A kormány előrejelzésénél kissé derűlátóbb prognózist adott ki a jövő évre a Kopint-Datorg. Szemben a kormányzati 2,2 százalékos növekedési becsléssel, a kutatóintézet 2,8 százalékos iramot vár 2007-ben. A korábbi inflációs előrejelzést viszont felfelé módosította az újabb árintézkedések miatt.
Derűlátóbb a kormánynál a Kopint
Palócz Éva tudományos vezérigazgató-helyettes a Kopint tájékoztatóján kifejtette: a kormányénál magasabb növekedési ütem előrejelzése mögött az a számítás áll, hogy a háztartások fogyasztásának csökkenése az import ütemének lassabb növekedését vonja maga után. S noha 2007-ben a világgazdasági feltételek miatt várhatóan az export dinamikája is lelassul az idei igen magas ütemhez képest, a növekedés húzóereje továbbra is a nettó export lesz, mivel az import még lassabb ütemben emelkedik majd.
A magánfogyasztás jövőre 0,7 százalékkal mérséklődik, ami megfelel a kormány előrejelzésének. Ám bizonytalanság övezi a beruházások alakulását. A feldolgozóipari beruházások 2006 első három negyedében csökkentek, csupán az állami finanszírozású beruházások terén volt tapasztalható jelentős beruházási aktivitás.
Az infláció várható ütemét a kutatóintézet az előző jelentéseiben még a kormány 6,2 százalékos előrejelzésénél alacsonyabb szintre, 5,8 százalékra várta. A prognózis tartalmazta az áfakulcs és a lakossági energiaárak emelésének áthúzódó, valamint az év eleji újabb, 10 százalékos gázáremelés hatását, de azt felételezte, hogy az egyéb szabályozott árak nagyjából az infláció várható üteméhez igazodnak. A közüzemi díjak és a közlekedési tarifák azóta bejelentett drasztikus emelései következtében ezt az inflációs előrejelzést 0,6 százalékkal az intézet felfelé, 6,4 százalékra módosította.
A kutatók úgy vélik, hogy 2007-ben annyi lehet az államháztartási deficit, amennyit a kormány tervez, azaz a GDP 6,8 százaléka. Ehhez azonban kézben kell tartani a társadalombiztosítási alapok, a központi költségvetés folyamatait.
Az elemzés egyben utal arra is, hogy a világgazdasági konjunktúrában a korábban is jelzett szakaszváltás 2006 vége felé egyre határozottabban bontakozik ki. Ez leginkább az Egyesült Államok és az Európai Unió változó szerepében és – ehhez kapcsolódóan – a dollár már korábban megkezdődött gyengülésének novemberi felgyorsulásában mutatkozik meg. Az amerikai gazdaság növekedés üteme az idei 3,3 százalékról 2,5 százalékra mérséklődik. Az eurózónában is a növekedés lassulása várható jövőre. Az eltérő konjunkturális helyzetben a központi bankok az inflációs kilátásokat és a követendő monetáris politikát is különbözőképpen ítélik meg; a az amerikai jegybank mintegy fél éve nem emeli az alapkamatot, az Európai Központi Bank viszont a bőséges likviditásra hivatkozva folytatja a kamatpolitika szigorítását. A dollár gyengesége tovább tarthat. Kína egyre inkább kulcsszereplővé válik a világtermelésben, és –kereskedelemben, valamint a pénzügyekben.
Az új EU-tagországok növekedése 2006 harmadik negyedévében 6 százalékot ért el, és az év egészében is hasonló, rekordszintű lesz a régió GDP-jének bővülése. A továbbra is kétszámjegyű észt és lett növekedés mellett kiugró a 9,8 százalékos szlovák dinamika. A növekedés szerkezetileg kiegyensúlyozott, a lendületesen bővülő külkereskedelem mellett a belső fogyasztás, illetve a beruházás, termelési oldalon az exportorientált feldolgozóipar mellett az országok többségében az építőipar és a piaci szolgáltatások hozzáadott értéke is gyorsan nő. A régió országai ezeket az eredményeket stabil, illetve javuló államháztartási pozíciók mellett érik el. A délkelet-európai országok közül Románia és Bulgária imponáló növekedéssel (2006 harmadik negyedévében 8,3, illetve 6,7 százalék) közeledik a 2007 januári EU-belépéshez.