hogy ellenkező esetben nem lett volna elég idő az új testületek megalakulására, így az időben való döntésre sem.

Az egészségügyi régiók, illetve az ezeket irányító regionális egészségügyi tanácsok (RET) létrehozása már több mint tíz éve tart. Megszervezésük uniós követelmény, mert e területen kizárólag rajtuk keresztül juthat az ország közösségi támogatáshoz.

Ténylegesen a Medgyessy-kormány idején alakultak meg a hét régióban e testületek, de törvényi szabályozás nélkül, kormányzati ajánlásra. Ezért ahány a testület, annyiféle a forma. A tagok között az egészségügyi intézményeket működtető állami, önkormányzati, egyházi és magánintézmények képviselői, az egészségpénztár és az ÁNTSZ képviselői egyaránt megtalálhatók. A testületek összetételét, helyzetét rendezte volna most az egészségügyi ellátórendszer átalakításáról szóló jogszabály, amely pontosította volna, hogy kik és hogyan vehetnek részt a munkájában. A kormány azonban az utolsó pillanatban viszszalépett a törvény ezen részétől, mondván, az egészségügy átalakítására nincs annyi idő, amíg az új testületek felállnak.

A hatályos jogszabály szerint a jelenlegi RET-ek a következő szerepet fogják játszani: a miniszter javaslatot tesz nekik az egyes régiókra jutó ágyszámok intézmények közötti felosztásáról. Nekik 20 napjuk lesz arra, hogy ebből kiindulva, de szabadon döntsenek arról, hogy mely területi intézmények milyen kapacitással dolgozzanak, adott esetben melyikben szűnjön meg az aktív ellátás, illetve hogy be kell-e zárni valamelyiket. A RET határozata azonban csak akkor érvényes, ha a régió összes intézményfenntartója - általában az önkormányzatok - elfogadja. Ha nem ez történik, a döntés joga visszaszáll a miniszterre. Zombor Gábor, a Dél-alföldi Regionális Tanács elnöke, a Fidesz országgyűlési képviselője lapunknak azt mondta, hogy ezzel a módszerrel nem születhet az ágyak elosztásáról megegyezés. Tudomása szerint a koalíciós pártok képviselői régiónként már egyeztettek, s az ő javaslatukat ajánlja a miniszter a régióknak.

Kökény Mihály szocialista egészségpolitikus szerint természetes, hogy a miniszter megkérdezi a kormánypárti politikusokat, de amit mondanak, az korántsem kötelező erejű.

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.