Vérdíjat vár Líbia?

A keddi líbiai halálos ítélet után ügyvédeiket sem engedték az öt bolgár ápolónőhöz. Csupán Feim Csausev, országuk külügyminiszter-helyettese láthatta őket, aki az asszonyok kétségbeesett fásultságáról számolt be.

A bolgár parlamenti képviselők fizessék be decemberi javadalmukat a halálra ítélt ápolónők javára - javasolta az egyik képviselő, aki azonnali parlamenti lobbialap létrehozását javasolta Szófiában. A bolgár nemzetgyűlés szerdai elnökségi ülésén a megteendő lépésekről tárgyaltak, és a 18 kijelölt (ideiglenes) euro-képviselőt azzal bízták meg, hogy az Európai Parlament határozott fellépését érjék el.

A felháborodás és a fásultság elemei keverednek a bolgár közvéleményben. A bolgárok - elsősorban az ápolónők hozzátartozói - arra számítottak, hogy szeretteik kiszabadulnak, s az európai és amerikai nyomás, a tudományos bizonyítékokkal megerősítve elegendő lesz arra, hogy szabadon engedje őket a Kadhafi-rendszer. Csak egy gyengécske ellenakcióra telt: a bolgár legfőbb ügyész vádat emelt az ápolónőktől kínzással vallomást kicsikaró líbiai rendőrök ellen.

Az ítélet után a nyugati politikusok és társadalmi szervezetek sora követeli az elítéltek kiengedését. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter is különösen szigorúnak mondta a tripoli másodfokú ítéletet, miközben az olasz miniszterelnök azonnali kegyelmet sürget Moammer el-Kadhafinál. A helyzetet jellemzi, hogy az általában jól értesült nyugati média is csak találgatja Kadhafi céljait.

A líbiai közvélemény boszszúszomjas megnyilvánulásait eközben az ottani állami lapok hergelik. "Gyermekeink vére csupán szennyvíz?" - idézi a Reuters az El Dzsamaharija szalagcímét. Bengázi, ahol a kórházi fertőzés történt, Líbia második legnagyobb városa, és itt a legerősebb az iszlám fundamentalizmus. A brit sajtó szerint Kadhafi inkább odavetné a vérre szomjazó családoknak az elítélteket, csak hogy ne provokáljon ki valamilyen erőszakos reakciót.

A líbiai nyilatkozók azt sugallják a külföldnek, hogy a mostani ítéletet majd a legfelsőbb bírósági tárgyalás követi. Ezután egy kilenctagú kormánytestület vizsgálja felül azt, és akár törölheti is. Feltételezik, hogy az ítéletet szabadságvesztésre változtatják, amelyet az eddigi börtönben eltöltött évekkel letudottnak minősítenek.

Líbia vissza akarja kamatostul szerezni a pénzt, amelyet a skóciai Lockerbie felett felrobbantott PanAm-gép áldozatainak kifizetett. Ezért követelnek tízmillió eurót a 426 megfertőződött gyermek családjának. Ezenkívül Kadhafi esetleg egy túszcserét is szeretne. Így adná vissza a szabadságot Abdel Basset al-Megrahinak, akit életfogytiglanra ítéltek a merénylet miatt, és aki öt éve egy skóciai börtönben ül.

Túszok Bengáziban

Az öt bolgár asszony sokszorosan is túsz. Rabjai egy bizarr rendszernek, a líbiai diktatúra belső hatalmi játékainak. Rabjai Moammer el-Kadhafi boszszújának, aki így akar bosszút állni az őt ért kudarcokért és megaláztatásokért, s szerezné vissza a PanAm-gép halottaiért kifizetett kárpótlást. Túszai a Nyugat politikájának: úgy tették Líbiát szalonképessé, hogy nem követelték az ártatlanul megvádoltak szabadon engedését. És túszai a kilencvenes évek bulgáriai állapotának, amely - intések ellenére - munkavállalásra hajtotta őket Bengáziba. Ott a halálos ítélet várt rájuk. Igaz, több ügyben felmentették őket. Nem kell felelniük az illegális szeszfőzés és az erkölcstelen magaviselet vádjai miatt.(M. G.)

Top cikkek
1
Érdemes elolvasni
NOL Piactér

Tisztelt Olvasó!

A nol.hu a továbbiakban archívumként működik, a tartalma nem frissül, és az egyes írások nem kommentelhetőek.

Mediaworks Hungary Zrt.